• Zakończenie roku szkolnego 2022/2023.

          •  

             

            23 czerwca po raz ostatni, przed wakacjami, zabrzmiał w szkole dzwonek. O godzinie 9:00, w szkolnej świetlicy pan dyrektor  Antoni Turzyniecki wręczył nagrody uczniom, którzy mogą pochwalić się znakomitymi wynikami w nauce, sukcesami sportowymi  a także najwyższą w szkole frekwencją. Następnie wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami by otrzymać świadectwa i wreszcie udać się na upragnione wakacje. 

            Kochani odpoczywajcie , zbierajcie siły ale dbajcie o swoje bezpieczeństwo Bądźcie rozsądni i odpowiedzialni  Do zobaczenia we wrześniu.

            Poniżej krótka relacja z ostatniego dnia w szkole.

            J.Pawluk

          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023.

          • Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2022/2023:

            9.00 - uroczyste zakończenie - spotkanie w świetlicy szkolnej, wręczenie nagród i dyplomów

            10.00 - spotkania klas z wychowawcami.

          • GALA FINAŁOWA KONKURSU „ARCHITEKT INNOWACJI 2023” W URZĘDZIE PATENTOWYM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W WARSZAWIE

          • W dniu 17.06.2023 r. w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu „Architekt Innowacji 2023”, na której uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu. Laureatami konkursu zostali uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, którym przypadło ex aequo II miejsce za wyorywacz dwurzędowy do pędów truskawek (zespół z technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w składzie: Łukasz Mnich, Wojciech Bzdeń, Szymon Żmudzki, Oskar Nogas z opiekunem Bartoszem Narolskim) i samojezdną ścinarkę do fasoli (zespół z technikum rolniczego w składzie: Kamil Dworak, Tomasz Ślepko, Tomasz Karczmarczuk, Bartłomiej Pędzik z opiekunem Pawłem Kozłowskim).

            Konkurs „Architekt Innowacji 2023” odbył się w dniu 02.06.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych projektów wynalazków oraz rozwiązań technicznych i cyfrowych, mogących znaleźć wykorzystanie w krajowym przemyśle. 

            Organizatorami konkursu „Architekt Innowacji 2023” byli poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński i Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura Zamość. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demby-Siwek.

             

            Opracowali:

            Bartosz Narolski

            Paweł Kozłowski

          • "DWA TEATRY"

          • 16 czerwca, w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w  inauguracji XXII edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”. Konkurs   słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję, jest  jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.W tym roku o nagrodę za najlepsze słuchowisko walczy 9 produkcji.

            My mieliśmy okazję obejrzeć trzy spektakle:

            9.00 – "DIALOG O NARODZENIU", reż. Wawrzyniec Kostrzewski

            10.00 – Mikołaj z Wilkowiecka – "HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM", reż. Jarosław Gajewski

            11.30 – Juliusz Słowacki – "KORDIAN", reż. Zbigniew Lesień.

            We wszystkich uczestniczyli licznie uczniowie różnych klas naszej szkoły, pod opieką nauczycieli.

            A.O.

          • Architektura krajobrazu z wizytą w destylarni lawendy Lavare

          • 14.06.2023 r. chętni uczniowie głównie z zawodu technik architektury krajobrazu odwiedzili destylarnię lawendy Lavare , gdzie przemiła pani Ania Rząsa oprowadziła nas po świecie lawendy i innych roślin okejkodajnych i eterycznych.

            Po zapoznaniu się z kolekcją ziół i zasadami uprawy lawendy na większą skalę wzięliśmy udział w pokazie destylacji lawendy oraz wykonaliśmy samodzielnie kadzidła z własnych kompozycji ziół.

            Uczniowie wrócili zmęczeni, ale pełni wiedzy i podziwu dla wiedzy właścicielki destylarni z bagażem zakupionych hydrolatów do testowania na własnej skórze.

