• UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA PRACOWNI PRZYRODNICZEJ W RAMACH KONKURSU „EKOPRACOWNIA – ZIELONE SERCE SZKOŁY.”

          • W dniu 26 września 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu dokonano oficjalnego otwarcia pracowni przyrodniczej, która została sfinansowana przez WFOŚiGW w Lublinie w ramach przystąpienia szkoły do Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Pracownia przyrodnicza będzie stanowić wspaniałą bazę dydaktyczną dla młodzieży kształcącej się w ZSP Nr 5. Z pewnością pozwoli uczniom rozwijać swoje pasje. Dodatkowo planowane są warsztaty, eventy i happeningi promujące postawę proekologiczną wśród społeczności lokalnej. Pracownia została doposażona m. in.: w monitor interaktywny, mikroskop cyfrowy, mikroskopy uczniowskie, wirtualne laboratoria przyrodnicze oraz wiele modeli anatomicznych. W uroczystości otwarcia udział wzięli: dyrektor szkoły pan Antoni Turzyniecki, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5. Podczas otwarcia obecni byli także zaproszeni dyrektorzy szkół z regionu zamojskiego, Wydziału Oświaty Miasta Zamość oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie delegatura w Zamościu. Symbolicznego aktu otwarcia pracowni poprzez przecięcie wstęgi dokonali przedstawiciele społeczności szkolnej: uczniowie oraz koordynator projektu pani Marta Lal.

            Dziękujemy zaproszonym gościom za obecność w tym ważnym dla szkoły wydarzeniu.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            EKOPRACOWNIA

             

            M.L.

          • Wycieczka szkolna do Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.

          • W dniu 26.09.2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im.  Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.

            Dzięki uprzejmości pana kierownika Piotra Kuranca mieliśmy możliwość wysłuchania doradców pracujących w ośrodku, specjalistów w zakresie, ogrodnictwa, pszczelarstwa, produkcji roślinnej, projektów i programów unijnych. Podczas konstruktywnych rozmów pozyskaliśmy wiedzę z zakresu działania LODR oraz wzbogaciliśmy się w doświadczenie niesionej pomocy lokalnym rolnikom w procesie prowadzenia gospodarstwa oraz pozyskiwania unijnych środków na ich modernizację.

            Miłym dodatkiem było zwiedzanie „Muzeum Wsi” z niesamowitą ilością wspaniałych eksponatów oraz warsztaty z pogadanką i degustacją miodu z  pasieki LODR.

            Dziękujemy za miłe przyjęcie i nawiązaną współpracę.

             

            P.K.

          • DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

          • W dniu 26 września 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbył się Dzień Języków Europejskich. Wydarzenie to było wspaniałą szansą na pogłębienie wiedzy o krajach europejskich i ich językach. Młodzież naszej szkoły pod kierownictwem nauczycieli języków obcych przygotowała stoiska językowe: plakaty o językach europejskich, elementach kultury i tradycji danego kraju oraz zorganizowała kawiarenkę językową, gdzie można było spróbować słodkości europejskich. Wielu uczniów sprawdziło swoją wiedzę o językach europejskich biorąc udział w quizie Kahoot.

            Nauczyciele języków obcych serdecznie dziękują młodzieży naszej szkoły za ich zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia. Zapraszamy również do zapoznania się z informacjami o językach europejskich w specjalnej zakładce „Języki europejskie” na stronie internetowej szkoły https://zsp5-zamosc.edupage.org/ i do obejrzenia naszej fotorelacji.

             

            Nauczyciele języków obcych

          • "INFORMACJA"

          • Uczniowie naszej szkoły, z klasy 2LP oraz 2OPW, pod opieką Pani Doroty Misiewicz, Marty Mamełki oraz Agnieszki Oseły, obejrzeli spektakl teatralny pt."Informacja", który został wystawiony w Kazamacie Wschodniej Starego Miasta.

            Młodzi aktorzy z Zamojskiego Studia Teatralnego podjęli niezwykle ważny i trudny temat, wcielając się w role dorosłych dzieci alkoholików. Spektakl, na podstawie powieści pt. "Informacja" Jakuba Żulczyka,sztuki Iwana Wyrypajewa pt. "Pijani" oraz fragmentów świadectw dzieci pijących alkoholików, wyreżyserował Bartek Miernik. Widowisko było niezwykle poruszające, a po jego zakończeniu odbyła się rozmowa z reżyserem i aktorami.

             

            A.O.

          • WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWĄ WYSTAWĘ ROLNICZĄ AGRO SHOW 2023

          • W dniu 22.09.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na Międzynarodową Wystawę Rolniczą Agro Show 2023. W tym roku, na targach zorganizowanych w Bednarach  k. Poznania zaprezentowano produkty 694 firm, w tym aż 100 z zagranicy, m.in. z Chin, Austrii, Czech, Belgii, Danii, Holandii, Francji, Niemiec, Włoch, Irlandii, Ukrainy oraz Turcji. 

            Międzynarodowe Targi Rolnicze Agro Show w Bednarach to największa plenerowa wystawa pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych w Europie, którą corocznie odwiedza powyżej 100 tyś. osób z kraju i za granicy.

            Wśród wystawców na Agro Show 2023 znajdowały się polskie i zagraniczne firmy oferujące pojazdy i maszyny rolnicze, środki produkcji, materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin oraz części zamienne. Podczas Agro Show 2023 zaprezentowano również pojazdy i maszyny rolnicze pracujące z wykorzystaniem technologii rolnictwa precyzyjnego. Na polu pokazowym w Bednarach zaprezentowano innowacyjne rozsiewacze nawozów, opryskiwacze polowe, drony rolnicze i maszyny autonomiczne.

             

            Opracowali:

            Dorota Szewczuk

            Sylwia Olejko

            Bartosz Narolski

             

          • Uczniowie technikum architektury krajobrazu na Lubelskim Festiwalu Nauki 2023.

          • Uczniowie z klas zawodu technik architektury krajobrazu 20.09.2023r. pod opieką p. Olgi Gontarz i p. M. Poździk wzięli udział w Lubelskim Festiwalu Nauki w Lublinie.

            Na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej na wydziale Biologii i Biotechnologii uczestniczyli w zajęciach warsztatowo-laboratoryjnych o roślinach stanowiących pożytek dla zapylaczy, połączonych z degustacją miodu.

            Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na wydziale medycznym uczniowie poznawali technikę izolacji roślinnego DNA  oraz zjawisko elektroforezy.

            Po zajęciach uniwersyteckich młodzież udała się do ogrodu botanicznego. 

            Kolekcje Ogrodu liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. W parku rośnie 106 drzew w wieku ponad 100 lat.

            Młodzież nie tylko podziwiała nasadzenia m. in. ogrodu różanego, różnych odmian dalii, mieczyków, ale miała okazję do rozpoznawania różnorodnych gatunków drzew, krzewów, bylin oraz roślin tropikalnych i subtropikalnych. Pogoda dopisała, a spacer ścieżkami ogrodu okazał się bardzo przyjemny.

            Rośliny ogrodu botanicznego były tematem konkursu fotograficznego dla uczestników wycieczki. Wyniki konkursu i wystawa pokonkursowa już wkrótce.

            O. Gontarz, M. Poździk

          • UDZIAŁ UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NR 5 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ZAMOŚCIU W XIX LUBELSKIM FESTIWALU NAUKI ZORGANIZOWANYM W AKADEMII ZAMOJSKIEJ W ZAMOŚCIU.

          • W dniu 20.09.2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w XIX Lubelskim Festiwalu Nauki, zorganizowanym w Akademii Zamojskiej w Zamościu. Lubelski Festiwal Nauki to wyjątkowe przedsięwzięcie kulturalno-naukowe odbywające się cyklicznie w Polsce. Lubelski Festiwal Nauki to niepowtarzalna okazja, aby poznać najciekawsze naukowe i techniczne osiągnięcia oraz spotkać wybitnych naukowców i specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki.

            Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu w dniu 20.09.2023 r., w ramach XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w wykładzie pt. „Pomiary i obserwacje meteorologiczne”, który wygłosił Pan dr hab. Andrzej Samborski, prof. Akademii Zamojskiej. Podczas wykładu uczniowie poznali sposoby dokonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych, dzięki czemu mogli poszerzyć wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji podstawy programowej z przedmiotu Podstawy rolnictwa.

             

            Opracowali:

            Małgorzata Kułakowska

            Bartosz Narolski

          • "ŁAMAŃCE JĘZYKOWE"

          • Biblioteka szkolna przy współpracy z internatem, serdecznie zaprasza młodzież do zmierzenia się ŁAMAŃCAMI JĘZYKOWYMI. Sprawdź, czy połamiesz sobie język i przyjdź do biblioteki szkolnej 25.09.2023 o godzinie 14:30. Przewidziane nagrody dla uczestników;).

             

            N.K.

          • 84 ROCZNICA AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

          • W dniu 17 września 2023 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 84 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Uroczystość rozpoczęła się w Katedrze Zamojskiej mszą świętą za ojczyznę. Następnie uczestnicy przeszli na Rotundę Zamojską, gdzie prezydent Zamościa p. Andrzej Wnuk przypomniał rys historyczny wkroczenia Sowietów do Zamościa i tragedię siedmiu tysięcy mieszkańców naszego miasta, którzy nigdy nie powrócili do domów.

            Po przemówieniu odbył się apel pamięci poległych, zakończony salwą honorową wykonaną przez żołnierzy z 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Na zakończenie oficjalnej części obchodów, delegacje władz państwowych, samorządowych oraz szkół złożyły symboliczne wieńce na płycie upamiętniającej martyrologię ludności Zamojszczyzny. Obchody zakończyły się przemarszem pocztów sztandarowych.

            Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele i młodzież ZSP Nr 5 w Zamościu. W imieniu społeczności szkolnej wiązankę patriotyczną złożyli: dyrektorzy szkół i nauczyciele.

            W uroczystościach wzięli udział uczniowie klas mundurowych (policyjnej i Oddziałów Przygotowania Wojskowego).

            Uczestnictwo młodzieży w uroczystościach było żywą lekcją historii, oraz ważną i wartościową lekcją patriotyzmu.

             

            T.U.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          • Czy wiesz ile jest języków w Unii Europejskiej lub jak często powstaje nowe słowo w j. angielskim? Co oznacza słowo TAK w j. duńskim?

            Jeżeli nie to nie możesz przegapić tego szczególnego wydarzenia w naszej szkole - 26 września 2023 zapraszamy na Dzień Języków. Będzie to wspaniała szansa na pogłębienie wiedzy i doskonałą zabawę. Nauczyciele języków obcych zaplanowali dla naszych uczniów wystawę, stoiska językowe i konkurs o językach w Europie.

            Tego dnia liczymy, że ubarwisz nasze wydarzenie strojem lub elementem stroju z kraju europejskiego. Jeśli chcesz przygotować stoisko językowe zgłoś się do nauczyciela języków obcych. Za zaangażowanie i udział w Dniu Języków oferujemy punkty z zachowania i oceny z j. obcych.

          • OBÓZ SZKOLENIOWY W CZERWONYM BORZE

          • W dniach od 2 do 8 sierpnia 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu z klas wojskowych uczestniczyli w obozie szkoleniowym o profilu obronno-sportowym, zorganizowanym przez Fundację „Niezapomniani” w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM. Zajęcia były prowadzone przez instruktorów – byłych żołnierzy jednostki specjalnej "GROM". Kadeci zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji strzeleckiej, topografii, survivalu - radzenia sobie w trudnych sytuacjach i w ciężkich warunkach pogodowych, taktyki, techniki walki wręcz i samoobrony, musztry oraz medycyny pola walki. Były także zajęcia wysokościowe - kadeci schodzili z trzeciego piętra na lince. Podsumowaniem całego obozu była zorganizowana w ostatni dzień rywalizacja na pętli taktycznej, gdzie młodzież naszej szkoły musiała wykazać się zdobytymi umiejętnościami.

            Każdy uczestnik obozu otrzymał Certyfikat ukończenia szkolenia.

            Gratulujemy wszystkim kadetom udziału i ukończenia obozu, który był współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

            Opiekunem uczniów klas mundurowych ZSP Nr 5 był p. Hubert Ćwik.

          • WYCIECZKA NA ZAMOJSKĄ ROTUNDĘ

          • W dniu 13 września 2023 r. młodzież klas pierwszych pod opieką p. Zuzanny Majdan udała się na wycieczkę na Zamojską Rotundę - miejsce martyrologii ludności Zamojszczyzny 1940-1944. Miesiąc wrzesień, związany z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej i ataku ZSRS na Polskę, obliguje wychowawców do zapoznania uczniów z miejscami pamięci w środowisku lokalnym. Takim miejscem jest właśnie Rotunda. Pani Zuzanna przedstawiła wychowankom najważniejsze informacje dotyczące tego zabytku. Rotunda Zamojska – powstała w latach 1825–1831 jako działobitnia. W czasie II wojny światowej był tu niemiecki obóz podległy gestapo „Gefangenen Durchgangslager Sicherheitspol” („Jeniecki Obóz Przejściowy Policji Bezpieczeństwa”). Od 19 czerwca 1940 r. przejściowy obóz dla ludności aresztowanej w ramach niemieckiej Akcji AB Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej (Außerordentliche Befriedungsaktion), m.in. grupy inteligencji, ludzi związanych z ruchem oporu. Później, w roku 1942 r. , obiekt stanowił także miejsce licznych, masowych egzekucji, jakie obejmowały ludność Zamojszczyzny, w tym również dzieci. Szacuje się, że pozbawiono tu życia ok. 8 tysięcy ludzi, a przez to miejsce przeszło około 50 tys. więźniów. Uczniowie zwiedzili cele pamięci poświęcone różnym ofiarom II wojny światowej, nie tylko z Zamojszczyzny oraz zapalili symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą miejsce masowo spalonych na stosie zwłok ofiar pomordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich. Wycieczka była okazją do kształtowania postaw patriotycznych u wychowanków i ciekawą lekcją historii.

             

            Z.M.

          • MY WSKAZUJEMY ŚCIEŻKI, WY WYBIERACIE DROGĘ - STOP PRZESTĘPCZOŚCI

          • W ramach projektu ,,My wskazujemy ścieżki, Wy wybieracie drogę – STOP PRZESTĘPCZOŚCI” 5 września 2023 r. młodzież Zepołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu z klasy 2 OPW - oddziału przygotowania wojskowego uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym w hali sportowo - widowiskowej OSiR przez Stowarzyszenie Sportu Artura Siódmiaka. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Marta Mamełka i p. Hubert Ćwik. Projekt jest „Współfinansowany ze środków – Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości”.

            Głównym punktem przedsięwzięcia było spotkanie oraz rozmowy z młodzieżą. Przede wszystkim poruszone były tematy związane z obowiązującym prawem oraz następstwami czynów zabronionych.

            Gościem specjalnym był p. Marcin Romanowski Wiceminister Sprawiedliwości, Artur Siódmiak (były reprezentant Polski w piłce ręcznej), Jakub Wawrzyniak (były reprezentant Polski w piłce nożnej, uczestnik mistrzostw Europy 2008, 2012 i 2016), Mirosław Króliczek (były oficer Biura Ochrony Rządu), Michał Karmowski (były mistrz Polski i członek kadry narodowej w kulturystyce, wicemistrz Europy), Dariusz Strzelczyk (były oficer służb specjalnych) oraz Daniel Trauta (fryzjer, mistrz Polski w strzyżeniu włosów na czas, znany z zaangażowania w działalność charytatywną).

            Grono prelegentów podkreśliło, jak ważne miejsce w ich życiu zajmował sport. Mogli realizować swoje cele i marzenia, niektórym sport pomógł wyjść na prostą i ukształtować ich charakter.

            Po prelekcjach z udziałem zaproszonych gości wykwalifikowani trenerzy personalni przeprowadzili zajęcia sportowe z uczniami.

            Młodzież miała okazję wysłuchać ciekawych wykładów oraz aktywnie spędzić czas.

             

            Zespół ds Promocji

          • Kiermasz podręczników

          •    11 września w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu odbył się kiermasz podręczników zorganizowany przez samorząd szkolny.  Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy w tym dniu mogli nabyć książki w atrakcyjnych cenach.  Zapraszamy ponownie za rok!

            M. Pasieczna, J. Pawluk 

          • NARODOWE CZYTANIE 2023

          • 8.09. 2023 klasa 3TW wzięła udział w Narodowym Czytaniu "Nad Niemnem" E. Orzeszkowej.

            Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej i jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę powstania styczniowego, którego 160. rocznicę wybuchu obchodzimy w 2023 roku. Eliza Orzeszkowa pisała ją w latach 1886–1887. Wydana rok później książka, okazała się niebywałym sukcesem. 

            Ogólnopolską akcję organizuje Kancelaria Prezydenta RP, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. W sobotę, 9 września 2023 r. - w Warszawie tradycyjnie w Ogrodzie Saskim, a w Gdańsku - na Mariackiej.

            J. Pawluk 

          • NARODOWE CZYTANIE 2023

          •              Piątego września 2023 roku kadeci klasy 2 LW (oddział przygotowania wojskowego) oraz uczniowie klasy 5 pMR (technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa) Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu im. Józefa Piłsudskiego wcielili się w  bohaterów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Uczniowie w scenerii przyrody czytali fragmenty powieści dwunastej edycji  ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2023. Szczególnie młodzi ludzie skupili się na historii Jana i Cecylii oraz motywach powstania styczniowego.

             

                        Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W poprzednich latach czytano równie wielkie dzieła polskiej literatury, były to: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

             

            „Nad Niemnem” to najbardziej znane dzieło Elizy Orzeszkowej. Trzytomowy utwór, po raz pierwszy opublikowany na łamach „Tygodnika Ilustracyjnego” w 1888 r., szybko zyskał uznanie i popularność wśród czytelników. Niezmiennie ceni się go za niezrównaną plastykę opisu, głębię psychologiczną i barwne postaci bohaterów, zarysowane na tle burzliwych dziejów powstania styczniowego.

             

                        W liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał o „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, że „to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek ‘przy polskim stole’. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy”. Przesłanie Prezydenta RP poważnie potraktowali uczniowie naszej szkoły.

             

                        Tegoroczne Narodowe Czytanie 2023 to cenna lekcja historii, pokory i wartości życia. Ogólnopolska akcja powoduje, że młodzi ludzie mają okazję wspólnego spotkania z literaturą i docenienia umiejętności czytania.

             

             

            Opiekun: Aneta Słupczyńska

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych