• Szlakiem tradycji i kultury śródziemnomorskiej GRECJA - PELOPONEZ (28.06.2022-12.07.2022) Erasmus+ w ZSP Nr 5 w Zamościu

Grecja.pdf

Prezentacje wykonane przez uczniów:

Sladami_przeszlosci_-_Grecja_Wasag_Zawislak_Szczerba.pdf

Grecja_Ostrowka__Bartecka__Badzio.pdf

Sladami_przeszlosci_Grecja_KSkop.pdf

Sladami_przeszlosci-GRECJA_KPilipczuk.pdf

Zabytki_Grecja_2TA.pdf

Zabytki_Grecja_3TM.pdf

prezentacja_Erasmus_JMroz_i_MWozniak.pdf

WYSTAWA PRAC UCZNIÓW W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

W ramach projektu Erasmus+ w okresie 25.05.2023-14.06.2023 na szkolnym korytarzu odbyła się wystawa prac uczniów.

Młodzież na bieżąco propaguje tradycję śródziemnomorską, szczególnie na lekcjach języka polskiego. W tym celu młodzi ludzie wykonali makiety grobu Agamemnona (skarbca Arteusza), makiety budowli antycznych (w tym Akropolu), posągi bogini Nike, tarcze Achillesa (w oparciu o opis z „Iliady” Homera), plakaty z różnymi wątkami mitologicznymi. Warto nadmienić, że uczniowie nie tylko propagują wartości antyczne, ale także rodzime. W tym celu młodzież przygotowała makiety chaty w Bronowicach (w oparciu o „Wesele” S. Wyspiańskiego).

W inicjatywę zaangażowali się uczniowie klas: 2 LW (Oddział Przygotowania Wojskowego), 2 TAZ, 3 TM, 4 pRM, 4 pPW.

Gratulujemy wspaniałych pomysłów! Brawo!

A.S.

........................................................................................................................................................................................

W dniach 15-25.10.2022 r. druga grupa młodzieży Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu wraz z opiekunami uczestniczyła w mobilności do Tolo w Grecji, małej miejscowości turystycznej położonej na Półwyspie Peloponez. Wyjazd został zorganizowany w ramach Programu Erasmus +, a jego celem była promocja szkoły, zawodu, promocja europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz praca metodą projektu w dziedzinie gastronomii i rolnictwa, w tym enologii. Tolo leży w bliskiej odległości od Nafplion, pierwszej stolicy Grecji, gdzie znajduje się szkoła, z którą nawiązano współpracę. Grupa wyjazdowa miała możliwość zaprezentowania kierunków kształcenia w ZSP Nr 5 oraz prac wykonanych przez uczniów z zawodu Technik Architektury Krajobrazu i Technik Rolnik. Przez kilka dni nasza młodzież uczestniczyła w zajęciach z literatury i starożytnej greki oraz historii Grecji prowadzonych przez nauczycieli ze szkoły w Nafplion. Młodzież wzięła też udział w zajęciach prowadzonych przez Aleksa- lektora języka greckiego. Uczniowie ZSP Nr 5 nauczyli się wiele nowych zwrotów, słów i zdań w języku greckim, które ułatwiły porozumiewanie się z uczniami w Szkole w Nafplio. Po południu uczniowie zwiedzali zabytki m. in.: Ateny - Akropol, Termopile, Nauplion, Mykeny, Epidaurus i Meteory, poznawali język, kulturę oraz zwyczaje panujące w Grecji.

M.D.