            Młodzieżą opiekowały się p. Olga Gontarz i p. wicedyrektor Sylwia Olejko.

          • ZSP NR 5 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ZAMOŚCIU NA TARGACH PRACY I EDUKACJI

          • W dniu 14 czerwca 2023 r. delegacja uczniów poszczególnych kierunków kształcenia ZSP Nr 5 i zawodów: klasy policyjnej, oodziału przygotowania wojskowego, technika architektury, mechanizacji rolnictwa, rolnika, weterynarii i żywienia wraz z opiekunami: p. Moniką Poździk i p. Marzeną Chwalebą wzięła udział w ósmej edycji Targów Pracy i Edukacji, które odbywały się w Wyższej Szkole Humanistyczno - Ekonomicznej (Koszary 54) w Zamościu. Przedsięwzięcie było organizowane przez Wyższą Szkołę Humanistyczno - Ekonomiczną im. Jana Zamoyskiego, Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Zamościu. Zespół promocyjny przygotował stoisko promujące naszą szkołę, a młodzież poszczególnych zawodów udzielała ósmoklasistom niezbędnych informacji o ofercie szkoły. Zostało już niewiele czasu (do 23 czerwca jest termin składania wniosków do szkół ponadpodstawowych), aby uczniowie ósmych kłas podjęli decyzję o wyborze dalszej drogi kształcenia. Mamy nadzieję, że rozmowy przeprowadzone podczas targów i dzisiejsze spotkanie ósmoklasistów z naszą młodzieżą oraz nauczycielami z ZSP Nr 5 pomogło w podjęciu odpowiedniej decyzji.

             

            Zespół ds. Promocji 

          • Weronika Ostrówka z klasy 2 OPW Mistrzynią Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży  w podnoszeniu ciężarów

          • W dniach 08-11.06.2023 r. w Dębicy  rozegrana została XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży  w podnoszeniu ciężarów. Bardzo dobry start zaliczyła uczennica klasy 2 OPW Weronika Ostrówka, gdzie po znakomitej walce okraszonej rekordami życiowymi  ( rwanie 62 kg, podrzut 87kg dwubój 149 kg )  wywalczyła złoty medal.

            Miło nam również zakomunikować, iż Weronika znalazła się w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy do lat 17 w Mołdawii,   a obecnie szlifuje formę na zgrupowaniu Kadry Narodowej w Cetniewie.  Nie zapominajmy też o pozostałych uczniach naszej szkoły: Oliwia Stachyra V m kat 64 kg, Roksana Kuropatwa VI m kat 71 kg , Jakub Bas XVII m kat 81 oraz Błażej Stachyra IX m kat 96 kg. Warto dodać, że w klasyfikacji drużynowej kobiet nasza reprezentacja zajęła III miejsce.

             Młodzież na co dzień trenuje w klubie sportowym Agros Zamość, którego treningi odbywają się na siłowni naszej szkoły, trenerem jest nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Gaweł. Serdecznie gratulujemy  i czekamy na kolejne sukcesy.

             

            A.G.

          • WYSTAWA PRAC UCZNIÓW W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

          • W ramach projektu Erasmus+ w okresie 25.05.2023-14.06.2023 na szkolnym korytarzu odbyła się wystawa prac uczniów.

            Młodzież na bieżąco propaguje tradycję śródziemnomorską, szczególnie na lekcjach języka polskiego. W tym celu młodzi ludzie wykonali makiety grobu Agamemnona (skarbca Arteusza), makiety budowli antycznych (w tym Akropolu), posągi bogini Nike, tarcze Achillesa (w oparciu o opis z „Iliady” Homera), plakaty z różnymi wątkami mitologicznymi. Warto nadmienić, że uczniowie nie tylko propagują wartości antyczne, ale także rodzime. W tym celu młodzież przygotowała makiety chaty w Bronowicach (w oparciu o „Wesele” S. Wyspiańskiego).

            W inicjatywę zaangażowali się uczniowie klas: 2 LW (Oddział Przygotowania Wojskowego), 2 TAZ, 3 TM, 4 pRM, 4 pPW.

            Gratulujemy wspaniałych pomysłów! Brawo!

            A.S.

          • Ekopracownia - zielone serce szkoły 

          • W dniu 5 czerwca 2023 r.  podczas  obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska organizowanego przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Poleski Park Narodowy,  Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zostały uroczyście wręczone vouchery na organizację pracowni przyrodniczej. 

            Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu został laureatem konkursu ,, Ekopracownia- zielone serce szkoły", którego organizatorem jest  WFOŚiGW, w którym przyznawane były dotacje na utworzenie pracowni przyrodniczej. Nasza szkoła jest jedną z 48 szkół województwa lubelskiego, które otrzymały dotacje. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie oraz docenienie dotychczasowej pracy i osiągnięć uczniów i nauczycieli.

            W wydarzeniu udział wzięli m.in.:

            Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Prezes WFOŚiGW Agnieszka Kruk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Poseł na sejm RP Beata Strzałka i Sylwester Tułajew, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

             Wydarzenie to było połączone z piknikiem edukacyjnym z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Ze swoimi stanowiskami edukacyjnymi zaprezentowały się WFOŚiGW w Lublinie, Poleski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

             Z niecierpliwością czekamy na realizację utworzenia pracowni przyrodniczej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

             

            M.Lal

            O. Gontarz

            M. Dziuba

          • Konferencja online ze szkołą Istituto Omnicomprensivo "L. Lilio" i Istituto di Istruzione Superiore "M.Ciliberto–A.Lucifero" Cirò we Włoszech” na temat Fonoholizm czy pasja? Z czego wynika nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież?”

          • W dniu 07.06.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego  w Zamościu odbyła się konferencja podsumowująca zakończony program Erasmus + zapobiegający fonoholizmowi wśród uczniów  „TELL-ON CZY TELL OFF”.

            W ramach prowadzonych działań w tym projekcie młodzież w czasie wolnym wykonywała robótki szydełkowe: maskotki, torebki, serwetki. Zajęcia z szycia na maszynie realizowane w ramach projektu przyczyniły sie do powstania wielu potrzebnych rzeczy: kocyków, poszewek na rogale i wiele różnych przytulanek, które trafiły na oddział neonatologii Szpitala Jana Pawła II w Zamościu.

            Na konferencję przybyli zaproszeni goście, partnerzy projektu z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, pan Antoni Szostek-dyrektor szkoły, pani Katarzyna Kozik-koordynator projektu w III LO i pedagog szkolny pan Adam Magryta. Wraz z nimi zaproszeni uczniowie Nadia Tarajko  i Bernard Waleczko. Konferencję otworzył dyrektor ZSP Nr 5 pan Antoni Turzyniecki, witając gości z włoskich szkół, głos zabrał też dyrektor III LO pan Antoni Szostek.

            Pierwszy wykład Fonoholizm czy pasja?  Z czego wynika nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież? ” prezentowała pani Marta Mamełka, pedagog specjalny, następnie pani Małgorzata Demczuk, pedagog szkolny przedstawiła wyniki badań- Fonoholizm – skala zjawiska wśród polskich nastolatków, przedstawienie wyników badań własnych wśród młodzieży ZSP Nr 5. 

            Uczennica III LO Nadia Tarajko omówiła w języku włoskim problematykę fonoholizmu wśród młodzieży.   

            Dyrekcja i młodzież ze szkoły w Ciro również dyskutowała w zakresie tej tematyki omawiając wyniki własnych badań prowadzonych w szkole.  

            Konferencję zakończył pokaz zdjęć z wyjazdu do szkoły w Ciro we Włoszech. Była to miła okazja do wspomnień i rozmów online z  rówieśnikami z Włoch, których nasza młodzież miała okazję poznać i nawiązać niezapomniane znajomości.        

            M.D.                                  

          • Rasowy konkurs – IV edycja

          • W dniu 7 czerwca uczniowie klas weterynaryjnych wzięli udział w IV edycji szkolnego konkursu z rozpoznawania ras zwierząt. W tym roku tematem przewodnim były zwierzęta gospodarskie – konie, bydło, owce, kozy, świnie i króliki. Spośród 46 uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:

            I – miejsce – Julia Albinger kl. 1TW

            II – miejsce (ex aequo) Amelia Jarmuł kl. 1TW, Andrzej Chwiejczak klasa 3TRW

            III – miejsce Oliwia Łokaj kl. 1TW

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w kolejnych edycjach.

             

            Opiekun merytoryczny konkursu

            Dr inż. Ewa Bekier-Jaworska

          • WYWIAD UCZNIÓW TECHNIKUM NR 5 W ZAMOŚCIU DLA KATOLICKIEGO RADIA ZAMOŚĆ

          • W dniu 06.06.2023 r. uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu udzielili wywiadu radiowego dla Katolickiego Radia Zamość. W wywiadzie radiowym  wzięli udział uczniowie klasy 2 technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technikum rolniczego.

            Wywiad radiowy dotyczył konkursu przeprowadzonego w dniu 02.06.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu pod nazwą „Architekt Innowacji 2023”. W konkursie tym uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu zajęli ex aequo II miejsce za zaprezentowanie samodzielnie skonstruowanego wyorywacza dwurzędowego do pędów truskawek (Łukasz Mnich, Szymon Żmudzki, Oskar Nogas, Wojciech Bzdeń z opiekunem Bartoszem Narolskim) oraz samojezdnej ścinarki do fasoli (Kamil Dworak, Tomasz Kaczmarczuk, Bartłomiej Pędzik, Tomasz Ślepko z opiekunem Pawłem Kozłowskim).

            Celem wywiadu radiowego było zaprezentowanie słuchaczom Katolickiego Radia Zamość procesu powstawania wynalazków lub rozwiązań technicznych, które przyczyniają się do poprawy warunków pracy w rolnictwie na Zamojszczyźnie.

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

            Paweł Kozłowski

             

          • Nietypowa lekcja języka polskiego

          • Nietypowa lekcja języka polskiego, zrealizowana została w klasie 1TW, w urokliwych realiach przyrody, w otoczeniu naszej szkoły.

            A temat dotyczył miłości idealnej w sentymentalnej sielance Franciszka Karpińskiego pt." Laura i Filon”.

            W rolach głównych wystąpili: Magdalena Trzcińska oraz Bartłomiej Kowalczuk, którzy świetnie poradzili sobie z inscenizacją utworu.

            A.O.

          • 1 czerwca w SOSzW w Zamościu z udziałem naszych uczennic.

          • W dniu 1 czerwca br. z okazji Dnia Dziecka uczennice naszej szkoły Wiktoria Dymidowska i Julia Starzak z klasy 2 LP wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na Karolówce.

              Dziewczęta pięknie zaprezentowały wiersz Wisławy Szymborskiej „Milczenie roślin”, który tematycznie odnosił się do hasła akcji „Książka jest jak ogród”. Słuchacze nagrodzili występ Julii i Wiktorii gorącymi brawami. Na koniec uczennice otrzymały podziękowania na piśmie od organizatorki części poetyckiej pani Barbary Grabowskiej- bibliotekarki oraz pani dyrektor Barbary Grądkowskiej.

            W imieniu własnym i Pani profesor Joanny Pawluk składam uczennicom Wiktorii i Julii podziękowania za poświęcony czas wolny, włączenie się do akcji i godne reprezentowanie naszej szkoły.

                                                                                                              

            Małgorzata Borys-Tur

             bibliotekarz

      • Kontakt

        • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
        • tel. 84 639 20 27, 504260191
        • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych