• Warsztaty LAS W SZKLE

• 30 września 2022 r. podczas zajęć z przedmiotu Florystyka prowadzonych przez p. Olgę Gontarz uczniowie klasy 1 technikum architektury krajobrazu wykonali kompozycje w szkle.

Głównymi bohaterami warsztatów były fittonie, bluszcze i chamedory. W towarzystwie i za sprawą naszych zdolnych pierwszoklasistów znalazły one swoje nowe lokum w szklanych naczyniach. Choć powstałe lasy nawiązują raczej do zbiorowisk tropikalnych, to na pewno zadomowią się w pokojach naszych uczniów.

O.G.

• Wybory do Samorządu Uczniowskiego

• 30 września odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję dokonać wyboru reprezentanta spośród trojga kandydatów. Uprawnionych do głosowania było około 680 uczniów. Wydarzenie przeprowadzono przy współudziale Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zwycięzcą okazał się Miłosz Dzikowski, zyskując 213 głosów. Na drugim miejscu znalazła się Julia Gajda z 197 głosami. Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Klimek, która zdobyła 97 głosów. Serdecznie gratulujemy. Poniżej krótka relacja z wydarzenia.

• WEBINAR NA PORTALU FARMER.PL

• W dniu 30.09.2022 r. o godz. 13.00 uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w webinarze zorganizowanym przez redakcję czasopisma Farmer.pl oraz Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego.

Podczas wykładu pt. „Wapno + słoma = najtańsze nawożenie” w swoim wystąpieniu ekspert przybliżył uczniom kierunku technik rolnik oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zalecenia dotyczące stosowania nawozów wapniowych na ściernisko oraz poruszył zagadnienia związane z wpływem wapna na rozkład resztek pożniwnych.

Podczas trwania spotkania uczniowie mogli skorzystać z możliwości zadawania pytań ekspertowi, na które odpowiadał podczas trwania webinaru.

Opracował:

Bartosz Narolski

• 29 wrzesień 2022r. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

•         29 września z inicjatywy biblioteki obył się w naszej szkole  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

W akcji tej wzięły udział klasy: 2TW,  4 gWZ, 3LP, 2TM, 3TRW, 4 gTR. Uczniowie z nauczycielami czytali m.in. takie pozycje jak: „Makbet” Williama Szekspira, „Siła nawyku” Duhigga Charlesa, „Opowiadania” Tadeusza Borowskiego, „Skąpiec” Moliera, „Wierzyliśmy jak nikt” Makkai Rebecci, „Dziewczynka z Sobiboru” Bonfiglioli Scilli oraz wiele innych a także literaturę fachową.

Biblioteka dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy odpowiedzieli na jej apel i wzięli udział w akcji głośnego czytania.

Zachęcamy pozostałe klasy aby wzięły czynny udział w kolejnej akcji za rok bo:

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"

Umberto Eco

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"

Kartezjusz

M.B-T.

• Kadeci klas wojskowych podczas  Święta 3. ZBZ

•  29.09.2022 r. kadeci klas mundurowych o profilu wojskowym (2 LW i 3 LW) ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu wzięli udział w Święcie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, podczas którego przywitano dowódcę 19. Lubelskiego Batalionu Zmechanizowanego – generała brygady -  pana Rafała Miernika. Generał 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej wręczył 3. Zamojskiemu Batalionowi Zmechanizowanemu Chorągiew Wojska Polskiego.

Jednym z punktów spotkania były okolicznościowe przemówienia gości. Wyróżniający się żołnierze oraz goście honorowi zostali uhonorowani odznakami, pucharami i dyplomami.

Warto zauważyć, że podczas defilady pododdziałów batalionów naszą szkołę reprezentowali kadeci klas wojskowych maszerujący w kolumnie czwórkowej.

Zorganizowano piknik militarny, który, mimo niekorzystnej aury,  cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. Kadeci klas wojskowych mieli okazję podziwiać sprzęt wojskowy znajdujący się na wyposażeniu 3. ZBZ. Uczniowie wraz z opiekunami skosztowali tradycyjnej żołnierskiej grochówki z kiełbaską z grilla.

A.M.