• SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DRUŻYN MIESZANYCHO MISTRZOSTWO ZSP NR 5

          • Serdecznie witamy, pragniemy podzielić się emocjami z niedawno zakończonego turnieju piłki siatkowej.

            WYNIKI TURNIEJU:

            Miejsce I - Klasa 4TM.

            Gratulacje dla uczniów klasy 4TM, którzy zdobyli złote medale i tytuł Mistrza Szkoły. Ich determinacja i umiejętności sportowe sprawiły, że zasłużenie stanęli na najwyższym stopniu podium.

            Miejsce II - Klasa 5TMR

            Wspaniała gra i zgranie zawodników z klasy 5TMR zaowocowały zdobyciem drugiego miejsca. To kolejna świetna drużyna, która godnie reprezentowała swoją klasę w turnieju.

            Miejsce III - Klasa 3LW

            Trzecie miejsce przypadło uczniom z klasy 3LW. Ich determinacja, fair play i zaangażowanie zasługują na uznanie. Gratulujemy

            !Miejsce IV- Klasa 4LW

            Czwarte miejsce zajęła klasa 4LW. Każdy z zawodników tej drużyny udowodnił, że ma ogromny wkład w sukces zespołu.

            Gratulacje za umiejętną grę!W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 12 drużyn klasowych, które konkurowały o prestiżowy tytuł mistrza. Atmosfera na boisku była niesamowita, a uczestnicy dostarczyli nam niezapomnianych chwil pełnych sportowej pasji i rywalizacji.Po intensywnych meczach grupowych odbyła się zacięte rywalizacja w grupie finałowej.W grupie finałowej każda drużyna miała okazję zmierzyć się z każdą, co dodatkowo podniosło poziom rywalizacji.

            Dziękujemy wszystkim drużynom za zaangażowanie i fair play. Medale i puchary są symbolicznym uznaniem waszych wysiłków.Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom za udział w turnieju i za pasję, jaką wniosły do zawodów. Również gorące podziękowania dla kibiców, którzy wspierali swoje klasy, tworząc niepowtarzalną atmosferę na trybunach.Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się tradycją, kształtującą ducha sportowego naszej szkoły. Bądźcie z nami na bieżąco i śledźcie kolejne sportowe wydarzenia w naszej szkole!

             

            M.M.

          • Zbiórka żywności Caritas

          • Uczniowie z ZSP Nr 5 w Zamościu jak zawsze nie zawiedli! W dniach 08-09.03.2024 r. wzięliśmy udział w kolejnej, przedświątecznej zbiórce żywności Caritas  „Tak. Pomagam!” Dzięki uprzejmości sieci sklepów Lidl, przeprowadziliśmy zbiórkę w markecie przy ul. Sadowej. Nasi wolontariusze już wkrótce przygotują z zebranych produktów świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin. W całej Polsce do pomocy w tegorocznej zbiórce zaangażowało się aż 25 tysięcy wolontariuszy! Do tej pory dzięki akcji Caritas pozyskano blisko 8 ton żywności. Pamiętajmy, że dobro wraca!

             

             

            SKC

          • DZIEŃ KOBIET

          • Z okazji Dnia Kobiet zrodził się świetny projekt szkolnej fotobudki. Czasu było mało, ale dzięki ogromnemu wsparciu nauczycieli klas architektury krajobrazu zdążyliśmy ten pomysł zrealizować. Fotobudka dla naszych Pań okazała się strzałem w 10-tkę! 8 marca w naszej szkole zapanował kolor różowy. Wszystkie szkolne Barbie chętnie odwiedzały fotobudkę, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Był to niezapomniany czas integrujący całą społeczność szkolną. Jak zawsze nasi nauczyciele, jeśli chodzi o kreatywność przebrania, byli bezkonkurencyjni! Zobaczcie sami!

             

             

            SU

          • Projekty artystyczne

          • Wszystkie klasy architektury krajobrazu chętnie angażują się w różne projekty artystyczne wymyślane przez nauczycieli przedmiotów Panie Renatę Terlecką, Olgę Gontarz i Pana Jakuba Zdybla. Naszymi ostatnimi projektami były obrazy z mchu i paproci, napis ZSP5 oraz pudełko lalki Barbie wymiarów ludzkich. Sami wykonaliśmy konstrukcje wykorzystując materiały jakie zalegają w przepastnych magazynach szkoły. Jako baza do obrazów wykorzystaliśmy stare anteny satelitarne. Widać? Do nich mech chrobotek i różne dodatki typu gałęzie, sztuczne pnącza, piękny napis Carpe Diem. Litery i pudło Barbie wykonaliśmy z pudeł, jakie zostały po modernizacji sal klasowych. Konstrukcja sprawiła nam trochę problemów, ale jak widać było warto. 

            Zapraszamy do nas młodzież, która lubi tak jak my majsterkować i tworzyć coś z niczego!

             

            R.T.

          • Konkurs Ortograficzny z okazji 25 Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego rozstrzygnięty!

          • Daj, acz ja pobruszę, a ty poczywaj! – to zdanie każdy z nas powinien pamiętać z lekcji w szkole. Jest to pierwsze zapisane zdanie w języku polskim. Tymi słowami miał się zwrócić osiadły na Dolnym Śląsku czeski rycerz Boguchwał do swojej żony, która mełła ziarno na ręcznych żarnach, i oznaczają one „daj, niech ja pomielę, a ty sobie odpocznij”. Zdanie to można znaleźć w łacińskiej „Księdze henrykowskiej” spisanej ok. 1268-73 roku.

            Język polski powstał w IX/X wieku, należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Najstarsze zabytki języka polskiego to między innymi Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rozmyślanie przemyskie, Psałterz puławski, pieśń Bogurodzica. Współcześnie polszczyzna jest mową ojczystą dla ok. 44 mln ludzi na świecie. Organem regulującym posługiwanie się polszczyzną jest Rada Języka Polskiego.

            21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności i ochrony języków w różnych rejonach świata. Ten dzień skłania do uświadomienia sobie, że dbając o język ojczysty, chronimy własną tożsamość kulturową. Pamiętajmy o słowach napisanych przed wiekami przez Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

             

            Z tej okazji w tym dniu 22 osoby zmierzyło się z trudną polską pisownią podczas ogólnoszkolnego dyktanda.

            Zwyciężczyniami konkursu zostały:

            1 miejsce  - Dominika Ziemińska  kl. 5pTW

            2 miejsce -  Natalia Krupa  kl. 2TAR

            3 miejsce – Laura Struś  kl.3LP

            Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję dyktanda za rok.

            Organizatorem wydarzenia była biblioteka szkolna.

             

            M. B-T

          • SZKOLENIE KADETÓW OPW

          • Dnia 6.03.2024 r.  klasy o profilu wojskowym (OPW) swoją obecnością zaszczycili żołnierze kampanii rozpoznania 19BZ z Lublina.
            Zwiadowcy pod komendą dowódcy plutonu rozpoznawczego zapoznali kadetów OPW z prowadzeniem działań rozpoznawczych, sprzętem i wyposażeniem.
            Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz praktyczny w rozkładaniu i składaniu karabinka GROT nazewnictwem części i danych taktyczno-technicznych. Tego typu zajęcia rozbudzają zainteresowanie, zachęcają i przekonują młodych adeptów do służby w wojsku i innych formacjach mundurowych.



            A.M.

          • BIEG TROPEM WILCZYM 2024

          • W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 3 marca 2024 r. w Zamościu odbył się Bieg Tropem Wilczym. Trasa XII edycji wydarzenia związanego z upamiętnieniem bohaterów podziemia antykomunistycznego tj. Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych przebiegała przez tereny Parku Miejskiego. Celem wydarzenia było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 -1963. Organizatorem biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, zaś organizatorami lokalnymi: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, Miasto Zamość i KS Agros Zamość.

            Mieszkańcy Zamościa, w tym przedstawiciele naszej szkoły: uczniowie oraz nauczyciele, wzięli udział w biegu na dystansie 1963 metrów. Liczba ta jest datą śmierci ostatniego z Wyklętych - Józefa Franczaka ps. "Laluś".

            Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu z klas mundurowych: klasy policyjnej i oddziału przygotowania wojskowego w charakterze wolontariuszy pod opieką p. Moniki Poździk pomagali w przygotowaniach oraz przebiegu tego wydarzenia.

             

            Dziękujemy p. Małgorzacie Farion.

             

            M.P.

          • OGÓLNOPOLSKI ZJAZD ORSZAKÓW TRZECH KRÓLI

          • W dniu 2 marca 2024 r. przedstawicielki Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego  p. Monika Poździk -  wychowawczyni szkolnego Internatu oraz p. Marzena Chwaleba - nauczycielka historii uczestniczyły w Ogólnopolskim Zjeździe Orszaków Trzech Króli, który odbył się w Pałacu Arcybiskupów w Warszawie. Zamojską delegację reprezentowały także p. Małgorzata Farion – prezes Stowarzyszenia Orszaku Trzech Króli i Zofia Penk - sekretarz stowarzyszenia.

            Podczas części oficjalnej wszystkich zebranych powitał p. Piotr Giertych i jako organizator wydarzenia przedstawił główne informacje statystyczne dotyczące zasięgu orszaków w Polsce i na świecie. Delegacje orszakowe z różnych miast Polski miał okazję powitać Kardynał Kazimierz Nycz. Zebrani podzielili się swoimi doświadczeniami z organizacji orszaków w swoich miejscowościach oraz odebrali pamiątkowe dyplomy.

            Na zakończenie pobytu w stolicy uczestnicy zjazdu mieli możliwość odbycia krótkiego spaceru po warszawskiej starówce oraz zwiedzania Muzeum Zimnej Wojny.

             

            Monika Poździk

            Marzena Chwaleba

          • DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          • W ramach obchodów 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 28 lutego 2024 r. p. Zuzanna Majdan i p. Monika Poździk przeprowadziły prelekcję na temat Żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Wychowawczynie podjęły temat walki Wyklętych ze służbami bezpieczeństwa ZSRR po drugiej wojnie światowej. Wyjaśniły genezę słów „Wyklęci, niezłomni”. Przedstawiły także sylwetki najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych oraz Żołnierzy podziemia niepodległościowego z terenu Lubelszczyzny. Młodzież poznała bohaterskie czyny oraz tragiczne losy niestrudzonych obrońców naszej ojczyzny. Ich działania pozwoliły na utrzymanie polskości oraz nadziei na odzyskanie wolnej Polski. Wiadomości o Niezłomnych uzupełniła gazetka tematyczna.

             

            M.P.

            Z.M.

          • Strzelnica 2

          • 27 lutego 2024 roku odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia upowszechniające strzelectwo, organizowane przez Akademicki Związek Sportowy we współpracy z Nadwiślańskim Towarzystwem Strzeleckim.Tym razem okazje do sprawdzenia się na strzelnicy elektronicznej miały dwie klasy  4 TM oraz 3 LP. Instruktor, były operator oddziałów specjalnych, p. Krzysztof Kwiecień był bardzo zadowolony zarówno z zajęć jak i wyników strzelań. Mamy nadzieje, że kolejne klasy już wkrótce dostaną możliwość sprawdzenia się na tym nowoczesnym symulatorze.

            Zajęcia współorganizował p. Rafał Gramatyka.

          • LEKCJA ONLINE

          • W dniu 29.02.2024 r. klasa 2 TM uczestniczyła w lekcji online pt. „Bezpieczeństwo płatności online; jak uniknąć pułapek w sieci”. 

            Zajęcia zorganizowała Fundacja Warszawski Instytut bankowości w ramach projektu BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI.

            Lekcja wpisuje się w realizowany w szkole przez p. M. Demczuk i p. M. Chwalebę program poświęcony bezpieczeństwu w sieci.

             

            M. C.

          • Co wiesz o dinozaurach?

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Dinozaura uczniowie ZSP Nr 5 mogli sprawdzić ile wiedzą o tych niesamowitych stworzeniach poprzez udział w szkolnym konkursie wiedzy o dinozaurach. 

             

            I miejsce zajęła Kaja Margol (3LP)

            II miejsce zajęła Amelia Kuźma (2LP)

            III miejsce zajął Szymon Świstowski (2LP)

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            D. Paszko-Jesionek

          • ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA

          • Czy wiesz, że velociraptory nie były większe od indyka, albo że doskonale zachowane ślady dinozaurów sprzed 200 milionów lat można zobaczyć w Polsce w Borkowicach na Mazowszu?

            O tych i wielu innych ciekawostkach mogli się dowiedzieć uczniowie ZSP Nr 5 podczas obchodów Światowego Dnia Dinozaura. Kto by nie chciał przenieść się w czasy, gdzie prym wiodły te prehistoryczne stwory? Nam się to udało dzięki pięknym dekoracjom i dinozaurowi „ożywionemu” na ten jeden wyjątkowy dzień. Tu nasze podziękowania kierujemy do Pani Olgi Gontarz i Pani Renaty Terleckiej. Młodzież miała również możliwość poznać różne gatunki tych fascynujących stworzeń dzięki pomocom zapewnionym przez Panią Martę Lal oraz wystawie prac uczniów. Dzisiejszy dzień nie odbyłby się bez dużego zaangażowania Pani Moniki Poździk, Pani Doroty Paszko-Jesionek oraz Pani Zuzanny Majdan przy wsparciu Pani Joanny Pawluk i Samorządu Uczniowskiego. Nasze ogromne podziękowania kierujemy także do uczniów Anny Szkałuby (3TAZ), Magdaleny Dudy (3TAZ) oraz Marcina Mnicha (3TW).

            Pełna fotorelacja na: https://www.facebook.com/share/p/1sgto87C98tPKecu/

            Dorota Paszko-Jesionek

          • Podsumowanie kolędowania grupy teatralnej

          • "Cudowna,wspaniała młodzież z ZSPNr5 w Zamościu"           Takimi słowami zostali nagrodzeni za swój występ uczniowie z naszej Szkolnej Grupy  Teatralnej, którzy poświęcili swój wolny czas, swoje siły i serce dla dzieci z onkologii DSK w Lublinie, na rzecz których zorganizowali zbiórkę pieniędzy, połączoną z jasełkową inscenizacją.Widzowie docenili ich talent aktorski i wokalny, nagradzając gromkimi brawami,łzami wzruszenia i uśmiechem oraz wspólnym śpiewem w finałowej "Pastorałce od serca do ucha", którą nie tylko pięknie wyśpiewali,ale i zatańczyli.         Wystawiliśmy Jasełka Kolędnicze już po raz  siódmy i ósmy, tym razem w Kościele pw.Św Krzyża w Zamościu, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez Księdza Proboszcza oraz Księży Wikariuszy.Szczególnie dziękujemy za pomoc Księdzu Dominikowi oraz wszystkim ofiarodawcom, którzy tak hojnie wsparli naszą akcję.        Kwota, jaką udało nam się zebrać, podczas kolędowania w naszej szkole, Kościele pw.Świętej Bożej Opatrzności, Królowej Polski oraz Świętego Krzyża w Zamościu, to aż 5 578,30 PLN!Przekazaliśmy ją z przeznaczeniem na potrzeby dzieci z oddziału lubelskiej onkologii.

             

            Agnieszka Oseła 

          • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

          • 23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W związku z tym nasza szkoła przyłączyła się do akcji, promowanej przez Wydział Turystyki i Promocji UM Zamość.Samorząd Uczniowski 

          • CZASOWNIKON W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO W ZSP NR 5 W ZAMOŚCIU

          • W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 21.02.2024 r. w salach nr 17 i 34 ZSP Nr 5 w Zamościu odbył się CZASOWNIKON – maraton online o czasowniku zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i realizowany przez platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa.

            Uczniowie klas: 4 TM, 5pMR, 1 OPW, 4 LW, 5 pAZ na żywo uczestniczyli w ogólnopolskim medialnym przedsięwzięciu kulturowym. Młodzież miała okazję posłuchać ciekawych prelekcji znakomitych wykładowców,  nauczycieli akademickich na temat ważnej części mowy w języku polskim – czasownika.

            Młodzi ludzie poznali m. in. koniugacje czasownika, aspekt czasownika polskiego, czasownikowe słowotwórstwo, rolę czasownika w reklamie.

            Spotkanie z CzasownikONem okazało się znakomitą lekcją języka, kultury i literatury.

             

            A.S. 

             

            Informacja organizatorów:

            Czasownik w języku polskim wydaje się bardzo łatwą i regularną częścią mowy. Ma wprawdzie 3 zestawy końcówek w czasie nieprzeszłym i tym samym dzielimy czasowniki na 3 koniugacje, ale to właściwość ogromnej części popularnych języków nowożytnych. Ma za to tylko 1 zestaw końcówek dla czasu przeszłego, taki sam dla wszystkich czasowników i na dodatek jest on identyczny dla trybu warunkowego. Tryb rozkazujący rządzi się swoimi prawami, jest wszakoż dość regularny i niekłopotliwy.

            I pewnie nie poświęcalibyśmy czasownikowi aż tyle uwagi, gdyby nie… aspekt. Aspekt czasownika polskiego wprowadza do jego odmiany nieco komplikacji. Po pierwsze dlatego, że aspektu nie da się rozpoznać z całą pewnością po formie czasownika. Po drugie, wybór czasownika o konkretnym aspekcie (dokonanym lub niedokonanym) i dodanie do jego tematu odpowiednich końcówek osobowych wpływa na znaczenie powstałej formy. Jeśli końcówki czasu nieprzeszłego dodamy do tematu czasownika niedokonanego, otrzymamy formę teraźniejszą, jeśli do tematu czasownika dokonanego, będzie on oznaczał przyszłość (czas przyszły prosty).

            Fascynujące? Oczywiście! A to jeszcze nie koniec. Podczas maratonu czasownikowego dowiecie się, czy język polski ma 3 czy 4 koniugacje i która opcja jest lepsza, czy są jakieś sposoby na rozpoznawanie aspektu poza pamięciowym opanowaniem, z ilu elementów składa się flektyw trybu warunkowego i co te elementy oznaczają oraz poznacie wiele fleksyjnych regularności i pozornych wyjątków.

            Nie zabraknie też czasownikowego słowotwórstwa. Będziemy się zastanawiać, czy da się przewidzieć, co znaczą prefiksy czasowników, jaki związek z aspektem ma jednokrotność i wielokrotność czasownika, czy powstają nowe czasowniki i czy np. reklama i reklamacja pochodzą od tego samego czasownika reklamować. A generalnie przekonacie się, że bez czasownika nie da się żyć. Czasownik konstytuuje zdanie, co jest odzwierciedleniem faktu, że organizuje nasze życie.

          • Międzynarodowy Dzień Języka OJCZYSTEGO.

          • 21 lutego przypada MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, ustanowiony przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.       Uczniowie z klasy 2OPW,w ramach lekcji języka polskiego z "Kordiana"Juliusza Słowackiego, zaprezentowali fragmenty dramatu,dotyczące dylematów politycznych okresu przedlistopadowego.     Za pomocą metody inscenizacji, uwolnili dramatyzm sytuacji historycznej oraz piękno  tkwiące w naszym języku ojczystym.Agnieszka Oseła

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

            W tym dniu biblioteka szkolna organizuje ogólnoszkolne dyktando. Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki do dnia 20 lutego i zapisanie się. Uczniowie z najwyższą ilością punktów otrzymają nagrody.

            Zapraszam wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę ortograficzną.

            Konkurs odbędzie się 21 lutego o godz.12.05 w bibliotece szkolnej. Ilość miejsc ograniczona

                                                                                                                         

            Bibliotekarka

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych