• Muzyczne pasje Kamila

          • Prezentujemy Wam kolejny materiał poświęcony zainteresowaniom naszej młodzieży.Tym razem opowiemy Wam o muzycznych pasjach Kamila Borysa.

             

                        Kariera muzyczna Kamila – ucznia klasy 2 TM rozpoczęła się w dzieciństwie. Na przeglądzie kolęd i pastorałek w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie chłopaka zauważył jeden z nauczycieli gry na saksofonie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu i zaproponował Kamilowi naukę w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Kamil zdecydował się na wybór trąbki, ponieważ ma ona szerokie zastosowanie w różnych gatunkach muzycznych. Trąbka to szlachetny instrument dęty blaszany o ładnej i doniosłej barwie dźwięku. Współcześnie trąbka jest metalową piszczałką, zwiniętą w kształt prostokąta o zaokrąglonych kątach. Jej zastosowanie znalazło miejsce niemal w każdym gatunku muzycznym. Jest wykorzystywana przez orkiestry wojskowe, big bandy jazowe, zespoły rozrywkowe.

             

                        Po roku nauki wstępnej na trąbce w orkiestrze, Kamil pod wpływem swojego nauczyciela zapisał się do Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Wstępne sprawdzenie predyspozycji muzycznych chłopak przeszedł  pomyślnie i zakwalifikował się do pierwszej klasy trąbki Państwowej Szkoły  Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Po czterech latach nauki, dzięki wsparciu rodziców i nauczycieli, Kamil podjął decyzję o kontynuowaniu edukacji muzycznej i przystąpił do egzaminów na II stopień szkoły muzycznej.

                        Dzisiaj Kamil kończy trzecią klasę trąbki II stopnia. W szkole młody pasjonat instrumentu dętego blaszanego gra utwory klasyczne, lecz w wolnych chwilach uwielbia grać utwory współczesne i rozrywkowe. Ulubieni wykonawcy Kamila to C. Koprasch, J. Butkiewicz i J. Porret.

                        Dzięki ciężkiej i systematycznej  pracy uczeń klasy 2 TM ukształtował swój charakter, nauczył się spokoju, pokory i cierpliwości. Z całą pewnością miłośnik muzyki pokochał swój instrument muzyczny – trąbkę.

                        Kamilowi serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w realizacji pasji muzycznych! BRAWO!

                        Poniżej prezentujemy Wam materiał filmowy – utwór muzyczny w wykonaniu Kamila Borysa:  

            Georg Philipp Telemann „Sonata F-dur na trąbkę i fortepian”.

            A. S.

          • DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

          • 29 maja 2022 r.  podczas Dnia Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowanego na Rynku Wielkim w Zamościu Zespół Szkół Ponadpodstawowych  Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego prezentował ofertę edukacyjną klas mundurowych. Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego działającego w naszej szkole zachęcali do wyboru klasy policyjnej i klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego. Całej imprezie towarzyszyły pokazy sprzętu i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Służby Celno – Skarbowej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego i  szkół kształcących w kierunku bezpieczeństwa narodowego i wojskowości. W naszym promocyjnym namiocie można było uzyskać podstawowe informacje nt. funkcjonowania klas mundurowych w ZSP Nr 5. Prezentowana przez uczniów broń i wyposażenie wojskowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających nasze stoisko. 

            Dziękujemy uczniom klas mundurowych: kl. 1 OPW (oddział przygotowania wojskowego) -  Paulina D., Szymon B., Patryk M., Michał W.; kl. 2 OPW – Izabela Cz., Izabela F., Oktawian K., Michał K.; kl. 2 LP (policyjna) – Julia G.; kl. 3 p PW (policyjno – wojskowa) – Paweł C. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Monika Poździk, p. Witold Wawszczyk, p. Hubert Ćwik. W przygotowaniu stoiska pomagali p. Mirosław Kozłowski i p. Rafał Gramatyka.

             

            Monika Poździk

            Witold Wawszczyk

          • I miejsce dla Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu w Konkursie „Architekt Innowacji 2022”

          • W dniach 23 – 24 maja 2022 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Zamościu odbyły się prezentacje prac projektowych stworzonych w ramach Konkursu „Architekt Innowacji 2022”, współorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Konkurs, którego organizatorem i pomysłodawcą jest p. Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP IX kadencji, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji ds. Edukacji, Nauki i Młodzieży, adresowany był do szkół ponadpodstawowych z powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i M. Zamość.

            Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań związanych z wynalazkami i innowacjami. Na konkurs wpłynęło 17 prac, które (zgodnie  Regulaminem Konkursu) zostały zaprezentowane przed Komisją Konkursową. Pierwsze miejsce w Konkursie „Architekt Innowacji 2022 otrzymała Ścinarka do fasoli, autorstwa Karola Bębnika, Nikodema Bielaka, Mateusza Deca z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

            Paweł Kozłowski

            Karol Matej

          • WRĘCZENIE DYPLOMÓW UKOŃCZENIA II EDYCJI KURSKU PT. „OPERATOR KOMBAJNU ZBOŻOWEGO”.

          • W dniu 19.05.2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyło się oficjalne wręczenie dyplomów potwierdzających ukończenie II edycji kursu pt. „Operator Kombajnu zbożowego” zrealizowanego w ramach projektu Kształcenie i praktyka dla rozwoju Zamościa i Lublina.

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

          • Szkolna wycieczka w góry

          • W dniach 23 -25 maja 2022 r. odbyła się szkolna wycieczka w góry. Zwiedzanie rozpoczęło się 23.05. 2022 r. od sztandarowego miejsca w Zakopanem – Krupówek, gdzie  młodzież miała okazję obejrzeć ludowe rękodzieło i spróbować lokalnych przysmaków (oscypków). Kolejnym punktem był XIX- wieczny cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajdują się nagrobki znamienitych Polaków m.in.: Kornela Makuszyńskiego, Władysława Hasiora i Stanisława Witkiewicza. Następną atrakcją był wjazd kolejką na Gubałówkę, na której  mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Z Gubałówki spacerkiem dotarliśmy na Harendę, gdzie znajduje się Muzeum Jana Kasprowicza.  Dzień zakończyliśmy dyskoteką.

             Drugiego dnia 24.05.2022 r. wraz z przewodnikiem udaliśmy się do Doliny Chochołowskiej. Znowu mogliśmy podziwiać widoki, które były zjawiskowe i robiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Niektórzy członkowie wycieczki wraz z przewodnikiem zdobyli szczyt Grześ (1653m.n.p.m).Potem  udaliśmy się do Sanktuarium na Krzeptówkach i  Krupówki, aby  zakupić pamiątki. Dzień zakończyliśmy ogniskiem i dyskoteką.

             Ostatniego dnia weszliśmy  na górę Wdżar. Tu nas pogoda nie rozpieszczała, padał deszcz , który wpłynął na szybsze tempo zwiedzania. Pieniny nam to zrekompensowały i korzystając z rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim znowu mogliśmy podziwiać piękne widoki, zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Pełni wrażeń  udaliśmy się w drogę powrotną do domu. W czasie jazdy autokarem młodzież wykazała się talentem muzycznym i w  atmosferze śpiewów, wspólnej zabawy dotarliśmy do Zamościa.   Wiele atrakcji i cudowne wspomnienia mogą być zachętą dla  uczniów  do wybrania się na wycieczkę w przyszłym roku.

             

            Opiekunowie: Małgorzata Kułakowska i  Dorota Szewczuk  

          • Mundurowi z medalami

          • W dniach 12-15 maj w Siedlcach odbyły się Mistrzostwa Polski LZS w podnoszeniu ciężarów.

            Uczniowie naszej szkoły trenujący w sekcji podnoszenia ciężarów wywalczyli trzy medale.

            Srebrny medal  Weronika Ostrówka w kat 71 kg klasa 1 OPW

            Brązowy medal  Julia Palonka w kat 71 kg klasa 2 LP

            Brązowy medal  Kacper Popielewski w kat 61kg klasa pPW

            VI  miejsce Gabriela Stańczyk w kat 55 kg klasa 2 TAZ

            VI miejsce Oliwa Stachyra w kat 71 kg klasa 1 LP

            Uczniowie na co dzień trenują w szkolnej siłowni reprezentując klub sportowy Agros Zamość.

            Trenerem uczniów jest nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Gaweł.

             

            A.G.

          • Obóz szkoleniowo-sportowy klas policyjnych

          • W dniach 19-21 maj 2022 odbył się obóz szkoleniowo-sportowy dla klasy policyjnej w Józefowie.  Uczniowie w pięknej roztoczańskiej scenerii gościli w Stanicy Wędkarskiej, położonej nad samym zalewem. Pierwszym zadaniem uczniów było przygotowanie obozowiska, m.in. przygotowanie drzewa, następnym etapem było zabezpieczenie wyżywienia – uczniowie wraz z opiekunami zaplanowali posiłki i zrobili niezbędne zakupy. W godzinach wieczornych, pierwszego dnia odbyło się ognisko połączone z odprawą i przygotowaniem do wart nocnych. Drugiego dnia obozu po śniadaniu odbył się uroczysty apel z udziałem Pana i Pani Dyrektor, podczas którego dyrekcja przyjęła raport uczniów klasy policyjnej. Kolejnym zadaniem był marsz terenowy do oddalonej o 8 kilometrów ziemianki ,,Wira”. Po przybyciu kadeci oddali hołd walczącym za Ojczyznę partyzantom. Po powrocie z marszu, uczniowie przygotowali pyszny posiłek połączony z dyskoteką. W ostatnim dniu po posiłku cała grupa zajęła się porządkami wokół obozowiska i przygotowaniem na następny przyjazd. Opiekunami podczas wyjazdu byli: Monika Mazur, Witold Wawszczyk i Andrzej Gaweł.

             

            A.G.

