• Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych należy do zawodów bardzo poszukiwanych na lokalnym (i nie tylko) rynku pracy. To zawód polecany osobom zainteresowanym obsługą i serwisowaniem różnorodnych urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie i ogrodnictwie, przetwórstwie roślinnym i zwierzęcym oraz w prowadzeniu niektórych prac ziemnych.

Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych:

wykonuje prace polowe i zabiegi uprawowe;

- użytkuje maszyny i pojazdy rolnicze oraz środki transportu;

- obsługuje pojazdy samochodowe, kombajny zbożowe;

- naprawia pojazdy i maszyny rolnicze;

- prowadzi pojazdy rolnicze i samochodowe, kombajny zbożowe.

Przedmioty punktowane:

- język polski

- matematyka

- geografia

- informatyka

Mechanik–operator pojazdów i maszyn rolniczych znajdzie zatrudnienie w :

- warsztatach mechanicznych serwisujących ciągniki, kosiarki i inne maszyny i urządzenia rolnicze;

-  jako mechanik pojazdów i maszyn rolniczych, operator agregatów rolniczych i kombajnów zbożowych, kierowca samochodów osobowych i ciągników rolniczych;

- prowadzić własne gospodarstwo rolne;

- samodzielnie podjąć i prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych, naprawczych, serwisowania i dystrybucji części zamiennych do sprzętu rolniczego uzyskując dotacje i dofinansowanie.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

- użytkowania pojazdów, narzędzi, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej;

- obsługiwania pojazdów rolniczych, środków transportu, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie;

- oceniania stanu technicznego pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych;

- wykonywania prac pojazdami samochodowymi i ciągnikami rolniczymi.

Kwalifikacja:

ROL.02. Eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie.

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczychpo potwierdzeniu kwalifikacji ROL.02. Eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń inarzędzi stosowanych w rolnictwie może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.08. Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.

Dodatkowo:

- nauka jazdy w zakresie kategorii T zgodnie z przepisami dotyczącymi kierujących pojazdami;

- nauka pracy i eksploatacji agregatów maszynowych w wymiarze co najmniej 6 godzin;

- świadectwo ukończenia kursu chemizacyjnego.