• SILEZJATON W ZSP NR 5 W ZAMOŚCIU

• 24.01.2024 r. w sali nr 17 odbył się SilezjatON – zdalny maraton wiedzy o Śląsku i tożsamości regionalnej online zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i realizowany przez platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa.

Uczniowie klas: 4 TM, 5pMR i 3 LW na żywo uczestniczyli w ogólnopolskim medialnym przedsięwzięciu kulturowym. Młodzież miała okazję posłuchać ciekawych prelekcji znakomitych wykładowców,  nauczycieli akademickich, aktywistów i regionalistów na temat literatury, muzyki, filmu, języka, kuchni, uwarunkowań historycznych i geograficznych Śląska.

Młodzi ludzie dowiedzieli się gdzie, czym i jaki jest Śląsk. Uczniowie wysłuchali m. in. wykładów o humorze, języku, poezji (w tym Tadeusza Różewicza), reklamie Śląska, o śląskich tłumaczeniach światowej literatury, o trolach mówiących po polsku.

Spotkanie z SilezjatONem okazało się znakomitą lekcją kultury, języka i literatury.

A.S.

• Olimpiada Wiedzy  Ekologicznej

• Uczniowie naszej szkoły przystąpili do udziału w  XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Jedenastu uczniów z 4 klas brało udział w rozwiązywaniu testu z szerokiego zakresu nauki jakim jest ekologia. Cieszymy się, że młodzież naszej szkoły angażuje się w  wydarzenia związane z tematyką ekologii. W ten sposób poszerzają swoją wiedzę oraz propagują właściwe postawy ekologiczne wśród rówieśników.

M.L

D.P.-J.

• Jasełka kolędnicze

• "Jasełka Kolędnicze"        Kolejny raz nasz Szkolny Zespół Teatralny wystawił "Jasełka Kolędnicze", połączone z akcją charytatywną na rzecz onkologii dziecięcej DSK w Lublinie.Ofiarność ludzkich serc była ogromna, podobnie kwota, którą uzbieraliśmy dla chorych dzieci.       Aplauz publiczności i łzy wzruszenia stanowiły najlepszą recenzję dla naszych utalentowanych aktorsko i wokalnie uczniów, którym towarzyszył akompaniament różnych instrumentów, na których grali nasi uczniowie i gościnnie uczniowie PSM w Zamościu.             Wielkie brawa dla wszystkich za występy,które wymagały ogromnego poświęcenia, bowiem powtarzaliśmy je aż 5 razy!      Dziękujemy serdecznie Księżom Proboszczom z Parafii pw.Świętej Bożej Opatrzności oraz Królowej Polski w Zamościu, a także Księżom Wikariuszom, za umożliwienie występu i wszelką pomoc.        Podziękowania składamy  wszystkim, za ich obecność i otwarte na potrzeby innych serca!A.O.

• X JUBILEUSZOWY ZAMOJSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

• 6 stycznia 2024 r. Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli zorganizowało kolejny, w tym roku w Zamościu już jubileuszowy, X Orszak Trzech Króli. W tym roku pod hasłem "W Jasełkach leży" orszak przeszedł wokół Zamojskiej Starówki, a rozpoczął się mszą świętą w Katedrze Zamojskiej.

Po raz kolejny społeczność Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu została zaproszona przez Prezesa Stowarzyszenia Orszaku Trzech Króli - Panią Małgorzatę Farion, do pomocy przy organizacji orszaku.

25 osobowa grupa młodzieży klas mundurowych (klas policyjnych - 1 LP, 2 LP, 3 LP, 4 LP i oddziału przygotowania wojskowego - 1 OPW, 3 LW) i klasy technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (2 TM) wraz z opiekunami: p. Moniką Poździk, p. Marzeną Chwalebą i p. Hubertem Ćwikiem w ramach wolontariatu wspierali wydarzenie. Społeczność ZSP Nr 5 zajęła się rozdawaniem materiałów orszakowych: koron, chorągiewek oraz śpiewników.

Pomimo deszczowej pogody wydarzenie zgromadziło rzesze miedzkańców Zamościa, którzy wraz z Trzema Królami oddali pokłon Dzieciątku.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Orszaku Trzech Króli za coroczną współpracę.

M.P.

• Konkurs na stroik i życzenia po niemiecku.

• Już kolejny raz w grudniu panie Jolanta Kowalska i Małgorzata Kułakowska przeprowadziły konkurs na stroik bożonarodzeniowy i życzenia w języku niemieckim. Jury oceniało pomysłowość i staranność wykonywanych prac oraz poprawność i oryginalność życzeń świątecznych w języku niemieckim.

Jury zdecydowało się przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. Otrzymują je:

1. miejsce Oliwia Duda z klasy 2TA
            2. miejsce Zuzanna Lenkiewicz z klasy 5pAZ