          • Konkurs „Architekt Innowacji 2022”

          •              W okresie od 11.03.2022 do 20.05.2022 r. zespół uczniów złożony z uczniów klasy 3 o profilu technik rolnik tj. Karol Bębnik, Nikodem Bielak oraz Mateusz Dec uczestniczył w konkursie projektowym pt. „Architekt Innowacji 2022”.

            https://lublin.tvp.pl/60341296/architekci-innowacyjnosci-z-zamoscia

            https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=12014

                        Konkurs „Architekt Innowacji 2022” został zorganizowany przez Pana Tomasza Zielińskiego Posła na Sejm RP przy współudziale Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

                        Celem konkursu „Architekt Innowacji 2022” było rozbudzenie i rozpowszechnianie kreatywności wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, zainteresowanie doskonaleniem umiejętności technicznych, podniesienie poziomu innowacyjności wśród uczniów z powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego oraz wyłonienie najlepszej pracy przedstawiającej pomysł na innowacyjny wynalazek.

                        Uczniowie Zespołu Szkól Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu zgłosili do konkursu maszynę rolniczą własnej konstrukcji, przeznaczoną do mechanicznego ścinania fasoli tj. ścinarkę do fasoli. Opiekunami merytorycznymi pracy byli p. Bartosz Narolski, p. Paweł Kozłowski i p. Karol Matej, nauczyciele przedmiotów zawodowych rolniczych.

                        Efekt pracy nad projektem do konkursu „Architekt Innowacji” zaprezentowano w dniu 23.05.2022 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Zamościu przed Komisją Konkursową.

            https://radio.lublin.pl/2022/05/pierwszy-taki-konkurs-w-polsce-w-zamosciu-rywalizuja-architekci-innowacji/

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

            Paweł Kozłowski

            Karol Matej

            Michał Krzyżak

          • ZWIEDZANIE RAWENNY

          • Ostatnia część naszego Erasmusa to zwiedzanie Rawenny. Ostatni nocleg mieliśmy w niedalekiej miejscowości nad morzem. Powtórzyliśmy więc plażowanko również tam. Tym razem plaża piaszczysta z taką ilością muszelek, jakiej do tej pory nigdzie nie widzieliśmy.

            W Rawennie zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mauzoleum Galli Placydi. Mauzoleum to grobowiec Galii Placydii, córki cesarza Teodozjusza. Z zewnątrz budowla wygląda dość surowo, ale prawdziwie zachwycające jest wnętrze mauzoleum, gdzie ściany i sklepienia pokryte są przez dziesiątki kolorowych, błyszczących mozaik. Galla Placida była siostrą Honoriusza, który był z kolei rzymskim cesarzem. Za czasów swoich rządów w obawie przed najazdem obcych wojsk z północny przeniósł on stolicę imperium z Mediolanu właśnie do Rawenny.

            Zaraz obok znajduje się Basilica Di San Vitale (Bazylika Św. Witalisa). Fundatorem kościoła był bizantyjski cesarz Justynian Wielki, który poprzez wybudowanie bazyliki chciał wyeksponować potęgę Bizancjum. Patronem bazyliki został męczennik Witalis, który służył u Agrykoli. Żył ok. 250 roku. Po nawróceniu Agrykola zwrócił wolność Witalisowi. W czasach panowania Dioklecjana obaj zostali uwięzieni i torturowani. Witalis zginął na oczach Agrykoli, który również został zabity. Pod koniec IV wieku obaj zostali uznani za świętych, a ich relikwie znajdują się w bazylice w Bolonii. Relikwie św. Witalisa są również w kościele św. Franciszka w Warszawie. Bazylika San Vitale został wzniesiona na planie ośmioboku z niszami. Posiada również ośmioboczne obejście zakończone emporami (antresolami wspartymi na kolumnach). Średnica kopuły ma 15,7 m. Do kościoła wchodzi się przez narteks (przedsionek typowy dla budowli bizantyjskich i wczesnochrześcijańskich). Do ołtarza prowadzą arkady. Budowla była wzorowana na wzniesionym w 536 roku kościele św. Sergiusza i Bakchusa w Konstantynopolu. Z kolei San Vitale stał się wzorem dla wybudowania kaplicy pałacowej Karola Wielkiego w Akwizgranie.

            Kolejne na trasie było Baptysterium Ortodoksów. Jest najstarszym budynkiem w Rawennie. W 1996 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się przy wielokrotnie przebudowywanej katedrze i Muzeum Arcybiskupim. Przymiotnik "ortodoksów" został nadany dla odróżnienia drugiego baptysterium (ariańskiego), które zostało zbudowane w tym samym czasie. Baptysterium Ortodoksów zbudowano na planie ośmioboku nakrytego dachem w stylu namiotowym. W budynku znajduje się osiem okien, a ściany są zrobione z cegieł rudego koloru. Do baptysterium schodzi się schodami, trzy piętra poniżej poziomu ulicy. W baptysterium Ortodoksów znajdują się piękne mozaiki. Pod kopułą w kole jest mozaika przedstawiająca chrzest Jezusa w Jordanie, obok którego stoi Jan Chrzciciel, a nad głową Jezusa unosi się gołębica. Wokół nich znajdują się wizerunki apostołów. Każdy ma indywidualne cechy (błogosławi lub trzyma w ręku określony przedmiot np. koronę). Na ścianach znajdują się mozaiki otwartych ksiąg i ołtarzy, a także tron z krzyżem (Etimasia), natomiast w niszach okiennych – płaskorzeźby 16 proroków ze Starego Testamentu. Centralnie pod kopułą stoi oktagonalna chrzcielnica, zrekonstruowana z oryginalnych elementów w XVI wieku. Z kolei ambona pochodząca z V wieku została wykonana z jednego kawałka marmuru.

            Następnie udaliśmy się oglądać wystawy Muzeum Arcybiskpie. Muzeum mieszczące się na dwóch piętrach Pałacu Arcybiskupiego w Rawennie. Zostało założone w XVIII w., a jego początki sięgają budowy nowej katedry i rozbiórki Bazyliki Ursiana. W kolekcji znajdują się dzieła sztuki i elementy wyposażenia dawnej katedry, z których najcenniejszym jest wykonany w VI w. z kości słoniowej tron biskupa Maksymiliana. Muzeum obejmuje także kaplicę św. Andrzeja.

            Po drodze nie mogliśmy nie zobaczyć grobu Dantego. Grobowiec wzniesiono na zamówienie kardynała Luigiego Valentiego Gonzagi według projektu – pochodzącego z Rawenny architekta – Camillo Morigiego. Co prawda, kiedy florentczycy zorientowali się, że Dante wielkim poetą był, chcieli na gwałt jego ciało z powrotem. W związku z tym, w 1519 roku – pochodzący z florenckiej rodziny Medyceuszy – papież Leon X nakazał przeniesienie szczątków poety do jego rodzinnego miasta. Lecz sprytni franciszkanie odesłali im pustą trumnę, podczas gdy sami schowali jego szczątki w swoim klasztorze w Sienzo. Kiedy w wyniku sekularyzacji w 1810 roku, zostali zmuszeni do opuszczenia swojej własności, ukryli trumnę Dantego na dziedzińcu Braccioforte znajdującym się w pobliżu obecnego grobu poety. A Florencja? Ta może – co najwyżej – chwalić się wielkim nieobecnym. W 1829 roku w bazylice Santa Croce zbudowano Dantemu grób z napisem Onorate l’altissimo poeta – cytatem z czwartej pieśni Piekła, w której to Dante spotyka w czyśćcu Wergiliusza.

            Na koniec zwiedzaliśmy Bazylikę Sant’Apollinare Nuovo.  Jeden z wczesnochrześcijańskich zabytków, zaliczany także do okresu bizantyńskiego, wpisany w 1996 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół został wybudowany na początku VI wieku przez króla Ostrogotów Teodoryka jako kaplica pałacowa, przeznaczona dla arian. Po zdobyciu Rawenny w 540 roku przez Bizantyńczyków, za Justyniana Wielkiego, kościół w 561 roku został ponownie konsekrowany i przekazany katolikom. Nadano mu wówczas wezwanie św. Marcina z Tours i częściowo zmieniono wystrój wnętrza. Wezwanie św. Apolinarego bazylika otrzymała dopiero w IX wieku, gdy sprowadzono do niej z bazyliki Sant’Apollinare in Classe relikwie tego świętego. Od niego pochodzi nazwa budowli: nowa bazylika św. Apolinarego (starszą był Sant’Apollinare in Classe). Ściany boczne bazyliki dekorowane są mozaikami składającymi się z trzech pasów przedstawień. W górnym ukazano sceny z Nowego Testamentu: cuda Jezusa i jego mękę. Poniżej, między oknami, apostołów i proroków. Pas dolny pierwotnie ukazywał dwa orszaki dworskie – orszak króla Teodoryka, opuszczającego swój pałac i zmierzający ku Chrystusowi oraz orszak królowej, która wychodzi z portu Classe i zmierza ku Maryi z Dzieciątkiem. Ten drugi dodatkowo poprzedzają Trzej Królowie. Te dwa najniższe ciągi scen zostały przerobione w VI wieku tak, iż obecnie ukazują dwie procesje – męczenników i męczennic. Podczas tej modyfikacji, zapewne omyłkowo, z mozaiki z pałacem Teodoryka niezbyt dokładnie usunięto wizerunki orantów, pozostawiając ich dłonie.

            Po powrocie do hotelu musieliśmy się już pąkować w podróż powrotną, która minęła dziwnie szybko i bez żadnych problemów.

            W tym miejscu chcielibyśmy podziękować naszym kierowcom Panom Antoniemu i Piotrowi, za wzorową jazdę i bezpieczną podróż, a dodatkowo Panu Piotrowi za rozbawianie nas i organizację wyjazdu "od zaplecza", czyli hotele, posiłki oraz za rozrywkę. Polecamy bardzo firmę Pana Piotra Załuskiego Modena Travel (https://modenatravel.pl/).

            Chcemy podziękować również uczniom ZSP Nr5 oraz 3 LO, za bardzo fajne zachowanie podczas wyjazdu, za dobry humor i w ogóle za wszystko! Wiemy, że wam też się podobało i myślimy, że dzięki temu zyskaliście nowych znajomych, a może nawet przyjaciół.

            Na samiutkim końcu chcemy podziękować opiekunom wycieczki, którzy dzielnie sprawowali opiekę nad małoletnimi i dbali o to, żeby dobrze czuli się poza domem, z daleka od rodziców.

            Już niedługo nowe mobilności Erasmusa, tym razem do Grecji. Jeśli chcecie przeżyć podróż swoich marzeń, niezapomnianą i poznać nowych przyjaciół to zapraszamy. Rekrutację prowadzi Pani Demczuk i Pani Poździk.

            R.T.

            M.K.

          • Zwiedzanie Ciro Marina

          • Po Florencji przenieśliśmy się ponad 800km dalej do miejscowości Ciro Marina. Piękna miejscowość nad samym morzem. Mieszkaliśmy w hotelu Miramare http://www.hotelmiramarecalabria.it/. Niektórzy szczęściarze mogli cieszyć się widokiem na morze z pokoi hotelowych, ponieważ wystarczyło przejść na drugą stronę ulicy i już była kamienista plaża. Był to też hotel z przepysznym jedzeniem, Pani właścicielka była też szefem kuchni i za każdym razem nas zaskakiwała nowymi włoskimi potrawami. Oczywiście na stole królował wszechobecny makaron. 

            Do Ciro przyjechaliśmy, żeby spotkac się z zaprzyjaźnioną włoską szkołą liceum "L.Lilio" - https://iolilio.edu.it/. Przywitano nas bardzo serdecznie. Każda szkoła przedstawiła swoich uczestników programu Erasmus, oczywiście w języku angielskim. Pokazano nam znaczenie wielu jak się okazuje, gestów włoskich, poznaliśmy ich znaczenie, więc nieznajomość języka włoskiego nie wydawała się już taka straszna. W tym miejscu musimy tez podziękować serdecznie Nadii, uczennicy z 3 LO, która jest w połowie Włoszką i dzielnie służyła jako tłumaczka. Kochamy cie Nadia jesteś wielka! Oprowadzono nas po terenie szkoły i zaproszono na poczęstunek, gdzie uczniowie mogli nawiązać już swobodne kontakty.

            Po szkole pojechaliśmy zwiedzać winnicę Tenuta Iuzzolini i ich muzeum winiarstwa (https://www.tenutaiuzzolini.kr.it/). Mogliśmy zobaczyć jakimi narzędziami dawniej posługiwali się ludzie zajmujący się winiarstwem i uprawą ziemi, jak teraz produkuje się wino i jakie są jego rodzaje. Zaproszono nas również do obejrzenia wystaw w muzeum w Ciro Marina. Było to Museo Civico Archeologico, czyli Muzeum Obywatelskie i Archeologiczne Ciro Marina. Ekspozycja muzealna zorganizowana jest na dwóch kondygnacjach i gromadzi zarówno materiały wydobywane od początku lat 70-tych przez lokalną grupę „Archeoklub”, jak i odnajduje obiekt systematycznych wykopalisk prowadzonych przez nadleśnictwo archeologiczne.Na parterze wystawione są znaleziska z terenu sanktuarium poświęcone Apollo Aleo i znalezione w Punta Alice. Utworzono dwa makrosekcje: jeden poświęcony zachowanym elementom architektonicznym budynków, takim jak terakotowe pokrycia architrawu archaicznej świątyni, drugi przeznaczony dla obiektów związanych z praktykami dewocyjnymi, ale także z życiem codziennym miejsce kultu, które sięgają od archaizmu do okresu hellenistycznego, takie jak ex-votos i ceramika powszechnego użytku. Oprócz wspomnianych znalezisk, salę wzbogacają panele z obrazami porównawczymi, rekonstrukcjami i tekstami objaśniającymi, które integrują się z trasą wystawy. W dedykowanej gablocie eksponowane są odlewy akrolitu przedstawiające Apolla, cenne dzieło, datowane na lata 440-420 pne. C. znaleziony przez Paolo Orsi pochowany pod fundamentami świątyni odbudowanej przez Brettii w okresie hellenistycznym. Oryginał jest przechowywany w narodowym muzeum archeologicznym Reggio Calabria. Na pierwszym piętrze w dużej sali znajdują się znaleziska z terenu starożytnej Krimisy, wystawione według kryterium chronologicznego i pogrupowane według rodzaju. (https://www.piccolimusei.com/museo/museo-civico-e-archeologico-di-ciro-marina/)

            Popołudniu wybraliśmy się na mały plażing. A plażę mają piękną! Fale skutecznie rozbudziły entuzjazm naszych uczniów.

            Podczas naszego pobytu w tejże miejscowości odbywała się festa San Cataldo, i właśnie na tą uroczystość zaprosili nas nauczyciele i uczniowie z Liceum Lilio. Obchody San Cataldo są jednym z włoskich świąt religijnych, podczas których obchodzony jest patron Tarentu, a dokładnie San Cataldo. Świętemu przypisywano nieskończoną liczbę cudów, co nadal czyni go punktem odniesienia dla niezwykle mu oddanych mieszkańców miasta. Na jego cześć co roku miasto organizuje całe trzy dni obchodów, na które składają się imprezy, muzyka, procesje i fajerwerki, w tym słynne coroczne regaty, czyli „Palio Taranto”. W Ciro Marina, z tego co się dowiedzieliśmy, to odbywają się z tej okazji różne nabożeństwa, organizowany jest pochód przez całą miejscowość z orkiestrą, małe dzieci są przebierane w strój świętego, koncerty, stragany z różnościami, wesołe miasteczko, a na koniec figurę świętego San Cataldo przywożą na łodzi do portu w miejscowości i obnoszą posąg wokół wszystkich zakotwiczonych tam łodzi. 

            Na drugi dzień pobytu pojechaliśmy wraz z delegacja z  Liceum Lilio do szkoły w Crotone - echnikum "M.Ciliberto" https://istitutonauticokr.edu.it/. Tam również bardzo miło nas przywitano i oprowadzono po pracowniach, gdzie przedstawiono nam najciekawsze zajęcia. W tym technikum uczą między innymi specjalistów od żeglugi morskiej i lotnictwa. Mogliśmy wziąć udział w pokazach w planetarium, w nawigacji morskiej, pracowni mechaniki pojazdowej, spróbować swoich sił na symulatorze lotów i zobaczyć pracownie językową. 

            Po wizycie w szkole zostaliśmy zaproszeni na obiad do tradycyjnej włoskiej trattori. Razem z nauczycielami i uczniami próbowaliśmy tradycyjnych dań z regionu Kalabria. Miedzy innymi foccaci, placków z cukini i dyni, pizzy, spagetti z klopsikami, regionalnych kiełbas i mięs, pieczonych warzyw i lodów. Atmosfera była rewelacyjna. 

            Po obiedzie wybraliśmy się na zwiedzanie Ciro. Przy każdym przystanku w mieście uczniowie włoscy opowiadali o nim w języku angielskim. Byli bardzo dobrze przygotowani i miło ich się słuchało, a jeszcze milej oglądało się zabytki tego regionu i przepiękne widoki na dolinę i morze. Zobaczyliśmy muzeum regionalne, którym zajmują się wolontariusze. Oprowadzono nas i opowiadano o tym jak dawniej żyli tu ludzie, czym się zajmowano oraz najbardziej znanej postaci tego regiony, czyli o Luigi Lilio - wynalazcy kalendarza gregoriańskiego. Zobaczyliśmy zabytki Ciro, takie jak twierdza, plac miejski z widokiem na morze, kościół i wąskie uliczki z pięknymi starymi budynkami. 

            Wieczorem, po kolacji, odbyło się spotkanie integracyjne z uczniami z Liceum Lilio, przy muzyce i tańcach. Było to też pożegnalne spotkanie, ponieważ na drugi dzień pojechaliśmy do Rawenny.

          • Erasmus+ "Telef-on czy telef-off"

          •  Nadszedł w końcu czas przedstawienia Wam naszego tegorocznego Erasmus+ "Telef-on czy telef-off". Z lekkim opóźnieniem spowodowanym odsypianiem drogi powrotnej oraz nawałem pracy, ale może warto było czekać. Sami sprawdźcie.

            Wyjechaliśmy 5 maja po godzinie 9tej spod naszej szkoły. Reprezentowali nas Gabrysia Sz., Diana, Magda, Wiktor, Milena, Gabrysia W., Krystian z architektury krajobrazu, Kornelia z weterynarii, Weronika i Oliwia z klasy policyjnej. Jako opiekunowie nasza szkołę reprezentowała Pani Renata Terlecka i Pan Maciej Kozik, który nie wiem czy wiecie, ale biegle mówi po Włosku więc nasz skarb na wyjeździe. Razem z nami pojechała reprezentacja III Liceum Ogólnokształcącego w osobach Macieja, Bernarda, Filipa, Nikodema, Oli, Wiktorii, Julki, Izy, Nadii i Zuzi, pod opieką Pani Katarzyny Kozik i Pani Doroty Dymańskiej. Naszymi kierowcami byli nie zastąpieni Panowie Antoni i Piotr Załuski - właściciel firmy Modena Travel (polecamy zdecydowanie https://www.facebook.com/Modena-Travel-1770087299899838/). 

            Droga była długa, ale bezproblemowa i już na drugi dzień po godzinie 12 byliśmy w naszym pierwszym hotelu w miejscowości Figline Valdarno. Do końca dnia trochę poodpoczywaliśmy, z małymi przerwami na nocne tańce na korytarzu hotelowym, a na drugi dzień wybraliśmy się kolejką na stację Santa Maria Novella we Florencji. 

            Z dworca kolejowego przeszliśmy w stronę głównych zabytków florenckich. Najpierw udaliśmy się na plac  Piazza della Signoria. Jego budowa trwała od XII do XIV wieku i aby mogła mieć miejsce, zburzono istniejące tu domy. Plac otaczają zabytkowe pałace, są tu również liczne rzeźby i fontanna. Najważniejszą budowlą przy Piazza della Signoria jest Palazzo Vecchio (Stary Pałac). Tuż obok niego znajduje się Fontanna Neptuna, pochodząca z XVI w. Została zbudowana z marmuru i brązu, a jej centralną postacią jest Neptun w powozie ciągniętym przez konie. Obok można zobaczyć kopię słynnej rzeźby David Michała Anioła. Oryginał, który powstał na początku XVI w., znajduje się obecnie w muzeum Galleria dell'Accademia. Jest tu również rzeźba Herkules i Kakus. Z drugiej strony fontanny stoi konny pomnik Kosmy I, księcia Toskanii. On również pochodzi z XVI w. Warto zwrócić także uwagę na marmurową płytę wbudowaną w bruk w pobliżu fontanny. Znajduje się ona w miejscu "ogniska próżności" rozpalonego przez Girolamo Savonarolę, a także stosu, na którym spalono jego ciało. Girolamo Savonarola to florencki duchowny i reformator religijny, który za swoje działania został ekskomunikowany, by następnie uzyskać rehabilitację. 

            Z prawej strony placu znajduje się zabytkowa Loggia dei Lanzi. Stąd prowadzi również przejście do Galleria degli Uffizi i Ponte Vecchio.

            I właśnie następnym punktem naszego programu była Galleria Uffizi. To jedno z najstarszych muzeów w Europie. Znajduje się ono w budynku zbudowanym dla rodu Medyceuszy. Za jego projekt odpowiadał Giorgio Vasari. W Galerii Uffizi można podziwiać przede wszystkim dzieła włoskich i flamandzkich artystów. Prezentowane są tam m. in. obrazy Botticellego, Tycjana, Rubensa, Leonarda da Vinci. Obrazy możecie obejrzeć pod tym adresem https://www.uffizi.it/en/artworks. Wszystkie zgromadzone tam dzieła robią wielkie wrażenie, tym bardziej że do tej pory mogliśmy je widzieć w podręcznikach, w telewizji czy internecie. Na żywo to zupełnie inny odbiór.

            Następnie spotkaliśmy się z Panią przewodniczką, która oprowadziła nas po takich zabytkach jak: Katedra Santa Maria del Fiore, Ponte Vecchio, in. most Złotników – najstarszy z florenckich mostów, na rzece Arno, Dzwonnica Giotta, babtysterium (obok dzwonnicy), pałac Pittich, Kościół Santa Croce, Santa Maria Novella, Pałac Medyceuszy, Muzeum św. Marka, Piazza della Repubblica, Loggia dei Lanzi, Fontana del Porcellino i wielu innych.

            Florencja to nie tylko miasto zabytków historycznych, ale także miasto artystów, rękodzielników, przede wszystkim wyrobów skórzanych, pysznego jedzenia -  cała masa wędliniarzy produkujących salami, czy mortadelę, pyszne sery, pizza, mega wielkie kanapki pełne pyszności. Na każdym kroku w zabytkowych budynkach witryny takich marek jak GUCCI, Chanel, Prada, Louis Vuitton i wielu innych. Nie mogliśmy się napatrzeć. Na ulicach ludzie grają, śpiewają i rysują.

             

            Opisy miejsc zaczerpnęliśmy stąd: https://www.wnieznane.pl/florencja,44,2,co-warto-zobaczyc,1659,Piazza-della-Signoria). 

             

            R.T.

            M.K.

          • KONKURS - ROZPOZNAWANIE PTAKÓW OGRODÓW, PÓL I PASTWISK

          •              W ZSP Nr 5 odbył się wewnętrzny konkurs dotyczący rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków występujących w ogrodach, polach i na pastwiskach. Celem konkursu było propagowanie wiedzy biologicznej, rozpoznawanie gatunków ptaków,  kształtowanie postawy szacunku dla ptaków żyjących w  pobliżu człowieka, uwzględnianie zasad dyrektywy 2009/147/WE z 30 listopada 2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, stanowiącej wersję skonsolidowaną wcześniejszej dyrektywy EWG 79/409/EWG z 2 kwietnia 1979 o ochronie dziko żyjących ptaków.

                        W konkursie wzięli udział głównie uczniowie z kierunku technik weterynarii oraz technik rolnik. W konkursie uczestniczyło 71 osób.

                        Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Aleksandra Ciuraszkiewicz z klasy 2TRW z wynikiem 94%. Drugie miejsce zajął Kamil Solan z klasy 3gTR z wynikiem 76%. Trzecie miejsce ex aequo zajęli Kacper Osajca z klasy 2TM oraz Oliwia Korona z klasy 1TW z wynikiem 64%.

                        Uczniowie z podium zostali nagrodzeni pozytywnymi ocenami z biologii oraz nagrodami rzeczowymi. Serdecznie gratuluję zwycięzcom!

             

            Marta Lal

          • SZKOLENIE KRUS- "BEZPIECZEŃSTWO W ROLNICTWIE"

          • Dla uczniów naszej szkoły zostało przeprowadzone szkolenie KRUS - 

            "Bezpieczeństwo w rolnictwie - zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym". Interesujący wykład, zakończony quizem z praktycznymi nagrodami. 

            Monika Górna

          • Wycieczka do winnicy w Lipowcu

          • W ramach promocji enologii i kultury śródziemnomorskiej, dla uczniów klas I i II technik rolnik, zorganizowano wyjazd do winnicy w Lipowcu. Właściciele winnicy wprowadzili młodzież w tajniki uprawy winorośli, począwszy od wyboru stanowiska poprzez analizę gleby, dobór podkładek i wybór odmian winorośli, które nadają się do uprawy w klimacie Roztocza. Następnie przedstawili technikę sadzenia winorośli i późniejszego prowadzenia krzewów oraz zabiegów pielęgnacyjnych w ciągu sezonu wegetacyjnego. Uczniowie mogli także zobaczyć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w uprawie winnego krzewu.

             

            Ewa Bekier-Jaworska

            Karol Matej

          • OGRÓD ZIOŁOWY

          • Uczennice z klasy 3 gAM uznały, że w szkole przydałby się ogród pełen zapachu ziół i kwiatów. Same przygotowany kwatery, wypełniły je ziemią, wybrały rośliny i oczywiście je posadziły. Teraz każdego dnia podlewają i dbają o swoje ogrodowe dzieło. Czekamy aż roślinki urosną i każdy będzie mógł z niego dziabnąć sobie ziółko do wody czy do kanapki.

             

            R.T.

          • OGRÓD PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 10 W ZAMOŚCIU

          • Znacie Szkołę Podstawową Nr 10 w Zamościu? Realizuje ona na swoim terenie projekt ogrodu dydaktycznego. Projekt tego ogrodu wykonała nasza nauczycielka - Pani Renata Terlecka, która z wykształcenia jest architektem krajobrazu.

            Mają się w nim znaleźć strefy z roślinami specjalnie dobranymi dla owadów, motyli, pszczół i ptaków. Na samym środku znajdować ma się klasa na świeżym powietrzu. Mają być też kwatery z ziołami i warzywami.

            Jest to bardzo duża inwestycja. Teren został już wstępnie przygotowany. Zwrócono się do naszej szkoły z prośbą o wyznaczenie układu komunikacyjnego. Pani Terlecka wraz z uczniami klasy 2TAZ cały dzień wyznaczali zgodnie z projektem ścieżki w ogrodzie. Kolejnymi pracami będzie ich wykonanie oraz dalsze zakładanie ogrodu, czyli sadzenie roślin i zakładanie trawników.

             

            R.T.

          • Światowy Dzień Pszczół – 20.05.2022 r.

          • Pszczoły miodne jako owady zapylające są bardzo ważne dla całej populacji żywych istot, to one podtrzymują łańcuch życia na ziemi. Dzięki ich wytężonej pracy około 70% wszystkich gatunków roślin na świecie wydaje obfite plony, które stanowią źródło pokarmu na naszych stołach; ciesząc nasze oczy formą kształtu, barw i smaku. Rolnictwo i pszczelarstwo to dwa nierozerwalne filary, aby utrzymać je potrzebny jest mocny fundament wiedzy na którym można kształtować kolejne pokolenia młodych rolników.

             

            P.K.

          • Szkolny Konkurs Mitologiczny rozstrzygnięty!

          • Dnia 18 maja br. odbył się szkolny Konkurs Mitologiczny, który zorganizowały:  polonista pani Renata Dąbrowska  i biblioteka szkolna. Do rywalizacji zgłosiło się 30 uczniów z klas 1 TAZ, 1 OPW,  2 TAZ, 2 TRW, 2 LP, 3 pTW, 3 pAZ, 3 gWZ. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań. Najwięcej punktów i zwycięstwo w rywalizacji z wiedzy mitologicznej zdobyli :

            1 miejsce – Bartkowski Maksymilian

                                 Czerniak Jessica     - z klasy 1 TAZ

             

            2 miejsce –Obirek Natalia  - klasa 1 OPW

                                Andruszewska Wiktoria   – klasa 3 pTW

            3 miejsce – Paprota Oliwia   – klasa 2 LP

            Organizatorki gratulują zwycięzcom  i dziękują za udział pozostałym uczestnikom mając jednocześnie nadzieję, że w kolejnej edycji konkursu będzie jeszcze więcej osób chętnych z dużą wiedzą mitologiczną.

            Nagrody zwycięzcom zostaną wręczone na koniec roku szkolnego.

             

            R.D i M.B-T

          • ,,Co wiem o Grecji’’

          • 20 maja 2022 roku o  tym mogli się przekonać uczniowie  Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5  im. J. Piłsudskiego w Zamościu. Tego dnia  odbył się szkolny  ,,Konkurs wiedzy o Grecji’’, w którym wzięło udział 14 uczniów. Organizatorem konkursu była p. Dorota Sz. nauczycielka geografii.
            Celem konkursu było:
            - rozwijanie zainteresowań na temat Grecji,

            - pogłębianie wiedzy o dziejach starożytnej Grecji,

            -docieranie do różnych źródeł informacji,

            - integracja wiedzy uzyskanej z różnych źródeł informacji,
            - pobudzenie aktywności uczniów.

            Zmagania konkursowe polegały na rozwiązaniu przez uczniów testu składającego się z 25 pytań   z zakresu położenia  Grecji, informacji ogólnych i  geograficznych ,historii  Grecji, ludności, religii, kuchni greckiej oraz atrakcji turystycznych.

            Mistrzami wiedzy o Grecji zostali:

            1.Małgorzata C. 3pTW

            2. Oliwia S. 3Ptw

                Wiktoria A.3pTW

            3. Patrycja Ż. 3pTW

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję i życzę dalszych sukcesów .

            D.S.

             

             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych