• TECHNIK ROLNIK

        Technik rolnik jest atrakcyjny dla uczniów, którzy chcą zdobyć zawód rolnika i profesjonalnie prowadzić produkcję rolniczą – także dla tych, którzy chcą uzyskać dotację „Młodego rolnika”.

        Technik rolnik może prowadzić własną działalność gospodarczą, jak również pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, w urzędach i instytucjach służb rolnych.
         

        Absolwent kończący szkolę w zawodzie technik rolnik będzie przygotowany do wykonywania zadań w zakresie:

        - prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej;
        - prowadzenia i obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej;
        - prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich;
        - organizowania i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej;
        - podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego.
                   

        Kwalifikacje:

        ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej;
        ROL.10. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej.

         

        Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik rolnik po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik agrobiznesu po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.05. Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie.

         

        Praktyka zawodowa, nauka jazdy i inne uprawnienia:

        - liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin);

        - miejsce realizacji praktyk zawodowych: gospodarstwa rolne, grupy producentów rolnych, przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe z branży rolno-spożywczej, jednostki publiczne i niepubliczne obsługi sektora rolno-spożywczegooraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentówszkół kształcących w zawodzie;

        -nauka jazdy w zakresie kategorii  T zgodnie z przepisami dotyczącymi kierujących pojazdami;

        - świadectwo ukończenia kursu chemizacyjnego.


        Przedmioty  rozszerzone:

        - biologia lub geografia

         

        Przedmioty punktowane:

        - język polski

        - matematyka

        - biologia

        - informatyka

         

        Technik rolnik znajdzie zatrudnienie w:

        rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych;
        - indywidualnych gospodarstwach rolnych;
        - małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłu rolno-spożywczego;
        - instytucjach i agencjach związanych z rolnictwem;
        - administracji samorządowej i rządowej;
        - placówkach badawczych.

        Absolwenci, którzy zdadzą egzamin maturalny mają prawo ubiegania się o przyjęcie na wybraną przez siebie wyższą uczelnię.

        TECHNIK_MECHANIZACJI_I_TECHNIK_ROLNIK.pdf


        Wycieczka szkolna do RSP w Zagrodzie

        W dniu 25.04.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im.  Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Zagrodzie. Wyjazd był zorganizowany w ramach współpracy z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.

        W gospodarstwie mieliśmy możliwość wysłuchania doradców pracujących w ośrodku, specjalistów w zakresie hodowli bydła mięsnego. Podczas warsztatów poznaliśmy strukturę gospodarstwa, jego wielkość i zakres działania, oprócz hodowli bydła prowadzona jest również  uprawa roślin tj. zbóż, okopowych, przemysłowych oraz hodowla ryb w stawach o powierzchni 100 ha. Zwiedziliśmy ubojnię z masarnią oraz przyzakładowy sklep mięsny. Po wizycie w oborach i smacznym poczęstunku swojskimi wyrobami  pełni wiedzy oraz wrażeń wróciliśmy do szkoły.  

         P.K

        .........................................................................................................................................................................................

        Dni otwarte Akademii Zamojskiej

         

        W dniu 05.04.2024 r. Uczniowie Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz Technikum rolniczego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, wzięli udział w Dniach Otwartych zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Podczas wydarzenia nasi uczniowie poznali techniki cięcia plazmą, obsługi robota Kawasaki oraz obsługi obrabiarek CNC sterowanych numerycznie. Podczas spotkań z kadrą Uczelni uczniowie poznali również zaplecze rekreacyjno – sportowe, halę do gry w piłkę siatkową, siłownię oraz salę do zajęć z fizjoterapii, uczniowie mieli okazję zobaczyć sposób wykonania badań diagnostycznych samochodów na hamowni podwoziowej oraz zapoznać się z wymaganiami pracy w policji. Dni otwarte Akademii Zamojskiej zakończył panel podsumowujący, podczas którego uczniowie mogli zadawać pytania wykładowcom Akademii Zamojskiej.

        P.K.

        ...................................................................................................................................................................................

        Finał IV edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby

         

        W dniu 21 marca 2024 r. w Sali Konferencyjnej Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. z siedzibą w Elizówce odbył się finał IV edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby. Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby był przeznaczony dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół rolniczych z terenu województwa lubelskiego. Tegoroczny Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby został objęty honorowym patronatem przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w Lublinie, a w rywalizacji konkursowej wzięli udział Alan Kolaja, Jakub Hajdamaszek (kierunek: technik rolnik) oraz Dawid Kuks (kierunek: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki).

        Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby został zorganizowany przez Lubelską Izbę Rolniczą przy wsparciu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W konkursie wzięło 31 uczniów z 11 szkół rolniczych z terenu województwa lubelskiego. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ogrodnictwa oraz z zakresu działań izb rolniczych.

        Wśród laureatów Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby nagrodzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, znalazł się Dawid Kuks, uczeń Technikum Nr 5 w Zamościu, który uczy się na kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Za uzyskany wysoki wynik w konkursie uzyskał indeks na studia, dający prawo podjęcia studiów na wybranym kierunku przyrodniczo-rolniczym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie z pominięciem konkursu świadectw.

        Dziękujemy uczniom Technikum Nr 5 w Zamościu, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w etapie szkolnym IV edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby, a uczestnikom etapu finałowego gratulujemy sukcesu.

        Opracowali:

        Monika Górna

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski

        ........................................................................................................................................................................................

        Pokazy rolnicze 2024 z okazji Dnia Otwartego ZSP Nr 5 w Zamościu

        W dniu 21.03.2024 r. w ramach Dnia Otwartego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyły się pokazy promujące kierunki kształcenia technik rolnik oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Nauczyciele przedmiotów zawodowych przygotowali wiele ciekawych atrakcji i pokazów dla uczniów klas szkół podstawowych.

        Podczas Dnia Otwartego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu zaprezentowano wyposażenie pracowni pszczelarskiej, wyposażenie pracowni produkcji roślinnej, park maszynowy, itp.

        Opracowali:

        Monika Górna

        Karol Matej

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski

        ........................................................................................................................................................................................

        XXIX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach 2024

         

        W dniu 09.03.2024 r. uczniowie klas technikum rolniczego oraz technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.

        Na XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach Polską premierę miała szósta generacja ciągników marki Valtra – seria S, a także najnowszy ciągnik rolniczy Steyr serii Plus.

        W dniach 08.03-10.03.2024 r. na wystawie Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach zaprezentowano ciągniki marki Case IH, New Holland, Valtra, Steyr, Massey Ferguson, Zetor, John Deere, Fendt, Deutz-Fahr, Farmtrac, Kubota, Landini, McCormic, Arbos, Solis i wiele innych. Po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach pojawiła się marka Ferrari i hinduski Tafe, po raz drugi obecny był rumuński IRUM.

        Na XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach nie zabrakło nowoczesnych kombajnów zbożowych, przyczep rolniczych, siewników, maszyn do uprawy roli, ochrony roślin, pras i owijarek bel, takich marek jak: Pronar, Bomet, Amazone, Kuhn, Horsch, Agro-Masz, Landstal, Mandam, Maschio Gaspardo, McHale.

        Podczas tegorocznej edycji Targów AGROTECH w Kielcach byli obecni licznie krajowi i zagraniczni producenci maszyn i ciągników rolniczych z takich krajów jak Włochy, Niemcy, Francja, Rumunia, Holandia, Belgia, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Kanada, Szwajcaria, Chiny, Węgry, Słowenia, Czechy, Austria, Szwecja, Finlandia, Turcja, Estonia, Łotwa, Portugalia oraz z oddalonej Argentyny i Indii.

         

        Opracowali:

        Michał Krzyżak

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski

        ........................................................................................................................................................................................

        Wycieczka szkolna na Targi Rolnicze AGRO-PARK 2024 w Lublinie

         

                    W dniu 10.02.2024 r. uczniowie Techniku nr 5 w Zamościu, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na Targi Rolnicze AGRO-PARK 2024, które odbyły się w Lublinie. Targi Rolnicze AGRO-PARK 2024 w Lublinie to największa impreza handlowa w województwie lubelskim pod względem powierzchni wystawy.

                    Podczas tegorocznej edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK 2024 w Lublinie swoje produkty oferowało ponad 100 wystawców z kraju i za granicy, np. z Ukrainy. Na tegorocznej edycji AGRO-PARK 2024 zaprezentowano autonomiczny ciągnik rolniczy oraz ciągniki rolnicze m.in. firmy CLAAS, Deutz-Fahr, Zetor, Kubota, New Holland, Massey Ferguson, John Deere, kombajny zbożowe, oraz przyczepy rolnicze. Na Targach Rolniczych AGRO-PARK 2024 zaprezentowano bogatą ofertę maszyn uprawowych,  uprawowo-siewnych oraz urządzeń rolniczych.

        Opracowali:

        Jakub Zdybel

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski

        ........................................................................................................................................................................................

         

        „GRUNT TO POLE DO DZIAŁANIA”

         

        W dniu 12.12.2023 r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie pt. „Grunt to pole do działania”.

         Event dedykowany był uczniom szkół średnich zainteresowanych tematyką rolnictwa, agrotroniki, agrotechniki i ogrodnictwa.

        W programie zawartych było szereg ciekawych warsztatów nawiązujących do przedmiotów szkolnych, wykłady i pokazy pozwalające uczniom na praktyczne wykorzystanie wiedzy, prezentacje kół naukowych, organizacji studenckich oraz stoiska firm z branży rolniczej.

        Nasza obecnośc na Uczelni była doskonałą okazją dla uczniów naszej szkoły do przekonania się, że studia dają praktyczne umiejętności poszukiwane na rynku pracy oraz do bezpośredniego nawiązania kontaktów właśnie z przyszłymi, możliwymi pracodawcami.

         Podczas trwania warsztatów uczniowie mieli próbkę tego, jak wyglądają zajęcia przeprowadzane dla studentów. Uczestniczyliśmy w wykładach dotyczących zagadnień agrotronicznych, miłym akcentem było spoktanie oraz rozmowa z absolwentami naszej szkoły, obecnie studentami drugiego roku agrobiznesu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

        Podczas warsztatów młodzież naszej szkoły została zapoznana z ofertą edukacyjną Uczelni, która jest różnorodna, ciekawa oraz odpowiada na potrzeby rynku pracy.

        To było bardzo owocne spotkanie. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

         

        P.K.

        ........................................................................................................................................................................................

        Wycieczka szkolna do RSP Hopkie

        13 października 2023 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wycieczce szkolnej do wzorowo prowadzonego gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 1000 ha. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z funkcjonowaniem tak dużego kombinatu.

        Zobaczyliśmy imponujące maszyny;  służące  do uprawy gleby, pielęgnowania i ochrony roślin, suszarnie, sortownie oraz magazyny. Poznaliśmy technologię  uprawy wielu roślin, które są uprawiane w RSP Hopkie.  W Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej  prowadzona jest również hodowla zwierząt,  krowy mleczne, opasy oraz młodzież. Były dyskusje oraz wiele ciekawych pytań, które nie pozostały bez odpowiedzi. zadowoleni pełni wartościowej, fachowej rolniczej wiedzy powróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy Pani Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Hopkiem Albinie Sacharczuk za tak miłe przyjęcie.

        P.K.

        .......................................................................................................................................................................................

        Wycieczka szkolna na składnicę maszyn rolniczych Agromarket Jaryszki

        W dniu 03.10.2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im.  Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na składnicę maszyn rolniczych Agromarket Jaryszki.

        Uczniowie z klasy 3 TMR mieli możliwość zobaczyć nowości techniczne maszyn, ocenić ich wartość i przydatność w praktyce rolniczej. Zdobyta wiedza posłuży do zwiększenia wydajności i konkurencyjności własnych gospodarstw rolnych w niedalekiej przyszłości.

        Dziękujemy panu dyrektorowi Agromarket Jaryszki za możliwość zdobycia tak cennej wiedzy.

        P.K...................................................................................................................................................................................

        Wycieczka szkolna do Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.

        W dniu 26.09.2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.

        Dzięki uprzejmości pana kierownika Piotra Kuranca mieliśmy możliwość wysłuchania doradców pracujących w ośrodku, specjalistów w zakresie, ogrodnictwa, pszczelarstwa, produkcji roślinnej, projektów i programów unijnych. Podczas konstruktywnych rozmów pozyskaliśmy wiedzę z zakresu działania LODR oraz wzbogaciliśmy się w doświadczenie niesionej pomocy lokalnym rolnikom w procesie prowadzenia gospodarstwa oraz pozyskiwania unijnych środków na ich modernizację.

        Miłym dodatkiem było zwiedzanie „Muzeum Wsi” z niesamowitą ilością wspaniałych eksponatów oraz warsztaty z pogadanką i degustacją miodu z  pasieki LODR.

        Dziękujemy za miłe przyjęcie i nawiązaną współpracę.

        P.K.

        ........................................................................................................................................................................................

        WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWĄ WYSTAWĘ ROLNICZĄ AGRO SHOW 2023

        W dniu 22.09.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na Międzynarodową Wystawę Rolniczą Agro Show 2023. W tym roku, na targach zorganizowanych w Bednarach  k. Poznania zaprezentowano produkty 694 firm, w tym aż 100 z zagranicy, m.in. z Chin, Austrii, Czech, Belgii, Danii, Holandii, Francji, Niemiec, Włoch, Irlandii, Ukrainy oraz Turcji. 

        Międzynarodowe Targi Rolnicze Agro Show w Bednarach to największa plenerowa wystawa pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych w Europie, którą corocznie odwiedza powyżej 100 tyś. osób z kraju i za granicy.

        Wśród wystawców na Agro Show 2023 znajdowały się polskie i zagraniczne firmy oferujące pojazdy i maszyny rolnicze, środki produkcji, materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin oraz części zamienne. Podczas Agro Show 2023 zaprezentowano również pojazdy i maszyny rolnicze pracujące z wykorzystaniem technologii rolnictwa precyzyjnego. Na polu pokazowym w Bednarach zaprezentowano innowacyjne rozsiewacze nawozów, opryskiwacze polowe, drony rolnicze i maszyny autonomiczne.

        Opracowali:

        Dorota Szewczuk

        Sylwia Olejko

        Bartosz Narolski

        ........................................................................................................................................................................................

        GALA FINAŁOWA KONKURSU „ARCHITEKT INNOWACJI 2023” W URZĘDZIE PATENTOWYM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W WARSZAWIE

        W dniu 17.06.2023 r. w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu „Architekt Innowacji 2023”, na której uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu. Laureatami konkursu zostali uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, którym przypadło ex aequo II miejsce za wyorywacz dwurzędowy do pędów truskawek (zespół z technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w składzie: Łukasz Mnich, Wojciech Bzdeń, Szymon Żmudzki, Oskar Nogas z opiekunem Bartoszem Narolskim) i samojezdną ścinarkę do fasoli (zespół z technikum rolniczego w składzie: Kamil Dworak, Tomasz Ślepko, Tomasz Karczmarczuk, Bartłomiej Pędzik z opiekunem Pawłem Kozłowskim).

        Konkurs „Architekt Innowacji 2023” odbył się w dniu 02.06.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych projektów wynalazków oraz rozwiązań technicznych i cyfrowych, mogących znaleźć wykorzystanie w krajowym przemyśle. 

        Organizatorami konkursu „Architekt Innowacji 2023” byli poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński i Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura Zamość. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demby-Siwek.

        Opracowali:

        Bartosz Narolski

        Paweł Kozłowski

         

        WYWIAD UCZNIÓW TECHNIKUM NR 5 W ZAMOŚCIU DLA KATOLICKIEGO RADIA ZAMOŚĆ

        W dniu 06.06.2023 r. uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu udzielili wywiadu radiowego dla Katolickiego Radia Zamość. W wywiadzie radiowym  wzięli udział uczniowie klasy 2 technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technikum rolniczego.

        Wywiad radiowy dotyczył konkursu przeprowadzonego w dniu 02.06.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu pod nazwą „Architekt Innowacji 2023”. W konkursie tym uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu zajęli ex aequo II miejsce za zaprezentowanie samodzielnie skonstruowanego wyorywacza dwurzędowego do pędów truskawek (Łukasz Mnich, Szymon Żmudzki, Oskar Nogas, Wojciech Bzdeń z opiekunem Bartoszem Narolskim) oraz samojezdnej ścinarki do fasoli (Kamil Dworak, Tomasz Kaczmarczuk, Bartłomiej Pędzik, Tomasz Ślepko z opiekunem Pawłem Kozłowskim).

        Celem wywiadu radiowego było zaprezentowanie słuchaczom Katolickiego Radia Zamość procesu powstawania wynalazków lub rozwiązań technicznych, które przyczyniają się do poprawy warunków pracy w rolnictwie na Zamojszczyźnie.

        Opracował:

        Bartosz Narolski

        Paweł Kozłowski

        ...........................................................................................................................................................................

        ROZSTRZYGNIECIE XLVI  EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJETNOŚCI ROLNICZYCH

        W dniach 27-28 maja 2023 r. uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w eliminacjach centralnych XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, które odbyły się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

        Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowanych w Polsce. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to konkurs, któremu patronuje Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

        Uczniowie z całej Polski podczas XLVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych rywalizowali w 8 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, agrobiznes, weterynaria, mechanizacja rolnictwa, leśnictwo, architektura krajobrazu i ogrodnictwo. W tegorocznej edycji Olimpiady, na etapie szkolnym wzięło udział 10 tysięcy uczniów z ponad 300 szkół, do etapów okręgowych zakwalifikowano 1600 uczestników, a w etapie centralnym wzięło udział 192 finalistów.

        W etapie centralnym XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych uczestniczyło dwoje uczniów z Technikum Nr 5 w Zamościu. W eliminacjach centralnych z bloku produkcja roślinna brał udział uczeń Szymon Zieliński z klasy 3 technikum rolniczego, natomiast w bloku architektura krajobrazu szkołę reprezentowała Edyta Wąsacz, uczennica klasy 4 technikum architektury krajobrazu.

        Efektem zmagań uczniów Technikum Nr 5 w Zamościu było uzyskanie tytułu laureata finału centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, dzięki czemu otrzymali w nagrodę możliwość przyjęcie poza kolejnością na wybrane studia rolnicze oraz zostali zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego.

        Po zakończeniu zmagań podczas Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych uczestnicy Olimpiady otrzymali możliwość zwiedzania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którego siedzibą i wizytówką jest Kortowo – miasteczko akademickie, uznawane za najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie.

        Dziękujemy uczniom Technikum Nr 5 w Zamościu, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w Olimpiadzie, a laureatom konkursu gratulujemy.

        Opracował:

        Bartosz Narolski

        ........................................................................................................................................................................................

        Finał III edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby

        20 marca 2023 r. w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach odbył się finał III edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby. Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby był przeznaczony dla uzdolnionych uczniów szkół rolniczych z terenu województwa lubelskiego. Tegoroczny Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Lubelskie Kuratorium Oświaty.

        Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby został zorganizowany przez Lubelską Izbę Rolniczą przy wsparciu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W konkursie uczestniczyło 35 uczniów z 12 szkół rolniczych z terenu województwa lubelskiego.

        Wśród 12 laureatów Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby nagrodzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, znalazł się Patryk Mazurek, uczeń Technikum Nr 5 w Zamościu, który uczy się obecnie na kierunku Technik rolnik. Za uzyskany wysoki wynik w konkursie uzyskał indeks na studia, dający prawo podjęcia studiów na wybranym kierunku przyrodniczo-rolniczym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie z pominięciem konkursu świadectw.

        Opracowali:

        Monika Górna

        Bartosz Narolski

        ...........................................................................................................................................................................

        DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

        W dniu 21.03.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyły się Dni Otwarte Szkoły, podczas których Zespół Nauczycieli przedmiotów zawodowych kierunku technik rolnik zorganizował pokazy związane z tematyką rolniczą m. in. Mini park maszynowy z eksponatami maszyn rolniczych; ekspozycję roślin uprawnych oraz nasion roślin motylkowych. Prowadzono pokazowe zajęcia dla kandydatów do klas o profilu technik rolnik oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem opowiadali młodszym kolegom z ósmych klas zasady prawidłowej agrotechniki we wzorowo prowadzonym gospodarstwie rolnym. Dni Otwarte Szkoły organizowane corocznie w ZSP Nr 5 w Zamościu to jedne z najciekawszych wydarzeń w szkole, podczas których są prezentowane wszystkie kierunki nauczania.

        Paweł Kozłowski

        .......................................................................................................................................................................................

        Wycieczka na XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH 2023 w Kielcach

         

        W dniu 18.03.2023 r. uczniowie Technikum Nr 5 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH odbywające się w Kielcach.

        AGROTECH to największe w Polsce i jedne z największych w Europie targów techniki rolniczej, organizowanych w halach wystawienniczych. Podczas tegorocznej edycji Targów AGROTECH 2023 byli obecni krajowi i zagraniczni producenci maszyn i ciągników rolniczych. Na tegorocznych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach odbyła się światowa premiera nowego ciągnika rolniczego firmy Landini. Na Targach Kieleckich swoje stoiska mieli również światowi producenci pojazdów i maszyn rolniczych jak np. Case IH, Claas, New Holland, Fendt, John Deere, Massey Ferguson, Valtra, Zetor, Deutz-Fahr, JCB, Maschio Gaspardo, Horsch, Kuhn, Joskin, McHale, Pöttinger oraz Unia.

        Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z najnowszymi osiągnięciami z zakresu techniki rolniczej.

        Opracowali:

        Bartosz Narolski

        Dorota Szewczuk

        Monika Poździk

        ........................................................................................................................................................................................

        Wycieczka szkolna na XV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie

                    W dniu 04.03.2023 r. uczniowie Techniku nr 5 w Zamościu, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK, które odbyły się w Lublinie. Targi Rolnicze AGRO-PARK 2023 w Lublinie to największa impreza handlowa w województwie lubelskim pod względem powierzchni wystawy, którą odwiedza corocznie około 25 tyś. osób.

                    Podczas XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie swoje produkty oferowało 150 wystawców z kraju i za granicy oraz zaprezentowano 30 rolniczych premier. Na tegorocznej edycji AGRO-PARK zaprezentowano m.in. drony rolnicze, półgąsienicowy pojazd rolniczy CLAAS AXION 960 Terra Trac, ciągniki rolnicze m.in. firmy Deutz-Fahr, Zetor, Kubota, Steyr, New Holland, Massey Ferguson, kombajny zbożowe firmy New Holland i Deutz-Fahr oraz przyczepy rolnicze firmy Pronar.  Na Targach Rolniczych Agro-Park 2023 zaprezentowano również wiele ciekawych maszyn i urządzeń rolniczych.

        Opracowali:

        Katarzyna Kuśmierczuk

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski


        WYCIECZKA DO AGROMARKET JARYSZKI ODDZIAŁ ZAMOŚĆ

         

        W dniu 16.12 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wyciecze szkolnej do firmy Agromarket Jaryszki Oddział Zamość. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z nowościami z zakresu techniki w rolnictwie.

        Agromartek Jaryszki Oddział Zamość to firma specjalizująca się w sprzedaży oraz naprawie ciągników rolniczych marki Zetor, przyczep rolniczych marki Pronar oraz maszyn rolniczych uznanych producentów. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora mgr Mirosława Beliny uczniowie otrzymali możliwość zwiedzania placu wystawowego z pojazdami i maszynami rolniczymi.

        Opracowali:

        Dariusz Niećko

        Bartosz Narolski

        Paweł Kozłowski

         


        WYCIECZKA SZKOLNA NA CENTRALNE TARGI ROLNICZE 2022 W NADARZYNIE

         

                    W dniu 03.12.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na Centralne Targi Rolnicze, które odbyły się w Nadarzynie koło Warszawy. Podczas Centralnych Targów Rolniczych zaprezentowano ciągniki, przyczepy i maszyny rolnicze oraz różnego rodzaju sprzęt wykorzystywany w rolnictwie. Swoje produkty na wystawie zaprezentowały również firmy świadczące usługi dla rolnictwa, producenci opon rolniczych oraz nawigacji, która pomaga w pracach polowych.

        W tym roku na Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie zaprezentowano agregat uprawowy Mzuri. Agregat ten jest maszyną uniwersalną, która pozwala na jednoczesną uprawę, nawożenie i siew wszystkich roślin zbożowych, rzepaku, bobowatych drobno i grubonasiennych, słonecznika, lnu i maku.

        Opracowali:

        Agnieszka Oseła

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski


        Wycieczka szkolna na XIV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie

        W dniu 15.10.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XIV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK, które odbyły się w Lublinie. Targi Rolnicze AGRO-PARK w Lublinie to druga co do wielkości impreza handlowa w Polsce pod względem powierzchni wystawy, którą odwiedza corocznie około 25 tyś. osób.

                    Podczas XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie swoje produkty oferowało 150 wystawców z kraju i za granicy oraz zaprezentowano ponad 20 rolniczych premier. Na tegorocznej edycji AGRO-PARK zaprezentowano m.in. drony rolnicze, bezzałogowe pojazdy rolnicze, oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem rolnym oraz sprzęt do zdalnego monitorowania upraw rolniczych.

        Opracowali:

        Jakub Zdybel

        Paweł Kozłowski


        WEBINAR NA PORTALU FARMER.PL

        W dniu 30.09.2022 r. o godz. 13.00 uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w webinarze zorganizowanym przez redakcję czasopisma Farmer.pl oraz Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego.

        Podczas wykładu pt. „Wapno + słoma = najtańsze nawożenie” w swoim wystąpieniu ekspert przybliżył uczniom kierunku technik rolnik oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zalecenia dotyczące stosowania nawozów wapniowych na ściernisko oraz poruszył zagadnienia związane z wpływem wapna na rozkład resztek pożniwnych.

        Podczas trwania spotkania uczniowie mogli skorzystać z możliwości zadawania pytań ekspertowi, na które odpowiadał podczas trwania webinaru.

        Opracował:

        Bartosz Narolski


        WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWĄ WYSTAWĘ ROLNICZĄ AGRO SHOW 2022

        W dniu 23.09.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na Międzynarodową Wystawę Rolniczą Agro Show 2022, która miała miejsce w Bednarach koło Poznania.

        Międzynarodowe Targi Rolnicze Agro Show w Bednarach są największą w Europie Środkowo-Wschodniej plenerową wystawą rolniczą, którą odwiedza corocznie ok. 150 tyś. osób z kraju i za granicy.

        Podczas Agro Show 2022 zaprezentowano pojazdy i maszyny rolnicze z całej Europy. Do najciekawszych pojazdów i maszyn rolniczych, które można było obejrzeć na tegorocznej wystawie rolniczej należy ciągnik rolniczy marki New Holland, zasilany metanem, czy hydrauliczny pług dłutowy firmy Maschio Gaspardo Poland. Na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro Show 2022 zaprezentowano również pojazdy autonomiczne, wykorzystywane w wielkoobszarowych gospodarstwach rolnych.

         

        Opracowali

        Monika Górna

        Michał Krzyżak

        Bartosz Narolski


        Targi edukacyjne

        „Zawodowy strzał w 10!”  to targi edukacyjne które odbyły się w Zamościu na hali OSiR w dniu 21 września bieżącego roku.

        Tego dnia nie zabrakło również naszych uczniów, którzy wraz z nauczycielami godnie reprezentowali  kierunki kształcenia naszej szkoły.

        Klasy mundurowe zaprezentowały nowoczesną strzelnicę laserową, która była oblegana przez młodych patriotów, pasjonatów sprzętu wojskowego.

        Weterynaria dzieliła się fachową wiedzą na temat zdrowia zwierząt a prezentowany królik zrobił prawdziwą furorę wśród uczestników targów.

        Uczniowie z klas gastronomicznych częstowali pysznymi ciasteczkami a piękne owocowe ozdoby wzbudzały zachwyt przechodniów.

        Technicy rolnicy wraz z uczniami z klas mechanizacji rolnictwa i agrotroniki chętnie dzielili się fachową wiedzą zachęcając ósmoklasistów do kontynuowania dalszej nauki w naszej szkole a stoisko z degustacją świeżego miodu pozyskanego ze szkolnej pasieki było ciągle oblegane.

        Bardzo wielu uczniów podchodziło do kącika architektury krajobrazu aby porozmawiać oraz podziwiać piękne aranżacje ogrodów; kwiaty, zieleń, cały wystrój wprowadzał  niesamowicie przyjemny klimat.

        Wszystkim uczestnikom dziękujemy za współpracę i zachęcamy do nauki w naszej szkole.

        P.K.


          Konkurs “ Architekt Innowacji”

        W poniedziałek w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, w trakcie której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia w konkursie  “ Architekt Innowacji 2022 ” . Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i miasta Zamość. Celem konkursu było rozbudzanie kreatywnego myślenia, pasji oraz zainteresowań młodzieży. Innowacyjne rozwiązania, które zostały zaprezentowane podczas gali finałowej przeszły najśmielsze oczekiwania zarówno inicjatorów konkursu jak również szanowne grono jury. Myśl techniczna oraz wyobraźnia młodych wynalazców nie miała granic wg. Cytatu najwspanialszego z myślicieli Alberta Einsteina.  “Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.

        Na konkurs wpłynęło 17 prac, za najlepszy Innowacyjny wynalazek komisja uznała ścinarkę do fasoli autorstwa uczniów Naszej Szkoły. Karol Bębnik, Nikodem Bielak, Mateusz Dec to młodzi wynalazcy  twórcy myśli technicznej w rolnictwie dzięki takim młodym konstruktorom rozwój polskiego rolnictwa jest w dobrych rękach.

        P.K.


        Pokazy rolnicze z okazji Dnia Otwartego ZSP Nr 5 w Zamościu

        W dniu 31.05.2022 r. w ramach Dnia Otwartego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyły się pokazy promujące kierunki rolnicze. Nauczyciele przedmiotów zawodowych rolniczych przygotowali wiele atrakcji i pokazów dla uczniów klas szkół podstawowych.

        Podczas Dnia Otwartego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu zaprezentowano przyrządy meteorologiczne i zasady wykonywania pomiarów, wyposażenie pracowni pszczelarskiej, park maszynowy itp.

        Opracował:

        Zespół ds. promocji kierunków rolniczych

        Pokazy rolnicze z okazji Dnia Otwartego ZSP Nr 5 w Zamościu


        I miejsce dla Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu w Konkursie „Architekt Innowacji 2022”

        W dniach 23 – 24 maja 2022 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Zamościu odbyły się prezentacje prac projektowych stworzonych w ramach Konkursu „Architekt Innowacji 2022”, współorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Konkurs, którego organizatorem i pomysłodawcą jest p. Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP IX kadencji, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji ds. Edukacji, Nauki i Młodzieży, adresowany był do szkół ponadpodstawowych z powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i M. Zamość.

        Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań związanych z wynalazkami i innowacjami. Na konkurs wpłynęło 17 prac, które (zgodnie  Regulaminem Konkursu) zostały zaprezentowane przed Komisją Konkursową. Pierwsze miejsce w Konkursie „Architekt Innowacji 2022 otrzymała Ścinarka do fasoli, autorstwa Karola Bębnika, Nikodema Bielaka, Mateusza Deca z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

        Opracował:

        Bartosz Narolski

        Paweł Kozłowski

        Karol Matej


        Konkurs „Architekt Innowacji 2022”

         W okresie od 11.03.2022 do 20.05.2022 r. zespół uczniów złożony z uczniów klasy 3 o profilu technik rolnik tj. Karol Bębnik, Nikodem Bielak oraz Mateusz Dec uczestniczył w konkursie projektowym pt. „Architekt Innowacji 2022”.

        https://lublin.tvp.pl/60341296/architekci-innowacyjnosci-z-zamoscia

                    Konkurs „Architekt Innowacji 2022” został zorganizowany przez Pana Tomasza Zielińskiego Posła na Sejm RP przy współudziale Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

                    Celem konkursu „Architekt Innowacji 2022” było rozbudzenie i rozpowszechnianie kreatywności wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, zainteresowanie doskonaleniem umiejętności technicznych, podniesienie poziomu innowacyjności wśród uczniów z powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego oraz wyłonienie najlepszej pracy przedstawiającej pomysł na innowacyjny wynalazek.

                    Uczniowie Zespołu Szkól Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu zgłosili do konkursu maszynę rolniczą własnej konstrukcji, przeznaczoną do mechanicznego ścinania fasoli tj. ścinarkę do fasoli. Opiekunami merytorycznymi pracy byli p. Bartosz Narolski, p. Paweł Kozłowski i p. Karol Matej, nauczyciele przedmiotów zawodowych rolniczych.

                    Efekt pracy nad projektem do konkursu „Architekt Innowacji” zaprezentowano w dniu 23.05.2022 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Zamościu przed Komisją Konkursową.

        https://radio.lublin.pl/2022/05/pierwszy-taki-konkurs-w-polsce-w-zamosciu-rywalizuja-architekci-innowacji/

        Opracował:

        Bartosz Narolski

        Paweł Kozłowski

        Karol Matej

        Michał Krzyżak


        Wycieczka do winnicy w Lipowcu

         

        W ramach promocji enologii i kultury śródziemnomorskiej, dla uczniów klas I i II technik rolnik, zorganizowano wyjazd do winnicy w Lipowcu. Właściciele winnicy wprowadzili młodzież w tajniki uprawy winorośli, począwszy od wyboru stanowiska poprzez analizę gleby, dobór podkładek i wybór odmian winorośli, które nadają się do uprawy w klimacie Roztocza. Następnie przedstawili technikę sadzenia winorośli i późniejszego prowadzenia krzewów oraz zabiegów pielęgnacyjnych w ciągu sezonu wegetacyjnego. Uczniowie mogli także zobaczyć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w uprawie winnego krzewu.

        Ewa Bekier-Jaworska

        Karol Matej


        Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2022 r.

        W dniu 08.04.2022r. Etap Okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. W bloku produkcji roślinnej reprezentowali Naszą Szkołę trzej uczniowie Technikum Rolniczego. Dawid Furlepa i Michał Antoniuk z klasy 4, oraz Szymon Zieliński z klasy 2. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą, którą zweryfikowali wybitni specjaliści Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w praktyce i w teorii wszyscy trzej deklasując konkurencję zdobyli czołowe miejsca.

        Dawid Furlepa miejsce 1

        Szymon Zieliński miejsce 3

        Michał Antoniuk miejsce 4

        Etap Centralny odbędzie się w Warszawie pod koniec Maja. Reprezentować nas będzie Dawid Furlepa. Dumni z naszych ambitnych i zdolnych uczniów składamy gratulacje życząc wszystkim trzem dalszych sukcesów.

        P.K.


        WRĘCZENIE ZAŚWIADCZEŃ KWALIFIKACYJNYCH DO OBSŁUGI WÓZKÓW WIDŁOWYCH Z NAPĘDEM SPALINOWYM I ELEKTRYCZNYM

        W dniu 07.04.2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyło się oficjalne wręczenie zaświadczeń kwalifikacyjnych potwierdzających uprawnienia do obsługi wózków widłowych z napędem spalinowym i elektrycznym. Uroczystego wręczenia zaświadczeń kwalifikacyjnych wydanych przez Urząd Dozoru Technicznego w Lublinie uczniom Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu dokonał dyrektor szkoły Pan mgr Antoni Turzyniecki.

        Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu ukończyli kurs kwalifikacyjny pt. Operator wózka widłowego z napędem spalinowym i elektrycznym, który został zrealizowany w szkole w ramach projektu „Kształcenie i praktyka dla rozwoju Zamościa i Lublina”.

        Opracował:

        Bartosz Narolski


        WRĘCZENIE DYPLOMÓW UKOŃCZENIA KURSU OPERATOR KOMBAJNU ZBOŻOWEGO

        W dniu 26.01.2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyło się oficjalne wręczenie dyplomów potwierdzających ukończenie kursu Operator kombajnu zbożowego. Uroczystego wręczenia dyplomów ukończenia kursu dokonał Pan Dyrektor Antoni Turzyniecki.

        Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu ukończyli kurs Operator kombajnu zbożowego, który został zrealizowany w szkole w ramach projektu „Kształcenie i praktyka dla rozwoju Zamościa i Lublina”.

        Narolski Bartosz


        Kurs na operatora wózków widłowych z napędem spalinowym i elektrycznym  

                    W okresie od 21.01.2022 do 10.02.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczą w bezpłatnym kursie Operator wózków widłowych z napędem spalinowym i elektrycznym.

                    Prowadzony kurs na operatora wózków widłowych z napędem spalinowym i elektrycznym przeznaczony jest dla osób, które chcą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe.

        Narolski Bartosz


        Lekcja praktyczna w stadninie koni „Tarka”

        Klasa 2 TRW (technik rolnik/technik weterynarii) odbyła lekcję praktyczną w stadnie koni „Tarka” w Wólce Wieprzeckiej. Zajęcia prowadzone były przez właścicielkę, inż. zootechniki Annę Małecką.  Uczniowie mogli zobaczyć akcesoria i sprzęt do pielęgnacji koni, zapoznać się z dokumentacją hodowlaną a także z najczęściej występującymi schorzeniami u koni oraz problemami związanymi z rozrodem koni i ich żywieniem. Miłym akcentem była możliwość przejażdżki konnej.

        Ewa Bekier-Jaworska


        Pomoc dla Stowarzyszenia Kudłaty Przyjaciel

        Stowarzyszenie Kudłaty Przyjaciel jest organizacją zrzeszającą osoby prywatne – wolontariuszy, którzy nie są obojętni na cierpienie porzuconych, często bardzo chorych zwierząt.  Działalność stowarzyszenia polega na adopcji bezdomnych zwierząt, sprawowaniu nad nimi opieki i poszukiwaniu nowych właścicieli. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://www.facebook.com/kudlatyprzyjaciel/

        Klasa 2TRW (technik weterynarii/technik rolnik) podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem Kudłaty Przyjaciel. Uczniowie dokonali zbiórki karmy i potrzebnych akcesoriów dla psów oraz kotów. Ponadto dwie uczennice: Aleksandra Ciuraszkiewicz i Marta Mużacz są wolontariuszkami w stowarzyszeniu. Ich praca polega min. na pielęgnacji zwierząt, karmieniu, podawaniu leków, wyprowadzaniu na spacer.

        Potrzeby Stowarzyszenia Kudłaty Przyjaciel są duże, ciągle pojawiają się nowe zwierzęta, którymi trzeba sią zająć, pokryć koszty leczenia, nakarmić, zapewnić godne warunki życia, dlatego następną zbiórkę uczniowie klasy 2TRW chcą przeprowadzić w całej szkole. Liczymy na Wasze wsparcie.

        Wychowawca klasy

        Ewa Bekier-Jaworska


        Wycieczka na XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach

        W dniu 09.10.2021 r. uczniowie klas 1, 2 i 3 technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technikum rolniczego uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH odbywające się w Kielcach.

        AGROTECH to największe w Polsce i jedne z największych w Europie targów techniki rolniczej, organizowanych w halach wystawienniczych. Podczas tegorocznej edycji Targów AGROTECH byli obecni krajowi i zagraniczni producenci maszyn i ciągników rolniczych.

        Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z najnowszymi osiągnięciami z zakresu techniki rolniczej.

        Opracowali:

        Bartosz Narolski

        Monika Górna

        Paweł Kozłowski

        Karol Matej

        Michał Krzyżak


         

        Zaproszenie na Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej w Kielcach dla Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu

        B.N.


         

        Lekcja otwarta kółka pszczelarskiego

         W dniu 21 września 2021 r. uczniowie klasy 2 i 3 Technikum rolniczego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w lekcji otwartej w ramach kółka pszczelarskiego. Tematyką zajęć było zwrócenie uwagi na rolę owadów zapylających w środowisku rolniczym oraz zależności wynikające pomiędzy sposobem gospodarowania a wzrostem plonów roślin uprawnych. Lekcja została uwieńczona pokazowym miodobraniem oraz wspólną degustacją miodu. Podczas zajęć zaprezentowano akcesoria niezbędne do prowadzenia pasieki, budowę ula, technikę odsklepiania plastrów, wirowania miodu i konfekcjonowania produktów pszczelich. Zwrócono uwagę na bezpieczeństwo pracy z pszczołami, dobór ras oraz bioróżnorodność szaty roślinnej w obrębie gospodarstwa.  Zaproszeni na to wydarzenie goście Radni Miasta Zamość oraz dyrektorzy zamojskich szkół zawodowych mieli okazję uczestniczyć we wspólnym miodobraniu, degustacji miodu ze szkolnej pasieki oraz poznaniu warsztatu pracy kółka pszczelarskiego. Wizyta tak zacnych gości motywuje nas do dalszej pracy na rzecz dobrostanu owadów zapylających oraz propagowaniu ich doniosłej roli w środowisku.

        Serdecznie dziękujemy.

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski


        Wycieczka do firmy Agromarket Jaryszki Oddział Zamość

         

        W dniu 22 września 2021 r. uczniowie klasy 2 i 3 Technikum rolniczego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wyciecze szkolnej do firmy Agromarket Jaryszki Oddział Zamość.

        Agromarket Jaryszki to firma specjalizująca się w sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych uznanych producentów z kraju i zagranicy. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora mgr Mirosława Beliny uczniowie Technikum rolniczego otrzymali możliwość zwiedzania placu wystawowego z pojazdami i maszynami rolniczymi.

        Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z najnowszymi osiągnięciami w zakresie techniki rolniczej.

         

        Opracowali:

        Bartosz Narolski

        Paweł Kozłowski


        Kształcenie praktyczne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu

        Kształcenie praktyczne jest jedną z form przygotowania zawodowego młodzieży. Nauka jazdy prowadzona w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu jest również formą kształcenia praktycznego. W ramach praktycznej nauki zawodu uczniowie naszej szkoły  mają możliwość podczas zajęć z Przygotowania do kierowania pojazdem samochodowym i Przepisów ruchu drogowego kategorii T wziąć udział w  kursie na prawo jazdy kategorii B i T. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu realizują kurs nauki jazdy pod opieką nauczycieli praktycznej nauki zawodu i instruktorów.

        Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu nabył nowy ciągnik rolniczy oraz samochód osobowy, który służy już uczniom szkoły do praktycznej nauki jazdy. Kurs nauki jazdy kategorii B i T jest bezpłatny i prowadzony w ramach podstawy programowej.

        Monika Górna

        Karol Matej

        Bartosz Narolski


        Lekcja otwarta  „Przyrządy meteorologiczne i zasady dokonywania pomiarów”

         

        W dniu 17.09.2021 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyła się lekcja otwarta, pod tytułem „Przyrządy meteorologiczne i zasady dokonywania pomiarów” zrealizowana w ramach Pracowni podstaw produkcji rolniczej. Lekcja otwarta została przeprowadzona w obecności nauczycieli przedmiotów zawodowych.

        Celem lekcji było nabycie przez uczestników zajęć umiejętności praktycznych, polegających na rozpoznawaniu przyrządów meteorologicznych wykorzystywanych w rolnictwie oraz wykonaniu za ich pomocą pomiarów.

        W czasie lekcji, uczniowie poznali budowę stacji meteorologicznej oraz przyrządy wchodzących w jej skład, skutkiem tego, poznali budowę i zasadę działania psychometru Augusta, termometru stacyjnego, dwóch termometrów ekstremalnych oraz higrografu. Dodatkowo, podczas zajęć, uczniowie poznali budowę i zasadę działania wiatromierza, barometru, termometru glebowego oraz deszczomierza Hellmanna.

         

        BN


         

        SZKOLNE MIODOBRANIE, CZYLI PSZCZELARSTWEM ŚWIAT MALOWANY

        Dzień 17 czerwca 2021 r., ten piękny i słoneczny czas,  niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci wielu, nie tylko ze względu na swą urokliwą aurę, ale przez wydarzenie, które miało miejsce w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Był to okres ciężkiej pracy i nauki, wielu doświadczeń i rodzących się pasji. Miodobranie bo o nim mowa:  dar przyrody złożony dla człowieka na ręce rolników w podzięce za trud opieki. To czas uwieńczenia wielomiesięcznej pracy, nie tylko pszczółek, które zamieszkały w pięknym otoczeniu terenów zielonych ZSP Nr 5, ale zebrane plony w postaci miodu są tutaj najlepszym przykładem tej wspaniałej współpracy. Wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów z klasy 1 TM (technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki) oraz nauczycieli - pszczelarzy: p. Witolda Czubackiego i p. Pawła Kozłowskiego. Po otwarciu uli zaprezentowano technikę odsklepiania plastrów, wirowania miodu i konfekcjonowania. Zaproszeni na to wydarzenie goście: dyrektor Wydziału Oświaty p. Agnieszka Kowal oraz wicedyrektor p. Jerzy Michalski mieli okazję skosztować pierwszego miodu ze szkolnej pasieki. Nasze milusińskie pszczoły raczyły się obfitością soczystych kwiatów, których w otoczeniu szkoły nie brakuje. Już od kilku lat trwają prace nad założeniem ogrodu miododajnego, sukcesywnie dosadzane rośliny, jak widzimy przyniosły efekt. Dodatkowo nieoceniony wkład pracy nauczycieli p. Pawła i p. Witolda w pozyskanie dla szkoły rodzin pszczelich zakończył się sukcesem, a troska o byt naszych małych podopiecznych została uwieńczona zebranym miodem.

        Zespół ds. Promocji


        Tekst p. Pawła Kozłowskiego - nauczyciela ZSP Nr 5 w Zamościu powstał z prawdziwej pasji do pszczół. To poezja, koniecznie musicie go przeczytać.

        SZKOLNE MIODOBRANIE, CZYLI PSZCZELARSTWEM ŚWIAT MALOWANY

        Piękny, słoneczny czerwcowy dzień, który niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci wielu, nie tylko ze względu na swą  urokliwą aurę, ale przez wydarzenie, które miało miejsce w naszej szkole. Był to czas ciężkiej pracy i nauki, chwile miłych doznań, wielu doświadczeń i rodzących się pasji. Miodobranie bo o nim mowa: dar przyrody dla człowieka, na ręce rolników w podzięce za trud opieki. To czas uwieńczenia wielomiesięcznej pracy, nie tylko pszczółek, które zamieszkały w naszym pięknym otoczeniu, zebrane plony w postaci miodu są tutaj najlepszym przykładem tej wspaniałej współpracy. Troska o byt naszych małych podopiecznych została uwieńczona sukcesem w postaci zebranego miodu, to wiosenny dar natury pozyskany w pocie czółek od pierwszych ciepłych dni wiosny. Nasze milusińskie raczyły się obfitością soczystych kwiatów, których w otoczeniu szkoły nie brakuje. Miód to cenny bonus do szkolnej cenzurki, wszyscy czekamy na ciepłe tygodnie wakacyjnego wypoczynku bacznie obserwując poczynania szkolnych pszczółek. Nie zapominajmy w okresie przerwy od zajęć, że pomiędzy listkami roślin w otoczeniu szkoły ciągle unosi się zapach lata; tu każda pora roku ma swój urok zwłaszcza w czerwcowe wieczory, kiedy słońce chyli głowę a upalne dni witają siostrę nocy, kiedy niebo rozpala miliony gwiazd zda się słyszeć rozmowę niezrozumiałą dla ludzkiego ucha; jednak bardzo kojącą, dającą pełne odprężenie po nużących dniach ciężkiej pracy rolnika. Szept oddechu miliona ust rozpala zmysły, pobudzał wyobraźnię. W gęstej trawie szkolnego boiska  usłanej kwiatami stoją pszczele domki, małe niepozorne, któż by z nas przypuszczał, że pod dość cienką skorupką drewna tętni życie maleńkiego państwa, które rządzi się twardymi zasadami, kiedy my będziemy wypoczywać jej mieszkańcy każdy wakacyjny dzień spędzą na ciężkiej pracy w polu abyśmy mogli, kiedy znowu zabrzmi szkolny dzwonek cieszyć się owocami ich mozołu licząc, że w zamian będą miały spokojny azyl w tak urokliwym miejscu.

        Młodych rolników zafascynowanych przyrodą, chcących rozwijać pszczelarskie pasje, zapraszamy do wspólnej przygody, obcowania z naszymi współlokatorkami, w naszej szkole poszerzycie wiedzę z zakresu rolnictwa a czas spędzony tutaj z pewnością okaże się najlepszym okresem w waszym życiu.

        p. Paweł Kozłowski


        Technikum rolnicze w Zamościu kuźnią talentów a w nim nietuzinkowa klasa z wieloma perełkami.

        Klasa 4 TAR bo o niej tutaj mowa to uczniowie  o otwartych umysłach i szerokich horyzontach. Oprócz  pasji do rolnictwa , odnaleźć tu można miłość do przyrody, fascynację światem roślin i zwierząt. Poznać  możemy uczniów o niesamowitych umiejętnościach,  wspaniałych cechach charakteru, dużej wiedzy praktycznej, których zainteresowania rolnictwem rozbudza kreatywny  klimat szkoły wraz z przyjazną i ciepłą kadrą pedagogiczną. Doskonałym przykładem jest tutaj uczennica naszej szkoły Ewelina Kapusta, której pasja do koni przerodziła się w codzienną pracę a jej owocem jest stadnina koni. Poprzez ciągłą selekcję, naukę oraz dobór jednostek odpowiednio cennych do hipoterapii łączy przyjemność z pożyteczną działalnością na rzecz osób, których los bardziej doświadczył. Jej ciężka praca z pewnością zaowocuje dalszą rozbudową centrum hipoterapii i jazdy konnej. Na forum klasy niejednokrotnie zaobserwować można , wspólne rozmowy o rolnictwie; wymianę myśli technicznej analizę praktycznej wiedzy wnioski z prac hodowlanych w przekroju wielu grup zwierząt.  Wszyscy uczniowie biorą czynny udział w rozbudowie swoich rodzinnych gospodarstw co w konsekwencji przedkłada się w lokalny rozwój rolnictwa, ochronę środowiska oraz siew zdobytej wiedzy, który wydaje plon stokrotny;  w lokalnym środowisku to perły rozsiewające blask rozwoju i innowacji.

        P.K.


        Wycieczka szkolna do gospodarstwa w Hopkiem

        W październiku 2020 roku dzięki Pani Albinie Sacharczuk Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Hopkiem mieliśmy przyjemność gościć z klasą 4 TAR we wzorowo prowadzonym gospodarstwie rolnym o powierzchni ponad 1000 ha. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z funkcjonowaniem tak dużego kombinatu. Na początek Pani Prezes oprowadziła nas po gospodarstwie, szczegółowo  opowiadając o prowadzonej działalności. Mieliśmy możliwość zobaczyć imponujące maszyny;  m. in. 26 ciągniki o różnej mocy, kombajny, siewniki, pługi, agregaty do uprawy gleby, pielęgnowania i ochrony roślin, suszarnia, sortownie oraz magazyny. Poznaliśmy technologię produkcji cebuli w uprawie której RSP Hopkie jest liderem w naszym kraju. W gospodarstwie uprawiane są również: Pietruszka, marchew, burak cukrowy, rzepak. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w oborach RSP, produkcja zwierzęca to ok. 200 sztuk bydła z czego połowa to krowy mleczne, uczniowie poznali organizację pracy przy obsłudze zwierząt oraz technologię produkcji mleka. Były rozmowy, dyskusje oraz wiele ciekawych pytań, które nie pozostały bez odpowiedzi. Po tak obfitej uczcie intelektualnej, zadowoleni pełni wartościowej, fachowej rolniczej wiedzy powróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy Pani Prezes za tak miłe przyjęcie.

        P.K.


        Targi Woyciechowskie w Poturzynie

        W dniu 20.09.2020 r. uczniowie klas 2 i 3 Technikum Nr 5 (klasy rolnicze oraz klasy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki) uczestniczyli w Targach Woyciechowskich zorganizowanych w Poturzynie w hołdzie wybitnemu rolnikowi Tytusowi Woyciechowskiemu, pionierowi cukrownictwa na Lubelszczyźnie, który jednocześnie był właścicielowi pierwszej cukrowni powstałej na tym obszarze kraju.

        Uczestnictwo w Targach Woyciechowskich miało na celu poznanie historii cukrownictwa w regionie. Podczas targów zostały zaprezentowane nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze stosowane w uprawie buraka cukrowego. Jednocześnie podczas targów uczniowie mieli mozliwość zapoznać się z technologią zbioru buraka cukerowego a także obejrzeć najnowsze ciągniki rolnicze, opryskiwacze, maszyny uprawowe oraz agregaty uprawowo-siewne użyewane w uprawie buraka cukrowego.

        Podczas targów uczniowie mieli możliwość zobaczyć pokaz pracy maszyn rolniczych na polach pokazowych, poznając tym samym najnowsze rozwiązania w uprawie buraka cukrowego.

         

        Organizatorzy:

        Bartosz Narolski

        Mariusz Szaran


        Wycieczka szkolna do Zakładu Produkcyjno-Nasiennego w Ulhówku

        W dniu 08.09.2020 r. uczniowie klasy 2 Technikum rolniczego (2gTR) uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Zakładu Produkcyjno-Nasiennego w Ulhówku, zarządzanego przez Pana Dyrektora Tadeusza Potockiego, a należącego do Małopolskiej Hodowli Roślin. Celem zajęć terenowych było zapoznanie uczniów z organizacją państwowego przedsiębiorstwa rolnego, prowadzącego produkcję roślinną opartą o rośliny rolnicze takie jak: pszenica, rzepak, burak cukrowy, bobowate oraz trawy nasienne.

        Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora oraz pracowników Zakładu Produkcyjno-Nasiennego w Ulhówku uczniowie mieli możliwość zobaczyć oraz samodzielnie wykonać zabieg uprawowy, jakim jest talerzowanie.

        Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie parku maszynowego należącego do Zakładu Produkcyjno-Nasiennego w Ulhówku. Uczniowie mieli możliwość poznać nowoczesne pojazdy i maszyny rolnicze wykorzystywane w uprawie roli i roślin. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali możliwość zwiedzenia magazynów i silosów zbożowych oraz czyszczalni nasion należących do Zakładu Produkcyjno-Nasiennego w Ulhówku. Podczas zwiedzani magazynów i czyszczalni nasion uczniowie zapoznali się z procesem zaprawiania i pakowania materiału siewnego.

        Bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi oraz pracownikom Zakładu Produkcyjno-Nasiennego w Ulhówku za zdobytą wiedzę i nowe umiejętności praktyczne.

        Organizatorzy:

        Paweł Kozłowski

        Bartosz Narolski

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych