• II Szkolny Konkurs Ortograficzny Rozstrzygnięty!

          • 21 lutego z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka i polonistka p. Renata Dąbrowska zorganizowały Szkolny Konkurs Ortograficzny.

              Do rywalizacji przystąpiło osiemnaścioro uczniów z klas 1-4 Technikum. W tej grupie zabrakło niestety uczniów Liceum. Reprezentantką była tylko Julia Palonka z 3LP

            1miejsce i tytuł Mistrza zdobyła: Dominika Ziemińska z klasy 4pTW

            2 miejsce : Wiktoria Andruszewska z klasy 4 pTW

                             Milena Najda z klasy 3 TRW

            3 miejsce: Weronika Pawłowska z klasy 3 TRW

              Konkurs wykazał, że wielu musi jeszcze popracować nad ortografią ale przecież wiadomo, że „trening czyni Mistrza”. Więc do dzieła! Każdy ma szansę być Mistrzem Ortografii!

              Zwycięzcy tegorocznego Konkursu otrzymają ciekawe nagrody książkowe ufundowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 a wszyscy uczestnicy punkty za aktywność.

            Do zobaczenia za rok!    

                                                                              Organizatorzy

            M.B-T 

          • BIEG TROPEM WILCZYM 2023

          • Już po raz 11 wystartował w Zamościu Bieg Tropem Wilczym.

            W dniu 5 marca 2023 r. na obiektach OSiR-u oraz w parku miejskim odbyła się kolejna edycja wydarzenia związanego z upamiętnieniem bohaterów podziemia antykomunistycznego tj. Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się sowietyzacji Polski. Dla upamiętnienia ofiar komunizmu mieszkańcy Zamościa wzięli udział w biegu na dystansie 1963 metrów. Liczba ta jest datą śmierci ostatniego z Wyklętych - Józefa Franczaka ps. "Laluś".

            Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu z klas mundurowych: klasy policyjnej i oddziału przygotowania wojskowego w charakterze wolontariuszy pod opieką p. Moniki Poździk oraz p. Huberta Ćwika pomagali organizatorom w przygotowaniach do tego wydarzenia. Dodatkowo p. Hubert Ćwik - nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP Nr 5 uczestniczył w biegu i przeprowadził rozgrzewkę dla wszystkich biegaczy, jako wielokrotny uczestnik tego przedsięwzięcia i rekordzista z 2016 r. Do niego należy rekord jednej z edycji Biegu Tropem Wilczym. Trasę pokonała także p. Małgorzata Kułakowska - nauczyciel ZSP Nr 5 oraz uczniowie i absolwenci naszej szkoły.

            Gratulujemy i dziękujemy młodzieży za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

             

            M.P.

          • Udział uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu w koncercie pt. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”

          • W dniu 5 marca 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w koncercie patriotycznym pt. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”, połączonym z wernisażem wystawy fotografii pozyskanej z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, który odbył się w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu.

            Na wernisażu fotografii w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu Muzeum zaprezentowano wielkoformatowe  fotografie prezentujące sylwetki Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o niepodległość II Rzeczypospolitej.

            Po zwiedzeniu wystawy fotograficznej pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963” uczniowie wzięli udział w zorganizowanym w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych koncercie patriotycznym pt. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W koncercie patriotycznym wystąpiła Kapela Turobińska oraz dzieci i młodzież z kół zainteresowań z Klubu Wojskowego w Zamościu.

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

          • Wycieczka szkolna na XV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie

          • W dniu 04.03.2023 r. uczniowie Techniku nr 5 w Zamościu, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK, które odbyły się w Lublinie. Targi Rolnicze AGRO-PARK 2023 w Lublinie to największa impreza handlowa w województwie lubelskim pod względem powierzchni wystawy, którą odwiedza corocznie około 25 tyś. osób.

                        Podczas XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie swoje produkty oferowało 150 wystawców z kraju i za granicy oraz zaprezentowano 30 rolniczych premier. Na tegorocznej edycji AGRO-PARK zaprezentowano m.in. drony rolnicze, półgąsienicowy pojazd rolniczy CLAAS AXION 960 Terra Trac, ciągniki rolnicze m.in. firmy Deutz-Fahr, Zetor, Kubota, Steyr, New Holland, Massey Ferguson, kombajny zbożowe firmy New Holland i Deutz-Fahr oraz przyczepy rolnicze firmy Pronar.  Na Targach Rolniczych Agro-Park 2023 zaprezentowano również wiele ciekawych maszyn i urządzeń rolniczych.

            Poniżej link do Targów Rolniczych AGRO-PARK.

            https://www.youtube.com/watch?v=I-ejgCfM-34

             

            Opracowali:

            Katarzyna Kuśmierczuk

            Paweł Kozłowski

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

          • Dla upamiętnienia ofiar reżimu komunistycznego w dniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 1 marca na górnym korytarzu naprzeciwko sali 35 przygotowano gazetkę patriotyczną.

            Żołnierzami Wyklętymi-Niezłomnymi nazywano tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z losem powojennej Polski i oddaniem jej pod wpływy ZSRS. W większości byli to żołnierze AK, którzy przeszli do podziemia, by dalej walczyć o wolną Polskę. Żyli prawem wilka, ukrywali się w lasach, złapani przez funkcjonariuszy UB, byli bici i torturowani.

            Jedną z ofiar była 18 - letnia sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. "Inka". Podczas brutalnego przesłuchania nikogo nie wydała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. Została rozstrzelana i złożona w bezimiennym grobie wraz z porucznikiem Franciszkiem Jaskulskim ps. "Zagończyk". Miejsce jej pochówku odnaleziono dopiero w 2014 r.

            Za działalność niepodległościową skazano na śmierć i zamordowano bohatera II wojny światowej, dobrowolnego więźnia Auschwitz, rotmistrza Witolda Pileckiego. Został aresztowany w 1947 r. i podczas przesłuchań UB torturowany. Wojskowy sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

            Ostatnim z Wyklętym był Józef Franczak ps. "Laluś". Zabity w 1963 r., uważany za ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych, walczył w konspiracji i ukrywał się przez 18 lat. Data jego śmierci jest też symbolicznym dystansem trasy Biegu Tropem Wilczym - 1963 m, który w niedzielę 5 marca 2023 r. odbędzie się w wielu miastach Polski, w tym również i w Zamościu.

            Cześć i chwała Bohaterom.

             

            M.C.

            M.P.

            A.P.

          • Udział uczniów Technikum Nr 5 w Zamościu w seminarium pt. „Aktualne i przyszłe wyzwania inżynierii produkcji”

          • W dniu 21.02.2023 r. uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu należącego do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, wzięli udział w studenckim seminarium naukowym pt. „Aktualne i przyszłe wyzwania inżynierii produkcji” zorganizowanym przez Zakład Mechaniki i Budowy Maszyn Akademii Zamojskiej.

            Podczas seminarium uczniowie poznali nowoczesne techniki projektowania i prototypowania w motoryzacji, nowości rynkowe w druku 3D, nowoczesne narzędzia w wytwarzaniu części maszyn oraz metody frezowania. Seminarium zakończył panel dyskusyjny, podczas którego uczniowie mogli zadawać pytania wykładowcom Akademii Zamojskiej.

            Seminarium pt. „Aktualne i przyszłe wyzwania inżynierii produkcji” w którym uczestniczyli uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu zostało objęte patronatem honorowym przez Polską Akademię Nauk.

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

            Paweł Kozłowski

            Joanna Wołoch

          • „Matematyka w pałacu - Matura 2023”

          •  W dniu 20 lutego 2023 r. odbyła się konferencja „Matematyka w pałacu - Matura 2023”, zaadresowana do nauczycieli matematyki szkół ponadpodstawowych miasta Zamość, powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. W spotkaniu uczestniczyły p. Agnieszka Kostek-Nisztuk i pani Dorota Misiewicz, które reprezentowały ZSP nr 5 w Zamościu. Celem spotkania było wskazanie sposobów efektywnej pracy z uczniem na lekcjach matematyki oraz przedstawienie planowanych zmian w arkuszach maturalnych od roku 2023.  Dodatkowo, podczas konferencji zaprezentowany został projekt LSCDN "Lubelska Próba przed Maturą", ze szczególnym uwzględnieniem korzyści dla uczniów i nauczycieli biorących aktywny udział w tym przedsięwzięciu.

            Niewątpliwą wartością konferencji była możliwość spotkania na żywo z p. Piotrem Ludwikowskim - ekspertem i Kierownikiem Pracowni Egzaminów Maturalnych OKE w Krakowie, niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie nauczania matematyki.

             

            A.Kostek-Nisztuk

          • Warsztaty z KREACJI z KULem

          • W środę 15 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty z KREACJI poprowadzone przez Pawła Adamca i Agnieszkę Kułak, wykładowców Instytutu Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Specjalnie dla nas przyjechali z Lublina w celu pokazania naszym uczniom możliwości przetwarzania i wykorzystania materiałów odpadowych w pracy twórczej, rozwój pomysłowości i zdolności manualnych, a także zapoznanie z ofertą kierunku architektura krajobrazu. Warsztaty obejmują tematykę związaną z zasadami nurtów sztuki i projektowania, takimi jak, ZERO WASTE, LESS WASTE i UPCYKLING.W warsztatach wzięli udział uczniowie z technikum architektury krajobrazu w Zamościu 2TAZ, 3TAZ i 4pAZ. Tematem ich pracy twórczej było wykonanie postaci z materiałów, które uznane zostały jako odpad. Jako główną tematykę prac uczniowie przyjęli postacie z kreskówek - SpongeBoba, Atomówki czy Miś Puchatek. Prace możecie zobaczyć jeszcze przez jakiś czas na dolnym korytarzu, a już niedługo zostaną przekazane jako materiały sensoryczne dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu.Pod koniec miesiąca kolejne warsztaty, tym razem dla pierwszych klas!

             

            R.T.

          • "SZKOLNY ARCHITEKT INNOWACJI ZSP NR 5"

          • Zachęcamy do udziału w konkursie!

            "SZKOLNY ARCHITEKT INNOWACJI ZSP NR 5"

            - Interesujesz się innowacjami stosowanymi w zawodzie, w którym się kształcisz?

            - A może masz ciekawy pomysł na wynalazek lub ulepszenie, które ułatwi Twoje codzienne życie?

            - Masz głowę pełną pomysłów?

            ZGŁOŚ SWÓJ POMYSŁ DO KONKURSU "SZKOLNY ARCHITEKT INNOWACJI ZSP NR 5"

            Zgłosić możesz się sam lub ze znajomymi ze szkoły ( max. 4 osoby). Możesz też poprosić nauczyciela o pomoc w pracy.

            Pracę w postaci opisu koncepcji projektu, wynalazku, innowacji oraz szkicu lub schematu należy złożyć do 22 lutego do p. Olgi Gontarz

            Opcjonalnie można przygotować dodatkową pracę wyjaśniającą działanie ulepszenia np. prezentację, model, prototyp, planszę, animację itp.

            Na zwycięzców czekają nagrody!

            Szczegóły w regulaminie ...

            Regulamin_Konkursu_Szkolny_Architekt_Innowacji_ZSPnr5.docx

          • Dzień zdrowia psychicznego z okazji walentynek.

          • Jak powszechnie wiadomo walentynki to święto zakochanych. Jego patronem jest święty Walenty, który oprócz zakochanym patronuje również osobom chorym na epilepsję i inne zaburzenia psychiczne. Wykorzystując tę okazję w dniu 14 lutego na terenie naszej szkoły odbył się happening na temat zdrowia psychicznego oraz sposobów radzenia sobie z depresją. Na dolnym korytarzu uczniowie pod opieką nauczycieli biologii zorganizowali wystawę plakatów dotyczących profilaktyki i higieny układu nerwowego, sposobów radzenia sobie ze stresem oraz miejsc, gdzie szukać pomocy przy depresji. Wszystkie plakaty zostały przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

            Oprócz tego na stoisku uczniowie mogli wziąć udział w losowaniu pozytywnych myśli i przysłów. Pośród haseł znalazły się także bony z dodatkową szansą. Mamy nadzieję, że to działanie przyczyniło się do poprawy nastroju uczestników tego wydarzenia. Zapraszamy na kolejne akcje!

            M. Lal

            M. Dziuba

          • Tłusty czwartek – znany jako zapustny

          • Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

            Tradycja smażenia pączków wywodzi się najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu lub jak podają inne źródła Bliskiego Wschodu. To właśnie w kuchni arabskiej pączek po raz pierwszy stał się słodki. Świętowano nim odejście zimy i początek wiosny. W Polsce zadomowiły się w XV wieku jako niezbyt foremne bułki zrobione z mąki chlebowej, faszerowane słoniną i smażone na smalcu,

            Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.

            Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła

            W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami, oponkami i faworkami  (w niektórych rejonach Polski zwanych także chrustem).

            W naszej szkole w tym dniu uczniowie klasy 2TZ postarali się aby młodzież mogła skosztować słodkości m.in.: pączków z nadzieniem różanym, wieloowocowym, o smaku cukierków kukułka oraz z adwokatem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykonane przez młodzież klasy żywieniowej oponki drożdżowe.

             

             

            K.M.

          • Tłusty czwartek w klasach mundurowych.

          •  

             

             

             

            Tłusty czwartek w klasach mundurowych - lekcja odwrócona 

             

             Tłusty czwartek w religii chrześcijańskiej rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, jednak historia tego dnia sięga czasów pogańskich. Jest to dzień, który wyznacza ostatni czas hucznych zabaw, ostrzegając, że nadchodzi Wielki Post. Dzień ten umilają pączki. Ten cukierniczy wyrób w postaci ciasta drożdżowego z mąki pszennej, uformowany na kształt lekko spłaszczonej, mieszczącej się w dłoni kuli, smażony w głębokim tłuszczu na kolor ciemnozłoty, wypełniony jest najczęściej marmoladą lub dżemem różanym, posypany cukrem pudrem lub zanurzony w lukrze. Obok pączków w tłusty czwartek pojawiają się również faworki. W zależności od regionu, bywają one nazywane chrustem lub chruścikami. Oba przysmaki goszczą w różnych regionach Polski, lecz zawsze na słodko.

            16'go lutego młodzież klas mundurowych naszego liceum - I OPW i 3LP na zajęciach z wychowawcami dyskutowała, w formie lekcji odwróconej, na temat tradycji tłustego czwartku. Uczniowie rozmawiali o tym skąd się wzięła się ta słodka tradycja i jak dawniej świętowano, degustując przy tym przepyszne smakołyki.

             

            D.M

            J.K-K.

          • WALENTYNKOWY FILMIK OD KLASY 2 LW

          • Nazwa Walentynki pochodzi od św. Walentego – patrona zakochanych. 14 lutego stał się okazją do obdarowywania kogoś drobnymi upominkami, a symbolem święta zostało czerwone serce.

            Walentynki_od_klasy_2OPW.mp4

            Stałym elementem walentynek stało się także wręczanie karteczek/kartek opatrzonych walentynkowym wierszykiem. Wprawdzie z okazji 14.02.2023 r. klasa 2 LW nie stworzyła wierszyków, ale za to nakręciła walentynkowy filmik dla wszystkich, którzy mają gorące serca.

             

            A.S.

          • "Kawiarenka Walentynkowa"

          • 14 lutego 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu przy współpracy Samorządu Uczniowskiego, Internatu, Biblioteki oraz klas 1 OPW i 1 TZ została zorganizowana "Kawiarenka Walentynkowa". Cały dochód z "Kawiarenki" zostanie przeznaczony na pomoc bezdomnym zwierzętom w Tolo w Grecji.

            Dzięki zaangażowaniu naszej młodzieży i grona pedagogicznego można było zakupić coś na słodko i słono. Ilość wypieków przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Były tosty, ciasta, muffinki i babeczki.

            Bardzo dziękujemy w imieniu bezdomniaków za tak ogromne zaangażowanie i zainteresowanie.

            Jesteście Wielcy

             

            SU

          • Zaproszenie

          • Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do wzięcia udział w ogólnoszkolnym DYKTANDZIE                      

            w związku z przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

            Zapisy  chętnych do 17 lutego w bibliotece szkolnej.

            Dla najlepszych przewidziane są  ciekawe nagrody.

            Zapraszamy do udziału  aby sprawdzić swoją wiedzę ortograficzną.

            Dyktando odbędzie się 21 lutego o godz. 14.00. Miejsce podane zostanie po zamknięciu zapisów poprzez dziennik Vulcan.

                                                                               

            Organizatorzy: biblioteka

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w 2023 roku przebiegał pod hasłem: 

            Chcesz o tym porozmawiać? 

            Nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.  

            Nauczyciele informatyki i wychowawcy klas przeprowadzili lekcje na temat bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.

             

            Z.K-J.

          • Warsztaty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

          • 2 lutego 2023r. troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w warsztatach zorganizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnień dotyczących ekologii. Jednocześnie zajęcia były zaplanowane tak aby uczniowie mogli się odpowiednio przygotować do II etapu konkursu „Człowiek w środowisku”, który odbędzie się 3 marca br. 

            Zakres warsztatów obejmował takie tematy jak:

            • Fotowoltaika - energia ze słońca 
            • Wykorzystanie biomasy w procesie spalania i fermentacji
            • Mikroorganizmy w bioremediacji środowiska 
            • Technologie oczyszczania oraz zagospodarowania wód i ścieków
            • Procesy zagospodarowania odpadów z przemysłu rolno-spożywczego.

             

            D. Paszko-Jesionek

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych