• Dzień Otwarty w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

          • W dniu 7 marca 2024 młodzież z klas technik weterynarii uczestniczyła w Dniu Otwartym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uczniowie mogli zobaczyć ofertę kształcenia na uczelni, wydawnictwa akademickiego, działalność kół naukowych oraz organizacji studenckich takich jak: chór akademicki, Zespół Pieśni i Tańca „Jawor”, Akademicki Związek Sportowy a także być świadkiem wielu innych wydarzeń. Nasi uczniowie, dzięki uprzejmości dr Bolesława Strzałki, który pełni funkcję adiunkta w Zakładzie Anatomii Zwierząt, zwiedzili prosektorium i muzeum anatomii. Następnie wzięli udział w zajęciach z histologii zwierząt pt. „Mikroskopowa analiza tkanek zwierzęcych” prowadzonych przez dr n. wet. Aleksandrę Krawczyk.

             

            Ewa Bekier-Jaworska

            Magda Kozik

          • I REGIONALNY KONKURS MECHANICZNY

          • W dniu 11 marca 2024 r. uczniowie Technikum Nr 5 w Zamościu, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w etapie finałowym I Regionalnego Konkursu Mechanicznego, który odbył się na Akademii Zamojskiej w Zamościu.

            Konkurs został zorganizowany przez Instytut Mechaniki i Budowy Maszyn Akademii Zamojskiej. Do konkursu przystąpiło 17 szkół ponadpodstawowych z województw lubelskiego i podkarpackiego. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy z zakresu mechaniki i mechatroniki pojazdów oraz mechanizacji rolnictwa.

            W etapie finałowym I Regionalnego Konkursu Mechanicznego uczestniczyło troje uczniów z technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. W etapie finałowych z bloku obejmującego treści kształcenia w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych wzięli udział uczniowie Gabriel Molas (opiekun: Paweł Kozłowski), Paweł Cholewiński (opiekun: Karol Matej) oraz Dawid Kuks (opiekun: Bartosz Narolski).

            Efektem zmagań uczniów technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, które wchodzi w skład Technikum Nr 5 w Zamościu było uzyskanie tytułu laureata etapu finałowego I Regionalnego Konkursu Mechanicznego, który został potwierdzony dyplomem potwierdzającym uczestnictwo w Regionalnym Konkursie Mechanicznym.

            Dziękujemy uczniom Technikum Nr 5 w Zamościu, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w etapie szkolnym I Regionalnego Konkursu Mechanicznego, a uczestnikom etapu finałowego konkursu gratulujemy.

             

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

             

          • XXIX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach 2024

          • W dniu 09.03.2024 r. uczniowie klas technikum rolniczego oraz technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.

            Na XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach Polską premierę miała szósta generacja ciągników marki Valtra – seria S, a także najnowszy ciągnik rolniczy Steyr serii Plus.

            W dniach 08.03-10.03.2024 r. na wystawie Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach zaprezentowano ciągniki marki Case IH, New Holland, Valtra, Steyr, Massey Ferguson, Zetor, John Deere, Fendt, Deutz-Fahr, Farmtrac, Kubota, Landini, McCormic, Arbos, Solis i wiele innych. Po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach pojawiła się marka Ferrari i hinduski Tafe, po raz drugi obecny był rumuński IRUM.

            Na XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach nie zabrakło nowoczesnych kombajnów zbożowych, przyczep rolniczych, siewników, maszyn do uprawy roli, ochrony roślin, pras i owijarek bel, takich marek jak: Pronar, Bomet, Amazone, Kuhn, Horsch, Agro-Masz, Landstal, Mandam, Maschio Gaspardo, McHale.

            Podczas tegorocznej edycji Targów AGROTECH w Kielcach byli obecni licznie krajowi i zagraniczni producenci maszyn i ciągników rolniczych z takich krajów jak Włochy, Niemcy, Francja, Rumunia, Holandia, Belgia, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Kanada, Szwajcaria, Chiny, Węgry, Słowenia, Czechy, Austria, Szwecja, Finlandia, Turcja, Estonia, Łotwa, Portugalia oraz z oddalonej Argentyny i Indii.

             

             

            Opracowali:

            Michał Krzyżak

            Paweł Kozłowski

            Bartosz Narolski

          • WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

          • W dniu 09.03.2024 r. uczniowie Technikum Nr 5 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Sandomierza

            Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. W Sandomierzu można zobaczyć ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najważniejszych zabytków Sandomierza należą: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski – kościół św. Jakuba. Uczniowie podczas wycieczki mieli możliwość jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce, gotycką Bazylikę Katedralną oraz Collegium Gostomianum, które jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce, Zamek w Sandomierzu oraz Stary Rynek z przepięknymi kamienicami.

            Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią miasta Sandomierz .

             

            Opracowali:

            Paweł Kozłowski

            Michał Krzyżak

            Bartosz Narolski

          • SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DRUŻYN MIESZANYCHO MISTRZOSTWO ZSP NR 5

          • Serdecznie witamy, pragniemy podzielić się emocjami z niedawno zakończonego turnieju piłki siatkowej.

            WYNIKI TURNIEJU:

            Miejsce I - Klasa 4TM.

            Gratulacje dla uczniów klasy 4TM, którzy zdobyli złote medale i tytuł Mistrza Szkoły. Ich determinacja i umiejętności sportowe sprawiły, że zasłużenie stanęli na najwyższym stopniu podium.

            Miejsce II - Klasa 5TMR

            Wspaniała gra i zgranie zawodników z klasy 5TMR zaowocowały zdobyciem drugiego miejsca. To kolejna świetna drużyna, która godnie reprezentowała swoją klasę w turnieju.

            Miejsce III - Klasa 3LW

            Trzecie miejsce przypadło uczniom z klasy 3LW. Ich determinacja, fair play i zaangażowanie zasługują na uznanie. Gratulujemy

            !Miejsce IV- Klasa 4LW

            Czwarte miejsce zajęła klasa 4LW. Każdy z zawodników tej drużyny udowodnił, że ma ogromny wkład w sukces zespołu.

            Gratulacje za umiejętną grę!W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 12 drużyn klasowych, które konkurowały o prestiżowy tytuł mistrza. Atmosfera na boisku była niesamowita, a uczestnicy dostarczyli nam niezapomnianych chwil pełnych sportowej pasji i rywalizacji.Po intensywnych meczach grupowych odbyła się zacięte rywalizacja w grupie finałowej.W grupie finałowej każda drużyna miała okazję zmierzyć się z każdą, co dodatkowo podniosło poziom rywalizacji.

            Dziękujemy wszystkim drużynom za zaangażowanie i fair play. Medale i puchary są symbolicznym uznaniem waszych wysiłków.Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom za udział w turnieju i za pasję, jaką wniosły do zawodów. Również gorące podziękowania dla kibiców, którzy wspierali swoje klasy, tworząc niepowtarzalną atmosferę na trybunach.Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się tradycją, kształtującą ducha sportowego naszej szkoły. Bądźcie z nami na bieżąco i śledźcie kolejne sportowe wydarzenia w naszej szkole!

             

            M.M.

          • Zbiórka żywności Caritas

          • Uczniowie z ZSP Nr 5 w Zamościu jak zawsze nie zawiedli! W dniach 08-09.03.2024 r. wzięliśmy udział w kolejnej, przedświątecznej zbiórce żywności Caritas  „Tak. Pomagam!” Dzięki uprzejmości sieci sklepów Lidl, przeprowadziliśmy zbiórkę w markecie przy ul. Sadowej. Nasi wolontariusze już wkrótce przygotują z zebranych produktów świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin. W całej Polsce do pomocy w tegorocznej zbiórce zaangażowało się aż 25 tysięcy wolontariuszy! Do tej pory dzięki akcji Caritas pozyskano blisko 8 ton żywności. Pamiętajmy, że dobro wraca!

             

             

            SKC

          • DZIEŃ KOBIET

          • Z okazji Dnia Kobiet zrodził się świetny projekt szkolnej fotobudki. Czasu było mało, ale dzięki ogromnemu wsparciu nauczycieli klas architektury krajobrazu zdążyliśmy ten pomysł zrealizować. Fotobudka dla naszych Pań okazała się strzałem w 10-tkę! 8 marca w naszej szkole zapanował kolor różowy. Wszystkie szkolne Barbie chętnie odwiedzały fotobudkę, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Był to niezapomniany czas integrujący całą społeczność szkolną. Jak zawsze nasi nauczyciele, jeśli chodzi o kreatywność przebrania, byli bezkonkurencyjni! Zobaczcie sami!

             

             

            SU

          • Projekty artystyczne

          • Wszystkie klasy architektury krajobrazu chętnie angażują się w różne projekty artystyczne wymyślane przez nauczycieli przedmiotów Panie Renatę Terlecką, Olgę Gontarz i Pana Jakuba Zdybla. Naszymi ostatnimi projektami były obrazy z mchu i paproci, napis ZSP5 oraz pudełko lalki Barbie wymiarów ludzkich. Sami wykonaliśmy konstrukcje wykorzystując materiały jakie zalegają w przepastnych magazynach szkoły. Jako baza do obrazów wykorzystaliśmy stare anteny satelitarne. Widać? Do nich mech chrobotek i różne dodatki typu gałęzie, sztuczne pnącza, piękny napis Carpe Diem. Litery i pudło Barbie wykonaliśmy z pudeł, jakie zostały po modernizacji sal klasowych. Konstrukcja sprawiła nam trochę problemów, ale jak widać było warto. 

            Zapraszamy do nas młodzież, która lubi tak jak my majsterkować i tworzyć coś z niczego!

             

            R.T.

          • Konkurs Ortograficzny z okazji 25 Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego rozstrzygnięty!

          • Daj, acz ja pobruszę, a ty poczywaj! – to zdanie każdy z nas powinien pamiętać z lekcji w szkole. Jest to pierwsze zapisane zdanie w języku polskim. Tymi słowami miał się zwrócić osiadły na Dolnym Śląsku czeski rycerz Boguchwał do swojej żony, która mełła ziarno na ręcznych żarnach, i oznaczają one „daj, niech ja pomielę, a ty sobie odpocznij”. Zdanie to można znaleźć w łacińskiej „Księdze henrykowskiej” spisanej ok. 1268-73 roku.

            Język polski powstał w IX/X wieku, należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Najstarsze zabytki języka polskiego to między innymi Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rozmyślanie przemyskie, Psałterz puławski, pieśń Bogurodzica. Współcześnie polszczyzna jest mową ojczystą dla ok. 44 mln ludzi na świecie. Organem regulującym posługiwanie się polszczyzną jest Rada Języka Polskiego.

            21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności i ochrony języków w różnych rejonach świata. Ten dzień skłania do uświadomienia sobie, że dbając o język ojczysty, chronimy własną tożsamość kulturową. Pamiętajmy o słowach napisanych przed wiekami przez Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

             

            Z tej okazji w tym dniu 22 osoby zmierzyło się z trudną polską pisownią podczas ogólnoszkolnego dyktanda.

            Zwyciężczyniami konkursu zostały:

            1 miejsce  - Dominika Ziemińska  kl. 5pTW

            2 miejsce -  Natalia Krupa  kl. 2TAR

            3 miejsce – Laura Struś  kl.3LP

            Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję dyktanda za rok.

            Organizatorem wydarzenia była biblioteka szkolna.

             

            M. B-T

          • SZKOLENIE KADETÓW OPW

          • Dnia 6.03.2024 r.  klasy o profilu wojskowym (OPW) swoją obecnością zaszczycili żołnierze kampanii rozpoznania 19BZ z Lublina.
            Zwiadowcy pod komendą dowódcy plutonu rozpoznawczego zapoznali kadetów OPW z prowadzeniem działań rozpoznawczych, sprzętem i wyposażeniem.
            Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz praktyczny w rozkładaniu i składaniu karabinka GROT nazewnictwem części i danych taktyczno-technicznych. Tego typu zajęcia rozbudzają zainteresowanie, zachęcają i przekonują młodych adeptów do służby w wojsku i innych formacjach mundurowych.



            A.M.

          • BIEG TROPEM WILCZYM 2024

          • W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 3 marca 2024 r. w Zamościu odbył się Bieg Tropem Wilczym. Trasa XII edycji wydarzenia związanego z upamiętnieniem bohaterów podziemia antykomunistycznego tj. Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych przebiegała przez tereny Parku Miejskiego. Celem wydarzenia było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 -1963. Organizatorem biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, zaś organizatorami lokalnymi: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, Miasto Zamość i KS Agros Zamość.

            Mieszkańcy Zamościa, w tym przedstawiciele naszej szkoły: uczniowie oraz nauczyciele, wzięli udział w biegu na dystansie 1963 metrów. Liczba ta jest datą śmierci ostatniego z Wyklętych - Józefa Franczaka ps. "Laluś".

            Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu z klas mundurowych: klasy policyjnej i oddziału przygotowania wojskowego w charakterze wolontariuszy pod opieką p. Moniki Poździk pomagali w przygotowaniach oraz przebiegu tego wydarzenia.

             

            Dziękujemy p. Małgorzacie Farion.

             

            M.P.

          • OGÓLNOPOLSKI ZJAZD ORSZAKÓW TRZECH KRÓLI

          • W dniu 2 marca 2024 r. przedstawicielki Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego  p. Monika Poździk -  wychowawczyni szkolnego Internatu oraz p. Marzena Chwaleba - nauczycielka historii uczestniczyły w Ogólnopolskim Zjeździe Orszaków Trzech Króli, który odbył się w Pałacu Arcybiskupów w Warszawie. Zamojską delegację reprezentowały także p. Małgorzata Farion – prezes Stowarzyszenia Orszaku Trzech Króli i Zofia Penk - sekretarz stowarzyszenia.

            Podczas części oficjalnej wszystkich zebranych powitał p. Piotr Giertych i jako organizator wydarzenia przedstawił główne informacje statystyczne dotyczące zasięgu orszaków w Polsce i na świecie. Delegacje orszakowe z różnych miast Polski miał okazję powitać Kardynał Kazimierz Nycz. Zebrani podzielili się swoimi doświadczeniami z organizacji orszaków w swoich miejscowościach oraz odebrali pamiątkowe dyplomy.

            Na zakończenie pobytu w stolicy uczestnicy zjazdu mieli możliwość odbycia krótkiego spaceru po warszawskiej starówce oraz zwiedzania Muzeum Zimnej Wojny.

             

            Monika Poździk

            Marzena Chwaleba

          • Strzelnica 2

          • 27 lutego 2024 roku odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia upowszechniające strzelectwo, organizowane przez Akademicki Związek Sportowy we współpracy z Nadwiślańskim Towarzystwem Strzeleckim.Tym razem okazje do sprawdzenia się na strzelnicy elektronicznej miały dwie klasy  4 TM oraz 3 LP. Instruktor, były operator oddziałów specjalnych, p. Krzysztof Kwiecień był bardzo zadowolony zarówno z zajęć jak i wyników strzelań. Mamy nadzieje, że kolejne klasy już wkrótce dostaną możliwość sprawdzenia się na tym nowoczesnym symulatorze.

            Zajęcia współorganizował p. Rafał Gramatyka.

          • LEKCJA ONLINE

          • W dniu 29.02.2024 r. klasa 2 TM uczestniczyła w lekcji online pt. „Bezpieczeństwo płatności online; jak uniknąć pułapek w sieci”. 

            Zajęcia zorganizowała Fundacja Warszawski Instytut bankowości w ramach projektu BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI.

            Lekcja wpisuje się w realizowany w szkole przez p. M. Demczuk i p. M. Chwalebę program poświęcony bezpieczeństwu w sieci.

             

            M. C.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych