• Jeśli kończysz właśnie szkołę podstawową i zastanawiasz się nad wyborem szkoły średniej mamy coś dla Ciebie. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu sprosta Twoim wymaganiom. Nasze hasło: JEDNA SZKOŁA – WIELE PASJI, oferujemy szeroki wachlarz możliwości rozwoju i kierunków, spośród których wybierzesz coś dla siebie.
        Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu istnieje od 1925 roku. Atutem naszej szkoły jest kształcenie jednozmianowe. Uczniowie mogą korzystać z największej szkolnej hali sportowej w Zamościu. Dla uczniów spoza Zamościa zapewniamy zakwaterowanie w internacie szkolnym lub Bursie Nr 1 i 2 wraz z całodziennym wyżywieniem i opieką. Oferujemy pomoc pedagoga oraz opiekę stomatologa i pielęgniarki szkolnej. O bezpieczeństwo młodzieży troszczą się nauczyciele, którzy są wspierani przez system monitoringu cyfrowego oraz system wejścia do szkoły za pomocą Karty Szkolnej.
        Uczniowie branżowej szkoły I stopnia zdają jeden egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Ukończenie branżowej szkoły I stopnia umożliwi uzyskanie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Każda z naszych propozycji zawodu pozwoli Ci zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia wymarzonej pracy lub dalszego kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia.  Posiadamy bardzo dobrą bazę dydaktyczną i nowoczesne pracownie tematyczne. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele, zapewniający wysoki poziom kształcenia, co znajduje wyraz w wynikach egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wynikach konkursów czy rywalizacji sportowej.  Dostęp do szerokiego wachlarza zajęć pozalekcyjnych, wpływa na jakość edukacji i rozwijanie najróżniejszych zainteresowań.  Od lat kształcimy kolejne pokolenia młodych ludzi, którym edukacja w naszej szkole pozwala na dalszy rozwój, dajemy możliwość zdobywania licznych certyfikatów zawodowych w ramach udziału w szkoleniach i kursach zawodowych.

W roku szkolnym 2024/2025 przygotowaliśmy ofertę edukacyjną w następujących zawodach SZKOŁY BRANŻOWEJ I STOPNIA:

- kelner;
        - kucharz;
        - mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych;
        - ogrodnik;
        - rolnik.