• "STAROŻYTNE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE "

          • 31 maja w czasie Dni Otwartych Szkoły na boisku szkolnym odbyły się Szkolne "STAROŻYTNE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE " w trakcie których przedstawiciele 8 klas rywalizowali w konkurencjach biegowych, rzutowych, siłowych i skocznościowych. Na zakończenie "Olimpiady" odbył się turniej hokeja na trawie. Igrzyska odbyły się przy pieknej pogodzie i dźwiękach greckiej muzyki.

            Najlepsze drużyny:

            I miejsce - klasa 3 pPW

            II miejsce - klasa 1 TMR

            III miejsce - klasa 2 TAZ.

             

            M.M.

          • Pracownia pszczelarska

          • 31 maja 2022 roku w ramach Otwartego Dnia Szkoły z myślą o uczniach ósmych klas szkół podstawowych uczniowie ZSP Nr 5 z koła pszczelarskiego zaprezentowali pracownię pszczelarską w której m.in. pokazano: Budowę uli oraz drobny sprzęt pszczelarski niezbędny w procesie produkcji i pozyskiwania miodu taki jak: Ramki, dłuta, podkurzacze, węza pszczela, innowacyjnym rozwiązaniem była dennica do poławiania pyłku kwiatowego. Dla zainteresowanych uczniów przygotowaliśmy degustację miodu pozyskanego ze szkolnej pasieki. Mamy nadzieję, że nasz kącik pszczelarski wzbudził zainteresowanie nowych uczniów, którzy zasilą szeregi naszej szkoły oraz kółka pszczelarskiego.

             

            P.K.

          • Tydzień grecki

          • W ramach obchodów Dni Grecji  i wprowadzenia do warsztatów, które  odbyły się w trakcie Dni Otwartych Szkoły, w dniach od 25.05. 2022 r. do 02. 06. 2022 r. w klasach pierwszych i drugich  na lekcjach fizyki uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji  i obejrzenia prezentacji na temat greckich filozofów przyrody. W trakcie zajęć uczniowie mogli poznać filozofię i największe osiągnięcia w dziedzinie matematyki dwóch znamienitych filozofów Pitagorasa i Talesa z Miletu. Dopełnieniem prelekcji były pokazy praktycznego zastosowania twierdzenia Pitagorasa i Twierdzenia Talesa. Odbył się również konkurs matematyczny z zastosowania wymienionych twierdzeń. W konkursie brały udział zespoły 3 osobowe z klas: 3pTW, 3pPW,3pAZ,2LP, 2LW.  1 miejsce  zdobyła klasa 3pTW, 2 miejsce-3pPW, 3 miejsce-2LW. W ramach projektu w sali 40 zostały wykonane gazetki tematyczne  pod opieką p. Joanny Wołoch. Opiekę nad projektem sprawowały , Agnieszka Kostek – Nisztuk i Ewa Sroka.

             

            A. K-N., E.S.

          • W świecie nauki i wynalazków

          • 31.05.2022 r. podczas dnia otwartego szkoły w sali nr 40 Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyła się wystawa na temat m. in. prototypów wynalazków, maszyn i konstrukcji technicznych człowieka renesansu Leonarda da Vinci. Wystawa to efekt prac młodzieży w ramach projektu Erasmus+ oraz korelacji przedmiotowej: języka polskiego, fizyki i matematyki. Uczniowie pod opieką pań: Ewy Sroki, Anety Słupczyńskiej i Agnieszki Kostek-Nisztuk, Joanny Wołoch wykonali różnymi technikami prace manualne na wzór wynalazków i konstrukcji włoskiego artysty Leonarda da Vinci.

             

                        Warto wiedzieć, że Leonardo nie był tylko malarzem, rysownikiem i architektem. Rzeźbił, pisał, liczył, grał na instrumentach muzycznych. Humanista zajmował się też materiałami wybuchowymi oraz badaniami w różnych dziedzinach, w tym inżynierii. Rysował i konstruował projekty maszyn. Wśród najważniejszych projektów mechanicznych można wyliczyć: maszynę do czerpania wód podziemnych, maszyny latające (np. mięśniolot), spadochron, maszyny wojenne (w tym czołg, armatę odtylcową), helikopter, skafander do nurkowania, katapultę, zamek kołowy do ręcznej broni palnej, kuszę, rower, łódź podwodną.

             

                        Kontynuację myśli naukowej Leonarda można znaleźć w innych epokach, m. in. w pozytywizmie. O wynalazkach pisał Bolesław Prus w „Lalce”. Naukowcami w powieści są Geist, Julian Ochocki, ale i Stanisław Wokulski. Wynalazki szalonego profesora Geista to: kula lżejsza od platyny, szkło cięższe od żelaza, materiał lżejszy od wody, materiał lżejszy od powietrza, materiał wybuchowy na bazie dynamitu, machiny latające, karabin maszynowy, lampa. W „Lalce” duże znaczenie autor przypisuje możliwości zastosowania pary: Wokulski i Ochocki myślą mianowicie o wykorzystaniu maszyny parowej do napędzania statków powietrznych. Stanisław Wokulski chciał skonstruować perpetuum mobile (ale pompa wodna zepsuła się), a później bohater zainteresował się balonami. Kiedy Wokulski przebywa w Paryżu, ma okazję wznieść się  w gondoli wielkiego balonu i zobaczyć stolicę Francji. Julian Ochocki zaś marzył o skonstruowaniu „machiny latającej”, locie „machiny ciężkiej, napełnionej i obwarowanej jak pancernik”, wynalazł też lampę elektryczną i udoskonalił mikroskop. W „Lalce” wielokrotnie mówi się o wynalazkach, m. in. telegrafie, telegramie, czy sztucznym oświetleniu w Paryżu.

             

                        Widać więc, że wynalazki i konstrukcje Leonarda wywarły wpływ na wielu ludzi.

             

            E.S., A.S, A.K-N.,J.W.

          • „Filmoteka Szkolna. Akcja!” w klimacie kultury śródziemnomorskiej

          •             31.05.2022 r. podczas dnia otwartego szkoły w ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczniowie szkół podstawowych mogli zobaczyć wystawę poświęconą realizacji ogólnopolskiego projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. W sali nr 17 zaprezentowano efekty pracy młodych filmowców (storyboardy, plakaty filmowe, recenzje filmowe, zdjęcia kadrów uczniowskich filmów, dyplomy, nagrody) oraz rekwizyty związane ze sztuką filmową.

                        W ZSP Nr 5 w Zamościu od kilku lat realizowany jest ogólnopolski program „Filmoteki Szkolnej. Akcja!”. „Filmoteka Szkolna” to program zainicjowany w 2009 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obejmujący swoim zasięgiem tysiące szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Obecnie program realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF. Bazą Filmoteki Szkolnej jest pakiet lekcji tematycznych, w których znajdują się materiały dydaktyczne  oraz filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Dzięki przygotowanemu materiałowi dydaktycznemu młodzież uczy się świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Zajęcia filmowe pozwalają młodzieży zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym.  Młodzi ludzie biorą udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieku, twórczości.

                        Zadania filmowe „Filmoteki Szkolnej. Akcja!” w ZSP Nr 5 w Zamościu, realizowane są pod nazwą „Filmowa Piątka!”. Zajęcia artystyczno-filmowe realizowane w ZSP Nr 5 w Zamościu pomagają uczniom zrozumieć sens sztuki filmowej. Czytanie tekstów filmowych pozwala młodzieży, nie tylko na dialog z tradycją, ale inspirację do zadawania pytań dziełu filmowemu uwarunkowanych osobistym i kulturowym kontekstem, rozumieniem roli symbolu i metafory mających związek z wartościami kulturowymi (duchowymi), moralnymi, itp.

                        Sala nr 17 zapełniła się nie tylko filmowymi rekwizytami, ale również ciekawymi pracami uczniów. W ramach projektu Erasmus+ młodzież na bieżąco propaguje tradycję śródziemnomorską, szczególnie na lekcjach języka polskiego. W tym celu młodzi ludzie wykonali makiety i projekty antycznego teatru, greckie maski teatralne, makiety grobu Agamemnona, projekty okładek do „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego oraz storyboardy na temat korowodu dionizyjskiego.    

                        Warto zaznaczyć, że uczniowie prace wykonali z różnych materiałów m. in.: makiety teatru antycznego - ze styropianu, klocków lego, papieru; maski teatralne – z papieru, masy solnej, sznurka; makiety grobu Agamemnona – z  naturalnych materiałów (mchu, roślin, kamieni, piasku, gliny, papieru).

                        Wystawę uzupełniono plakatami na temat teatru antycznego oraz grobu Agamemnona.

             

                        Projekty uczniów cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej ZSP Nr 5 w Zamościu, a przede wszystkich przyszłych pierwszoklasistów.

             

                        Wystawie towarzyszył także konkurs.

            Komisja konkursowa w składzie: dyrektor szkoły – Antoni Turzyniecki oraz Aneta Słupczyńska i Ewa Sroka przyznali nagrody:

            • makiety grobu Agamemnona: I miejsce: Mielniczuk Tomasz – kl. 2 TM i Baran Michał – 2 TM;
            • greckie maski teatralne: I miejsce: Czerniak Jessica – kl. 1 TAZ, wyróżnienia: Komorowska Magdalena – kl. 3 gWZ; Popielewski Kacper – kl. 3 pPW, Jastrząb Jakub – kl. 3 pPW.

            Laureatom serdecznie gratulujemy! Wszystkim uczniom dziękujemy za ciekawe inwencje twórcze i rozwijanie talentów!

             

            A. S i M. Ch.

             

          • Pokazy rolnicze z okazji Dnia Otwartego ZSP Nr 5 w Zamościu

          • W dniu 31.05.2022 r. w ramach Dnia Otwartego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyły się pokazy promujące kierunki rolnicze. Nauczyciele przedmiotów zawodowych rolniczych przygotowali wiele atrakcji i pokazów dla uczniów klas szkół podstawowych.

            Podczas Dnia Otwartego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu zaprezentowano przyrządy meteorologiczne i zasady wykonywania pomiarów, wyposażenie pracowni pszczelarskiej, park maszynowy itp.

             

            Opracował:

            Zespół ds. promocji kierunków rolniczych

          • POKAZY BIOLOGICZNO – CHEMICZNE Z OKAZJI DNIA OTWARTEGO SZKOŁY

          • W dniu 31 maja w ramach Otwartego Dnia Szkoły odbyły się pokazy biologiczno – chemiczne, promujące nauki przyrodnicze. Nauczyciele biologii i chemii wraz z uczniami klas: 1MR, 1TW i 3pTW przygotowali a następnie przedstawili serię widowiskowych eksperymentów biologicznych  i chemicznych dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych. Uczniowie ZSP Nr 5 przedstawili min.: „Dyfuzję atramentu w wodzie”, „Samozapłon gliceryny”, „Spalanie wodoru”, „Znikający styropian”, „Lokomotywę chemiczną”, „Ogród chemiczny”, „Transport kapilarny wody”, „Transport apoplastyczny wody”, „Usuwanie napięcia powierzchniowego”, „Wulkan sodowy”, „Wykrywanie skrobi w produktach spożywczych”, „Obserwacje mikroskopowe tkanek roślinnych”.

            Efektowny pokaz naukowy wsparty był ciekawą prezentacją multimedialną oraz wystawą lapbooków wykonanych przez uczniów naszej szkoły o tematyce biologicznej.  Prezentowane doświadczenia były niezwykle spektakularne i doskonale przedstawiły rozmaite zjawiska biologiczne i chemiczne. Oko widowni cieszyły barwne płomienie, zmiany barw roztworów, kolumna gęstości. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, wszystkie eksperymenty zostały wykonane prawidłowo i bezpiecznie. To idealna metoda nauki poprzez zabawę!

            Naukowe pokazy są w naszej szkole atrakcyjną formą uzupełnienia lekcji biologii i chemii. Rozbudzają wyobraźnię, skłaniają do logicznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów.

             

            Zachęcamy do wyboru naszej szkoły.

             

            nauczyciele biologii i chemii

             

            Marta Lal

            Małgorzata Dziuba

            Justyna Kropornicka-Kurdybanowska

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych